Leczą chore serduszka dzieci

0
645
Zespół lekarzy specjalistów ze szpitala przy ul Kamieńskiego we Wrocławiu codziennie ratuje życie i leczy małych pacjentów
Zespół lekarzy specjalistów ze szpitala przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu codziennie ratuje życie i leczy małych pacjentów

Dzięki funduszom unijnym w stolicy Dolnego Śląska powstała specjalistyczna pracownia, która pomaga leczyć wady kardiologiczne u dzieci i „młodych dorosłych”. To szansa nie tylko na przeżycie, ale również odzyskanie zdrowia i normalne życie w przyszłości. Rokrocznie w Polsce takiego leczenia potrzebuje ponad trzy tysiące małych pacjentów.

 

 


 

Pracownia Przeznaczyniowej Diagnostyki i Terapii Wad Serca u Dzieci – bo o niej mowa – wzbogaciła bazę medyczną szpitala przy ul. Kamieńskiego. Istnieje zaledwie kilka miesięcy, a już z pomocy medycznej skorzystała ponad setka dzieci.

Pomagają dzieciom z całej Polski

– Teraz w pracowni w komfortowych warunkach wykonujemy najbardziej skomplikowane zabiegi u małych pacjentów wymagających nowoczesnych form leczenia wad kardiologicznych – mówi prof. Jacek Kusa, ordynator Oddziału Kardiologii Dziecięcej. – Trafiają do nas dzieci z nie tylko z Dolnego Śląska czy województw ościennych: wielkopolskiego, opolskiego, śląskiego, ale również z Mazur, Pomorza, Podlasia, Podkarpacia, Małopolski czy z Warszawy.

Dzieci nie muszą już czekać na możliwość skorzystania z urządzeń diagnostycznych na oddziale kardiologicznym dla dorosłych. W nowej pracowni zabiegowej leczeni są także tzw. „młodzi dorośli”, z wrodzonymi wadami serca. To bardzo ważne, gdyż ta grupa pacjentów ma problemy z kontynuacją leczenia z powodu braku rozwiniętej sieci placówek zapewniających odpowiedni poziom opieki – są zbyt dorośli dla dziecięcej kardiologii, a za młodzi dla zajmujących się leczeniem osób dojrzałych, w przypadku których choroby serca mają inne podłoże.

Nowa pracownia, nowy komfort leczenia

Głównym celem utworzenia nowej pracowni było podniesienie standardu usług medycznych oraz zwiększenie dostępności do usług świadczonych przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu. Stworzenie nowoczesnej pracowni kosztowało niespełna 8,5 mln złotych, przy czym ponad 7 mln zł dołożyła Unia Europejska. Najważniejszymi zdaniami były: adaptacja do nowej funkcji 200 mkw. powierzchni pomieszczeń na parterze szpitala i wyposażenie powstającej placówki w sprzęt medyczny.

– Nasz ośrodek pilnie potrzebował dostępu do nowoczesnej pracowni. Od wielu lat ściśle współpracujemy z wieloma specjalistycznymi szpitalami np. Bambino Gesu w Rzymie, Stanford w USA, placówkami w Genewie i Linzu. Normą stało się kierowanie przez te placówki pacjentów po złożonych formach leczenia kardiochirurgicznego na dalsze leczenie przezskórne właśnie do nas – wyjaśnia prof. Jacek Kusa. Leczenie dzieci z wrodzonymi wadami serca wymaga szczególnych warunków, przede wszystkim wykonywania angiokardiografii dwupłaszczyznowej.

Dostęp do niej nie tylko ułatwił pracę lekarzom, ale przede wszystkim zwiększył możliwości diagnostyczne i terapeutyczne, zmniejszając zapotrzebowanie na środki kontrastowe. Warto pamiętać, że Oddział Kardiologii Dziecięcej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu jest jedynym pełnoprofilowym, referencyjnym ośrodkiem w regionie, obejmującym wysokospecjalistyczną opieką kardiologiczną małych pacjentów.

 

-/Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego/-

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj