Kto dyktuje warunki pracy? Pracodawca, czy pracownik?

5
624
zdjęcie poglądowe (fot.: pixabay.com)

Wysokie wynagrodzenie, premie, elastyczny czas pracy, zwrot kosztów dojazdu, darmowe posiłki, prywatna opieka zdrowotna, służbowy samochód itp. To niektóre z warunków, jakie pracodawcom stawiają pracownicy. A ci muszą się na nie godzić. To efekt spadającego bezrobocia i tym samym rosnącego popytu na pracowników. W ich poszukiwaniu firmy coraz częściej korzystają z pomocy fachowców.

 

Rynek pracy 2022

Rynek pracy, podobnie jak każdy inny rynek, zmienia się w czasie. Raz to popyt na pracę jest większy, raz podaż. Na przestrzeni ostatnich 20 lat w naszym kraju stopa bezrobocia znacznie spadła. Jeszcze w 2004 roku to wynosiło ponad 20 proc., a w 2022 roku po kolejnych spadkach osiągnęło zaledwie 5,4 proc. Teraz znacznie łatwiej jest znaleźć pracę. Taka sytuacja ma jednak swoje minusy. Na rynku odczuwalny jest brak pracowników, w szczególności fachowców, a ci, co są sami zaczynają dyktować pracodawcom warunki, na jakich zgodzą się podjąć pracę.

Warunki pracy

Dla większości pracowników ważne jest to, by pracodawca zapewnił pracę z atrakcyjnym wynagrodzeniem. Nie bez znaczenia są również benefity. Dyktując warunki pracy potencjalni pracownicy wskazują nie tylko wysokość wynagrodzenia, premie, ale także inne czynniki, jak na przykład: elastyczny czas pracy, zwrot kosztów dojazdu, darmowe posiłki i dodatki typu karnet na siłownię, prywatna opieka zdrowotna, służbowy samochód itp.

I tu okazuje się, że potrzeby pracowników i oferta pracodawców w tym zakresie nieco się rozmijają. Niewielu pracodawców jest w stanie spełnić te rosnące wymagania. Dla pracodawców istotnym jest by pracownik godził się na proponowane w ofercie pracy warunki, w tym warunki finansowe, a ponadto był zaangażowany, sumienny a często również by przystawał na pracę po godzinach.

Największe talenty kryją się tuż za rogiem

W zaistniałej sytuacji rynkowej, to nie pracownicy, a pracodawcy są zmuszeni uginać się przed warunkami stawianymi przez drugą stronę. A te niestety cały czas są windowane. Dziś to pracownicy przebierają w ofertach pracy.

Rekordowo niskie bezrobocie zmusza pracodawców do sięgania po coraz to nowe narzędzia i rozwiązania. Jedni tną swoje oczekiwania wobec kandydatów do pracy. Najlepszym przykładem są te dotyczące wykształcenia. Coraz częściej tytuły naukowe czy dyplomy przestają być warunkiem koniecznym w procesie rekrutacji. Inni stawiają na reklamę i informacje o wolnych miejsca pracy publikują w mediach, na bilbordach, rozpowszechniają w tysiąc ulotek. To rozwiązanie często zapewnia dotarcie z informacją do wielu potencjalnych kandydatów, jednak jest mało efektywne, bo często na rozmowę rekrutacyjną przychodzi wiele osób, które nie mają wystarczających kompetencji, bądź, których oczekiwania są nierealnymi do spełniania przez pracodawcę. Jest to, zatem strata czasu dla firmy i cały kosztowny proces kończy się niepowodzeniem. Najlepszym rozwiązaniem w tej coraz trudniejszej sytuacji na runku pracy wydaje się być korzystanie z agencji rekrutacyjnych.

Dlaczego warto korzystać z agencji rekrutacyjnych?

Powodów jest wiele, od oszczędności czasu, skróconego do minimum procesu rekrutacyjnego, przez otrzymanie już wyselekcjonowanych, wysokiej klasy kandydatów, którzy spełniają stawiane im przez pracodawcę oczekiwania, po dostęp do wiedzy, doświadczenia i bazy, jaką posiadają.

Jak wybrać najlepszą agencję rekrutacyjną?

Na rynku funkcjonuje wiele firm specjalizujących się w kojarzeniu pracodawców z potencjalnymi pracownikami.

„Agencja, którą zatrudniasz, powinna specjalizować się dokładnie w tej dziedzinie, w której działa Twoja firma. Agencje rekrutacyjne zazwyczaj tworzą specyficzną niszę, w której się specjalizują. Jeżeli potrzebujesz osoby technicznej, zaangażuj agencję rekrutacyjną, która specjalizuje się w sektorze technicznym. Korzyści wynikające z tego polegają na tym, że firma rekrutacyjna z niszą najbardziej prawdopodobnie dysponuje większą siecią kontaktów w tym sektorze i zna wszystkie szczegóły.” – tłumaczą specjaliści z agencji AboutHR specjalizującej się w znajdowaniu Top Managerów i rekrutacji specjalistów IT.

Wybór dobrej agencji rekrutacyjnej to oszczędność czasu, pieniędzy i gwarancja znalezienia na kurczącym się rynku odpowiedniego pracownika.

5 KOMENTARZE

  1. Nasi pracownicy – posłowie i senatorowie (my, społeczeństwo, jesteśmy dla nich pracodawcą) sami sobie ustalają wynagrodzenia. To w porządku? To jest patologia. Dlaczego w ramach niby-demokratycznych wyborów nie możemy ustalić ich zarobków? Władza to przestępcy!

  2. Otwórz działalność i działaj sam jaki masz problem, ale widać że państwo cię karmiło i się coś urwało i narzekasz, stary komuch jesteś i tyle.

    • Moim problemem jest rząd, który nie działa na rzecz naszego narodu. To pionki kupione przez wielkie korporacje. Przepisy gospodarcze są tak kombinowane aby trzymać na smyczy małych i średnich przedsiębiorców. Za to wielkie korpo mają tu raj z tanią siła roboczą. Właśnie tym dla nich jesteśmy i są w stanie wpakować milionowe łapówy aby taki stan rzeczy pozostawić.

      • Widzę że piszesz plan rządu PO ,wielkie korporacje ściągnięte do Polski przez Donalda, co uciekają od podatków itp. jak narazie ciężko jest to wyplewić przez obecny rząd ,który już powoli to robi ,a to ze względu na opozycję która działa przeciw rządowi jak i Polsce ,co już wszyscy widzą .

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here