Czy wiesz, że kredyt konsolidacyjny uznawany jest za doskonały produkt oddłużeniowy? Wszystko dlatego, że najczęściej z takiego zobowiązania korzystają osoby, które utraciły płynność finansową albo nie radzą sobie z regularną spłatą comiesięcznych rat zaciągniętych kredytów na dotychczasowych.
Znacznie rzadziej kredyt konsolidacyjny brany jest ze względu na uzyskany komfort współpracy z tylko jednym bankiem, chociaż nie ma oczywiście wątpliwości, że ten znacznie sprzyja poprawie sytuacji finansowej kredytobiorcy i sposobów zarządzania przez niego własnym budżetem. Czy każdy może wziąć kredyt konsolidacyjny? Kiedy takie zobowiązanie naprawdę się opłaca? Jeśli masz kilka kredytów i zauważasz problem w ich spłacie, sprawdź najlepsze oferty na https://www.totalmoney.pl/kredyt-konsolidacyjny.
Kredyt konsolidacyjny – na czym polega?
Sama konsolidacja kredytów to nic innego jak ich połączenie. Nowy bank spłaca należności, jakie są zgodne z podpisanymi przez kredytobiorcę umowami kredytowymi i ustanawia jedno zobowiązanie na korzystniejszych warunkach. Po co właściwie przeprowadza się tego rodzaju operacje?
Wszystko po to, by przywrócić płynność finansową klienta. Okazuje się, że łatwy dostęp do pieniędzy, jaki oferują banki, bardzo często doprowadza do powstania długów. W końcu zobowiązania przerastają możliwości spłaty z miesięcznego budżetu, a instytucje bankowe przestają wydawać decyzje pozytywne w zakresie kolejnej współpracy. W efekcie kredytobiorca zostaje dłużnikiem, a karne odsetki rosną.
Kredyt konsolidacyjny łączy wszystkie zobowiązania na bardziej opłacalnych warunkach. Warto wiedzieć, że kredyty wzięte jeszcze kilka lat temu nie są tak atrakcyjne, jak oferty aktualne. Dzisiaj konsolidacja daje niższe oprocentowanie, ale wydłuża się też okres współpracy z nowym bankiem, dzięki czemu maleje wartość comiesięcznych rat. Co więcej, poprawia się nie tylko płynność finansowa klienta, ale również jego zdolność kredytowa, dzięki czemu może on dobrać nawet dodatkowe środki na dowolny cel. Bardzo często pieniądze z tego tytułu przeznaczane są na przykład na spłatę zadłużeń.
Warto wspomnieć również o wartości dodanej, jaka wiąże się z konsolidacją. To oczywiście wygoda obsługi tylko jednego kredytu, kontaktu z tylko jednym bankiem i spłata tylko jednej raty w jednym, dogodnym terminie. Dzięki temu kredytobiorca może sprawniej zarządzać własnym budżetem, ale też nie traci czasu na wielokrotne kontakty z obsługą klienta różnych instytucji.
Kredyt konsolidacyjny bez badania zdolności – czy to możliwe?
Ponieważ kredyt konsolidacyjny ma uwolnić od problemów z brakiem finansów czy wręcz usprawnić proces oddłużania, bardzo często kredytobiorcy zadają pytanie, czy możliwy jest kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ zależy to od danej instytucji bankowej. Warto wiedzieć, że każdy bank prowadzi własną politykę kredytową, ustala więc indywidualne warunki współpracy. Liczy się również historia kredytowa potencjalnego kredytobiorcy, jak również wartość zaciągniętych zobowiązań, które mają zostać skonsolidowane. O ile przyszły klient banku nie generuje jeszcze dużych zaległości, a w przeszłości starał się regulować płatności w wyznaczonym terminie, ma większe szanse na kredyt konsolidacyjny bez przychodów albo wtedy gdy jego zarobki są minimalne. W takich sytuacjach można mówić również o dostępnych opcjach na dodatkowe zabezpieczenie konsolidacji. Większość banków konsoliduje również kredyty hipoteczne, a takim zabezpieczeniem są same nieruchomości, na które wzięto zobowiązanie. Trzeba jednak jasno podkreślić, że konsolidacja kredytu bez zdolności kredytowej najczęściej nie jest dostępna. Kredytobiorca musi wykazywać źródło generowania dochodów, posiadać inny rodzaj zabezpieczenia bądź cieszyć się choćby pozytywną historią kredytową. W jakimś stopniu zawsze musi być wiarygodny dla banku. Konsolidacje bez całkowitej zdolności możliwe są do przeprowadzenia jedynie przez instytucje pozabankowe, które podejmują się łączenia pożyczek pozabankowych. Tam najczęściej weryfikacja klienta przebiega jedynie na postawie danych z dowodu osobistego.
Gdzie dostanę kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej?
Pisaliśmy już, że wiarygodny klient nie otrzyma kredytu konsolidacyjnego, chyba że bank zdecyduje się na specjalne warunki współpracy. Z całą pewnością warto ich szukać, ponieważ kredyt konsolidacyjny nierzadko okazuje się być “ostatnią deską ratunku” w obliczu długów.
Aby móc wybrać najlepszą konsolidację wskazanych zobowiązań kredytowych, dosłownie “szytą na miarę” indywidualnych potrzeb, preferencji i możliwości spłaty, warto zawsze porównać co najmniej kilka konkurencyjnych względem siebie ofert.
Bez problemu zrobimy to w sieci, wykorzystując ranking kredytów konsolidacyjnych na Totalmoney.pl. To zestawienia, które porównują kluczowe dla opłacalności i atrakcyjności czynniki tychże zobowiązań. Pamiętajmy, że kredyt konsolidacyjny nie zawsze jest korzystny. Może okazać się, że nowy bank nakłada tak wysokie koszty obsługi konsolidacji, że finalnie kredytobiorca poniesie wyższe opłaty aniżeli przy regulowaniu rat na dotychczasowych warunkach.