Koronawirus cały czas się rozprzestrzenia. Stale wzrasta liczba osób zakażonych. Na całym świecie zanotowano do tej pory 181.310 przypadków zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 (11.750 nowych przypadków), oraz 7128 zgonów (623nowezgony). [dane worldometers.info, z godz. 21:00w dniu 16.03.2020r.]
Z danych udostępnionych wczoraj wieczorem przez Ministerstwo Zdrowia wynika, iż:
- liczba osób objętych kwarantanna lub izolacja wynosi 35.853,
- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym wynosi 14.531
- liczba osób zgłoszonych do kwarantanny po powrocie z zagranicy wynosi 22.979,
- liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania na 2019-nCoV wynosi 833 osoby.
https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1239968063681777671?s=20
Na środowy poranek zarażonych koronawirusem jest 246 osób, a 5 osób zmarło.
Potwierdzone przypadki dotyczą: 4 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 2 z woj. śląskiego i po 1 osobie z woj. podkarpackiego i świętokrzyskiego. W sumie liczba osób, które zostały zakażone koronawirusem: 246/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 18, 2020
Wczoraj o możliwości przedłużenia zamknięcia szkół i przedszkoli wspomniał minister edukacji. Dziś o prawdopodobieństwie przedłużenia kwarantanny społecznej wspomina minister edukacji. – Bardzo szybko przyrasta liczba chorych. Będą ich tysiące – mówił minister Łukasz Szumowski , który dodał, iż ewentualna decyzja w tej sprawie zapadnie jeszcze pod koniec tego tygodnia, lub na początku przyszłego. Ministerstwo wystąpienie szczytu zachorowań przewiduje za dwa, trzy tygodnie.
Wczoraj wieczorem Wojewoda Dolnośląski poinformował, iż na terenie województwa dolnośląskiego są 33 potwierdzone przypadki zachorowania na wirusa SARS – CoV-2, w tym dwie osoby zmarłe.
Aktualne dane dla województwa dolnośląskiego:
- liczba osób objętych kwarantanna lub izolacja – 1294,
- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym -1871,
- liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania na 2019-nCoV – 79.
Wśród zakażonych znalazł się wczoraj lekarz ze zgorzeleckiego szpitala. W związku z zaistniałą sytuacją Dyrekcja Wielospecjalistycznego Szpitala – Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu wydała oświadczenie:
W dniu 07.03.2020r. (sobota), lekarz oddziału chirurgii naszego szpitala wrócił z Indii. Powrócił do pracy w szpitalu w poniedziałek 09.03.2020 r.
W dniu 15.03.2020 r. wieczorem wystąpiły u niego objawy kliniczne takie jak: podwyższona temperatura ciała, kaszel, ogólne rozbicie i osłabienie, które w jego ocenie z uwagi na pobyt za granicą nasunęły podstawy do podejrzenia zakażenia SARS-CoV-2.
Tym samym w dniu 16.03.2020 r. z samego rana została u niego przeprowadzona konsultacja lekarza oddziału zakaźnego i pobrano materiał do badania oraz zalecono kwarantannę domową, do której się też zastosował.
W dniu 17.03.2020 r. o godz.15:46 do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zgorzelcu wpłynął drogą elektroniczną wynik badania, który okazał się dodatni.
Niezwłocznie zostały podjęte działania przeciwepidemiczne zgodnie z przyjętymi standardami określonymi przez Głównego Inspektora Sanitarnego ograniczające rozprzestrzeniania się zakażenia SARS-CoV-2.
Dotyczyły one przeprowadzenia dochodzenia epidemiologicznego w miejscu pracy pozwalającego na ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się zakażenia w szpitalu.
Ponadto działania objęły osoby z kontaktów prywatnych Pana doktora.
Dyrekcja Szpitala Zgorzelec, dnia 17.03.2020 r.
W powiecie lwóweckim sytuację nadal możemy określić jako dobrą. Z danych PSSE w Lwówku Śląskim na godzinę 8 dnia 18 marca 2020 roku wynika, iż osób objętych nadzorem epidemiologicznym było 29, a osób objętych kwarantanną domową było 12. Mamy dwie osoby hospitalizowane, które przebywają w bolesławieckim szpitalu.
Informujemy, iż na terenie każdego powiatu w kraju wyznaczone zostały obiekty, przeznaczone do kwarantanny tych osób, które z różnych powodów nie mogą jej przechodzić w miejscu zamieszkania. Na terenie powiatu lwóweckiego takim miejscem jest Schronisko Młodzieżowe w łupkach koło Wlenia.
No masakra! Zero odpowiedzialności lekarza! Wstyd Panie doktor!
Więcej osób niech przepuszczają z zagranicy… BRAWO!!!!
mam nadzieję, że tytuł nie wskazuje na 2 osoby, o których czytamy w artykule, tj. lekarz ze Zgorzelca i Pani z Danii, z zamku Czocha,?
Ani Zgorzelec, ani Czocha, ani nawet Bolesławiec nie należą do powiatu Lwóweckiego. Chodzi więc o całkiem inne, anonimowe osoby z powiatu lwóweckie go, które są hospitalizowane Bolesławcu?
Bo niektórzy mogą to zrozumieć inaczej…