Koniec Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Lwówku Śląskim?

11
512

To, o czym mówiło się od kilku miesięcy powoli staje się faktem. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Lwówku Śląskim przechodzi do historii.

Sprawa zaczęła się jeszcze w ubiegłej kadencji. Niemniej po małej burzy dyskusja ucichła. W tym roku wróciła i to w zdecydowanie bardziej radykalnej formie. Burmistrz Lwówka Śląskiego wypowiedziała porozumienie o współpracy z Powiatem Lwóweckim dotyczące biblioteki.

 

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Gminy Lwówek Śląski temat biblioteki był jednym z ważniejszych tematów obrad. Obszerną prezentację przedstawiła pani dyrektor. Dowiedzieliśmy się z niej m.in. jak wygląda struktura organizacyjna, jakie są koszty utrzymania, ilu jest czytelników oraz jakie działania podejmuje biblioteka.

Struktura organizacyjna PiMBP w Lwówku Śląskim (stan na 31.10.2019 r):

Ilość etatów: 16,25
Ilość ogólna pracowników: 16
Ilość pracowników w wieku przedemerytalnym: 5 (2020-1, 2021-2, 2023-2)
Ilość pracowników zatrudnionych na podstawie umowy kontraktowej: 1
Ilość pracowników przebywających na urlopach rodzicielskich: 1
Ilość pracowników zatrudnionych na czas określony: 2
Ilość wolnych wakatów: 0,5

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Lwówku Śląskim swoją siedzibę ma w lwóweckim ratuszu. Biblioteka to także filie w sołectwach: Chmielno, Sobota, Rakowice Wielkie, Kotliska i Niwnice. Pod skrzydłami Biblioteki jest także mieszczący się na lwóweckim rynku Punkt Informacji Turystycznej.

 

Dyskusję podczas sesji rozpoczął Pan Przewodniczący Dawid Kobiałka, który zwrócił się z prośbą do burmistrza o informację dotyczącą współpracy „Biblioteki Powiatowej” z „Biblioteką Miejską” i nieporozumień we współpracy ze Starostwem Powiatowym.

Nie rozumiem pytania, bo nie wiem, jakie nieporozumienia? – odpowiadała burmistrz Szczęsna
Rozumiem, że były niejasności dotyczące finansowania Biblioteki Powiatowej i Miejskiej? Tak? – dopytywał Pan Przewodniczący Kobiałka.
Nie. Są jasności. To jest wszystko jasne. – zapewniała burmistrz Szczęsna, która zaczęła wyjaśniać zgromadzonym swoje stanowisko w tej sprawie oraz podjęte działania.

Pani Szczęsna tłumaczyła, iż po nieudanych zabiegach w poprzedniej kadencji temat powrócił w ubiegłym roku, gdzie władze Gminy zabiegały o zwiększenie dofinansowania ze strony Powiatu. Sprawa upadła, gdyż Powiat poinformował, że nie ma środków na zwiększenie finansowania. Gmina na utrzymanie Biblioteki daje 1,1 mln złotych a Powiat na wykonanie zadań powiatowych dokłada 52.000 złotych.

Władze Lwówka Śląskiego nie odpuściły sprawy i podjęły się analizy treści umowy. Ich zdaniem okazało się, iż umowa jest zła. – Taka współpraca między Powiatem a Lwówkiem na podstawie takiej umowy nie może być realizowana. – mówiła burmistrz, która dodawała, iż zależy jej na zmianie nazwy biblioteki, zmianie treści umowy oraz zmienie wielkości dofinansowania ze strony Powiatu działań biblioteki, tych zadań powiatowych. – Myśmy złożyli takie pismo do Powiatu o wypowiedzenie tej umowy, ponieważ z aspektu prawnego wynika, iż ona jest zła.

 

O tym, iż to zawarte w 2003 roku porozumienie pomiędzy Gminą a Powiatem jest złe zapewniał także radca prawny Gminy Lwówek Śląski, który mówił, że jest tam sporo niejasności i sporo nadużyć prawnych, które w jego ocenie determinują konieczność, co najmniej zaktualizowania tego porozumienia.

 

Burmistrz Szczęsna poinformowała, że w budżecie na przyszły rok dla Biblioteki planuje kwotę 800.000 złotych. – Jeżeli Powiat nie dołoży nam środków, no to będzie to równoznaczne z rezygnacją z tej współpracy – mówiła burmistrz Szczęsna, która wyjaśniała, iż w takiej sytuacji miejskiej bibliotece odejdą zadania powiatowe a te zaproponowane środki powinny wystarczyć na prowadzenie zadań gminnych.

Wicestarosta Zbigniew Grześków wyjaśniając stanowisko Powiatu mówił, iż według prawników Starostwa w tym zawartym 2003 roku porozumieniu nie ma tragedii. Pan Wicestarosta przedstawił także krótką historię korespondencji Gminy z Powiatem.

9 sierpnia br. władze Powiatu otrzymały pismo z Gminy Lwówek Śląski informujące o zamiarze wypowiedzenia porozumienia. – 30 sierpnia dostaliśmy dosyć lakoniczne pismo informujące o wypowiedzeniu zgodnie z zawartym porozumieniem w okresie trzech miesięcy. – tłumaczył Wicestarosta Zbigniew Grześków dodając, iż to z inicjatywy władz Powiatu doszło do spotkania z władzami Gminy Lwówek Śląski. – Wtedy staraliśmy się dociec przyczyny, dlaczego to wypowiedzenie zostało złożone. Oczywiście Gmina miała jak najbardziej prawo. Doszły nas wtedy informacje od pana mecenasa, że formalnie nie tak, co zawsze można poprawić, lub udoskonalić porozumienie zawarte, ale podstawową sprawą, tak jak pani burmistrz mówi były sprawy finansów. – mówił Wicestarosta Grześków, który tłumaczył, iż na prośbę o skalkulowanie finansów Gmina oszacowała udział finansowy Powiatu na kwotę 200.000 złotych. Pan Grześków zapewnił także zgromadzonych, że Powiat będzie samodzielnie realizował zadania prowadzenia biblioteki – Chciałbym tu jeszcze dodać, że proszę się nie martwić, bo Powiat będzie realizował to zadanie prowadzenia Powiatowej Biblioteki Publicznej bez udziału Gminy Lwówek Śląski. – mówił Wicestarosta Lwówecki, który tłumaczył, iż Powiatu nie stać na tak radykalny wzrost nakładów.

Jak się nieoficjalnie dowiadujemy zadania „Powiatowej Biblioteki” będzie realizowała Biblioteka Pedagogiczna, która mieści się w budynku ZSOiZ w Lwówku Śląskim. W ratuszu będzie już tylko „Biblioteka Miejska”, która zapewne przyjmie nową nazwę.

Cały czas otwartym pozostają pytania, kto na tym zyska, a kto straci i czy ten rozwód będzie z korzyścią dla czytelników?

11 KOMENTARZE

  1. Bardzo dobre wiadomości, dość utrzymywania placówki powiatowej przez Gminę! Bez jaj, Gmina musi prowadzić gminną bibliotekę publiczną z filiami na terenie gminy, a nie w całym powiecie. Powiat ma swoją bibliotekę pedagogiczną i ona jest powiatowa. Proste, po co komplikować. Inne Gminy w powiecie mają swoje biblioteki publicznie i działa to sprawnie i dobrze bez problemów prawnych i finansowych.

  2. Tutaj trudno niezgodzić się ze Szczęsną. Gmina jest taka bogata, że ma utrzymywać biblioteki powiatowe? Wolne żarty. Ja jestem z Gryfowa i na coś takiego jako mieszkaniec też bym się łatwo nie godził.

  3. Gmina nie utrzymuje biblioteki powiatowej tylko biblioteka publiczna pełni funkcje powiatowej i wynika to z ustawy. A oznacza to że powiat daje 52 tys. na książki i pół etatu instruktora powiatowego. Nikt nikogo nie utrzymuje, powiat uprzejmie daje w bonusie tę kwotę, bo mógłby np. 10 tys. jak w innych miastach. Teraz jak sobie pani burmistrz się obraziła, to powiat nie będzie dawał nic, dotychczas zakupione przez 15 lat książki zabierze do siebie, instruktora zatrudni w powiatowej i tyle. Jeszcze sobie zaoszczędzi.Trzeba być wyjątkowo tępym, żeby nie widzieć że na tym straci tylko biblioteka publiczna i jej czytelnicy. A po co pani burmistrz to robi? Bo chce połączyć bibliotekę z ośrodkiem kultury i nie chce, żeby powiat w tym przeszkadzał. Moim zdaniem szykuje się chory twór w gminie Lwówek Śląski. To będzie kolejny ewenement po zarżnięciu Agatowego Lata. Połączyć, pozwalniać, pozamiatać, wsadzić swoich na stołki. Bo nikt nie zna się tak dobrze na kulturze jak pani burmistrz.

  4. Proszę o informację o ile etatów zmniejszy się zatrudnienie po zmianie szyldu biblioteki na gminną? Jak szybko po zmianie nastąpi likwidacja WSZYSTKICH filii biblioteki – nie pytam czy to nastąpi 🙁 tylko jak szybko? Ilu czytelników odejdzie tam gdzie są nowe książki zakupione przez powiat? To raczej teraz będzie przypominać antykwariat albo składnicę książkową. Bardzo to wszytko smutne i przygnębiające. Ostatnie pytanie KTO NASTĘPNY do “zreformowania”?

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj