W ostatnich tygodniach kolejne kraje łagodzą, lub całkowicie znoszą restrykcje związane z pandemią COVID-19. Czy te zniesione będą także w Polsce?
O całkowite zniesienie obostrzeń w Polsce był pytany dziś rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Ten nie zaprzeczył, że takie decyzje mogą zostać podjęte, ale wskazał, że kluczowa jest “perspektywa czasowa, którą sobie wyznaczamy”.
Resort zdrowia przyznaje, iż zauważalny jest już trend spadkowy jeśli chodzi o liczbę zakażeń ale także liczbę hospitalizacji. Z tego też względu ministerstwo podjęło decyzję o zmniejszeniu liczby łóżek covidowych.
„Obłożenie łóżek wzrasta o wiele wolniej niż tempo wzrostu zakażeń w ostatnich tygodniach. Dlatego w zbliżającym się tygodniu będziemy podejmować decyzje o redukowaniu infrastruktury szpitalnej przeznaczonej do walki z #COVID19 przywracając ją do leczenia innych chorób.” – zapowiedział w niedzielę w mediach społecznościowych minister Adam Niedzielski.
Dziś rzecznik ministerstwa zdrowia podkreślił dziś, że 84 proc. zakażeń to wariant Omikron, który w ciągu tygodnia- dwóch powinien całkowicie wyprzeć pozostałe warianty. Andrusiewicz tłumaczył, iż to wiąże się z krótszym okresem objawowym i z krótszym okresem, kiedy zarażamy aktywnie i z koniecznością przywracania do pracy pracowników w różnych branżach.
Na razie resort nie mówi, by pracował nad całkowitym zniesieniem obostrzeń, ale jak przyznaje jego rzecznik w tym tygodniu mają pojawić się konkrety, co do skrócenia dla wszystkich okresu izolacji.
– Ministerstwo Zdrowia planuje skrócić okres izolacji zakażonych do siedmiu dni – poinformował w poniedziałek Wojciech Andrusiewicz.
Przed południem w mediach społecznościowych ministerstwo zdrowia podało, iż mamy 24.404 (w tym 2 427 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (3715), wielkopolskiego (2621), śląskiego (2520), dolnośląskiego (1919), kujawsko-pomorskiego (1926), pomorskiego (1913), łódzkiego (1690), małopolskiego (1530), zachodniopomorskiego (1485), lubelskiego (1025), lubuskiego (880), warmińsko-mazurskiego (713), podkarpackiego (654), opolskiego (628), świętokrzyskiego (610), podlaskiego (458). 117 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ostatniej doby z powodu zakażenia zmarło 10 osób, w tym wyłącznie z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 9 osób.
Codzienny raport covidowy na rządowych stronach nie jest dziś dostępny. „Z uwagi na problemy techniczne, Raport zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) jest niedostępny.” – tłumaczy ministerstwo. Z tego też względu nie mamy informacji o zakażeniach w regionie.
Jak to kiedy ? Kiedy młode siksy będą dawać w rzepaku.
Maj i już będziecie śmigać tak jak do tej pory, czyli bez masek, dyskoteki otwarte, tylko nie będzie już starchu ze mandat będzie