Katastrofa wisi w powietrzu

5
1988

Jak łatwo się domyślić taka sytuacja nie trwa ani tydzień, ani dwa tygodnie. Równie łatwo wyobrazić sobie, co może się stać przy dalszym braku reakcji.

 

 

Pierwsze słupy z betonu pojawiły się w 1903 r. Wykonywano je nakładając masę betonową na mokry rdzeń drewniany i nawinięty na nim drut tworzący uzwojenie. Później konstrukcje słupów unowocześniano. Z czasem pojawiły się słupy żelbetowe z betonu wibrowanego o przekroju ośmiokątnym. W Polsce weszły one powszechnie do użycia w drugiej połowie ubiegłego wieku. Stosowano je głównie do oświetlenia ulic.

I to zapewne wówczas takie słupy stanęły także w Lwówku Śląskim, gdzie spotkać je możemy po dziś dzień. Niestety, niektóre z nich są – delikatnie mówiąc – nadszarpnięte zębem czasu.

Do tych należą m.in. słupy stojące w pobliżu Urzędu Gminy, na skrzyżowaniu ulic 10 Dywizji z Oświęcimskiej. Jak widać na zdjęciach ich stan jest katastrofalny. Gołym okiem dostrzec można nie tylko spękaną powierzchnię betonową, ale odsłonięte zbrojenie, a wręcz gołe, pordzewiałe pręty, które starają się utrzymać słup w pionie. Dostrzec można także, iż niektóre z prętów, dzięki przerdzewiałym drutom pożegnały się już z konstrukcją.

 

 

Tylko czekać, aż dojdzie tu do tragedii, której skutki łatwo sobie wyobrazić. Czy do tego czasu znajdą się osoby, instytucje kompetentne, które zareagują?

5 KOMENTARZE

  1. roboty na 2-3 godziny dla energetyki zdjąć linię, wkopać nowe słupy betonowe zawiesić nową linię i lampy led
    a tym założyć normalny kabel w izolacji 1 a nie 4 druciki starego typu oraz jakieś nowe latarnie led a nie te co ciągną 500W żarówki

  2. Do Emeryt Jak nasza wspaniała władza z panem kaczyńskim na czele zezwoliła palić czym popadnie to takie są tego efekty ale cóż a jeżeli chodzi o słupy tp faktycznie gmina powinn się tym zająć

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj