W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o przyznanie świadczenia dla sołtysów. Od 1 lipca można składać dokumenty.
Świadczenie pieniężne dla sołtysa będzie wypłacane na wniosek osoby uprawnionej. Wniosek o przyznanie świadczenia będzie składany w oddziale regionalnym albo placówce terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego właściwych ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Do wniosku o przyznanie świadczenia osoba uprawniona będzie musiała dołączyć zaświadczenie wydane przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego dla sołectwa, w którym wnioskodawca pełnił funkcję sołtysa, potwierdzające okres pełnienia tej funkcji.
W przypadku braku dokumentów potwierdzających spełnienie wymogu pełnienia funkcji sołtysa przez co najmniej 8 lat. Wówczas zaświadczenie będzie mogło być zastąpione pisemnym oświadczeniem złożonym przez wnioskodawcę o spełnieniu tego wymogu, potwierdzonym pisemnymi oświadczeniami złożonymi przez co najmniej 5 osób zamieszkujących w sołectwie w czasie, w którym wnioskodawca pełnił w nim funkcję sołtysa.
Świadczenie będzie przysługiwało osobom, które:
pełniły funkcji sołtysa na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym przez okres co najmniej dwóch kadencji, lecz nie mniej niż 8 lat,
uzyskały odpowiedni wiek: w przypadku kobiet 60 lat, zaś w przypadku mężczyzn 65 lat,
nie były skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa.
Należy przy tym wskazać, że zgodnie z ustawą, przy ustalaniu okresu pełnienia funkcji sołtysa nie jest wymagane zachowanie ciągłości pełnienia tej funkcji.
Ale jaja zafundował PIS. Mój sasiad był sołtysem od 1976 do 1988, ponad dwie kadencje. Jemu dodatek się nie należy bo nie był sołtysem po 1990 !!! W gminie mu powiedzieli, że nawet jak wydadzą mu zaświadczenie o sołtysowaniu, to i tak 300 zł nie dostanie. A on taki pisowskobogobojny…
to komuch jakiś, może nawrócony