Willa Fabrykanta w Gryfowie Śląskim to budynek wzniesiony w 1888 roku jako rezydencja rodziny Winkler, właścicieli Zakładów Odzieżowych Greiff-Werke, jednego z najważniejszych zakładów przemysłowych w regionie. Willa miała podkreślać status rodziny Winkler, która należała do elity przemysłowej Gryfowa Śląskiego. Po II wojnie światowej w willa została przekształcona w przedszkole pracownicze Zakładów Odzieżowych GRYFEX. A po upadku zakładu, 29 grudnia 1994 roku Rada Miejska podjęła uchwałę o utworzeniu w tym budynku Przedszkola Publicznego, które mieści się tam po dziś dzień.
Z pewnością jest to jeden z najpiękniejszych budynków w mieście, który wymaga jednak ciągłych zabiegów pozwalających zachować urok. Z tego też powodu władze poprzedniej kadencji w budżecie na 2024 rok zapisały kwotę 300 tysięcy złotych na prace restauratorskie w tym obiekcie.
W dniu wczorajszym opublikowany został przetarg, którego przedmiotem są prace restauratorskie Willi Fabrykanta obecnie siedziby Przedszkola Publicznego w Gryfowie Śląskim, w formule zaprojektuj i wybuduj.
Zakres rzeczowy przedmiotu zamówienia obejmuje zaprojektowanie oraz prace restauratorskie w obrębie ogrodzenia od strony ulicy Młyńskiej oraz drzwi wejściowych do budynku przedszkola.
Wyłoniony wykonawca będzie musiał wykonać prace budowlane, w tym demontaż wszystkich zabytkowych żeliwnych elementów ogrodzeniowych, bramy wjazdowej oraz dwóch furt wejściowych, demontaż granitowych słupków ogrodzeniowych z murowanego ceglanego cokołu ogrodzeniowego, rozbiórkę murowanych z cegły zabytkowych słupów wejściowych i wjazdowych z koniecznością zachowania jak największej ilości kształtek ceramicznych, czy rozbiórkę uszkodzonego i zniszczonego ceglanego cokołu ogrodzeniowego będącego również murem oporowym dla chodnika i jezdni na odcinku ulicy Młynarskiej.
Następnie wykonać będzie trzeba betonowy fundament na całej długości ogrodzenia, wymurować z cegły pełnej klinkierowej muru ogrodzeniowego podwyższonego o ok. 50 cm od istniejącego z wykonaniem na całej wysokości cokołu przypór w miejscach występowania słupków granitowych, odtworzyć słupy wejściowe oraz słupy bramne z wcześniej rozebranych elementów ceramicznych z wmontowaniem kształtek ceramicznych z rozbiórki oraz kształtek ceramicznych nowych z zamontowanie elementów wystroju architektonicznego z piaskowca.
Wykonać także będzie trzeba prace konserwatorskie i odtworzeniowe w ramach renowacji elementów ogrodzeniowych oraz dwóch furt i dwóch skrzydeł bramy wjazdowej, zabiegi pielęgnacyjne na istniejących drzewach i krzewach oraz założenie trawników, czy prace konserwatorskie w zakresie dwuskrzydłowych frontowych drzwi wejściowych do budynku, detal snycerski, kamienny, ceramiczny i ślusarski.
Zainteresowani podjęciem prac mają dwa tygodnie na składanie ofert.