Jest potwierdzenie. Odstrzelony w powiecie lwóweckim dzik miał ASF

1
1293
zdjęcie poglądowe (pexels.com)

Wprawdzie liczba odnotowanych ognisk ASF jest w tym roku o połowę mniejsza niż w roku ubiegłym, ale choroba ta nadal zbiera śmiertelne żniwo.

 

Afrykański Pomór Świń (ASF) to choroba zakaźna, która atakuje świnie domowe oraz dzikie. Wywołana przez wirus ASF, choroba stanowi poważne zagrożenie dla hodowców trzody chlewnej i przemysłu mięsnego.

Jak wskazują eksperci ASF jest wirusową chorobą, która nie jest szkodliwa dla ludzi, ale wysoce zaraźliwa dla świń. Przenoszona jest głównie poprzez kontakt zakażonych świń z osobnikami zdrowymi, ale także przez zarażone pokarmy, materiały biologiczne, insekty czy nawet odzież. Choroba ta rozprzestrzenia się szybko, co powoduje, że kontrola i wyeliminowanie jej jest trudne. Niestety, obecnie nie istnieje skuteczne lekarstwo ani szczepionka na ASF.

W 2024 roku na terenie powiatu lwóweckiego odnotowano 16 przypadków Afrykańskiego Pomoru Świń. Ten ostatni potwierdzono w dniu 15 października. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lwówku Śląskim poinformował, iż otrzymał z laboratorium referencyjnego Państwowego Instytutu Weterynaryjnego Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach wynik dodatni badania jednej próbki w kierunku ASF, który jest wynikiem ostatecznym.

Próbka zostały pobrane od dzika odstrzelonego na terenie w Okręgu Łowieckim 59 – Koła Łowieckiego Głuszec, który to obszar jest objęty ograniczeniami II stopnia – stref różowa. Najbliższa miejscowość miejsca odstrzelenia dzika, to Lwówek Śląski.

Tu warto wspomnieć, iż w analogicznym okresie ubiegłego roku mieliśmy 33 przypadki ASF w naszym powiecie. Liczba zakażonych dzików spada, ale nadal choroba zbiera śmiertelne żniwo i stanowi zagrożenie dla świń.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj