Każdy zawodowy sportowiec oraz osoby aktywne fizycznie powinny wziąć pod uwagę możliwość suplementacji swojego organizmu. Na taki krok warto postawić wtedy, kiedy zapotrzebowanie na energię jest dużo większe niż standardowo. Chcesz dowiedzieć się, jak bezpiecznie przyjmować suplementy diety? Jak je ze sobą łączyć? Zobacz poradnik!
W dzisiejszych czasach różnorodność suplementów diety na rynku jest ogromna. Możesz wybierać spośród kilku odmian białka, przedtreningówek, bomb witaminowych i wielu innych. Zależy Ci jednak na tym, aby do Twojego organizmu trafiała jak najlepsza kreatyna? Przeanalizuj dokładnie skład i działanie danego suplementu, a wybierzesz właściwie.
Monohydrat czy jabłczan kreatyny – co warto suplementować?
Podjęcie decyzji o zakupie odpowiednio dobranych suplementów to podstawa. Jeśli nie masz wiedzy i doświadczenia – skorzystaj z pomocy ekspertów z zakresu treningów, dietetyki i suplementacji.
Kreatyna występuje w dwóch odmianach. Najpopularniejsze suplementy tego typu to: jabłczan i monohydrat kreatyny.
Ten pierwszy jest naturalnym składnikiem organizmu człowieka i odpowiada m.in. za metabolizm. To produkt w pełni rozpuszczalny w wodzie, wchłania się najlepiej w obecności insuliny – najlepiej przyjmować go wraz z prostymi węglowodanami podczas posiłków.
Monohydrat kreatyny to podstawowy suplement diety, który zawiera w sobie nawet do 88% czystego składnika. Warto dodać, że ten rodzaj suplementu wpływa na proces budowy białek, redukcję tkanki tłuszczowej oraz procesy przetwarzania APT (wewnątrzkomórkowo).
Sprawdź –> najlepsze suplementy diety dla osób budujących masę mięśniową!
Czy odżywki białkowe można łączyć z kreatyną?
Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby przyjmować w jednym cyklu odżywki białkowe, monohydrat kreatyny, a także dodatkowe kompleksy witamin i minerałów (o ile w organizmie zostały potwierdzone określone niedobory).
Pamiętaj tylko o kilku zasadach bezpiecznej suplementacji:
- dbaj o zdrową i zbilansowaną dietę,
- nigdy nie zastępuj pełnowartościowego posiłku suplementem,
- nie przekraczaj dawek suplementów zalecanych przez dietetyka lub producenta,
- nie łącz ze sobą suplementów diety np. w jednym napoju.
Unikaj też łączenia suplementów diety z alkoholem. To kategoryczny błąd, który może przełożyć się na wystąpienie odwrotnych efektów do zamierzonych, a w tym spadek kondycji.
Ile kosztuje kompleksowa suplementacja kreatyny?
Najlepsza kreatyna na rynku to wydatek nawet do kilkuset złotych za opakowanie wystarczające na ok. 1–1,5 miesiąca suplementacji. Czy to dużo? Biorąc pod uwagę skuteczność suplementów diety oraz efekty, jakie można dzięki nim osiągnąć – zdecydowanie są warte nawet większych pieniędzy.
A zatem: jeśli regularnie uprawiasz sporty np. siłowe i czujesz, że osiągnięcie zamierzonych efektów nie idzie tak łatwo – wtedy zdecyduj się na kreatynę, białko lub inne suplementy dla sportowców. To spore ułatwienie, a dodatkowo szansa na utrzymanie lepszej kondycji przez dłuższy czas.
-/materiał partnera/-off