Jakie odpady i skąd mają trafić do wyrobiska w Rakowicach Małych?

8
2858
Lwówek Rakowice Rakowiczki kopalnia odpady

Spółka Gostków Innowacje wyjaśnia, jakie odpady i skąd będą zwożone w celu rekultywacji wyrobiska w Rakowicach Małych koło Lwówka Śląskiego.

 

 

Przygotowania do tej inwestycji trwały od lat. Podpoznańska spółka Gostków Innowacje po przejęciu dawnego wyrobiska w Rakowicach Małych podjęła działania mające na celu uzyskać wszelkie stosowne zgody i pozwolenia na rekultywację terenu po dawnej kopalni piaskowca.

W sierpniu 2023 roku Marszałek Województwa Dolnośląskiego wydał najważniejszą dla nich decyzję, decyzję udzielającą spółce zezwolenia na przetwarzanie odpadów w procesie odzysku R5 (recykling, lub odzysk innych materiałów nieorganicznych) polegające na wypełnieniu terenów niekorzystnie przekształconych – wyrobiska poeksploatacyjnego złoża piaskowców „Rakowiczki” zlokalizowanego w Rakowicach Małych w gminie Lwówek Śląski.

Zgodnie z sierpniową decyzją Marszałka, na liście odpadów, które mogą być składowane w wyrobisku znalazły się:

Rodzaje i masa odpadów przewidywanych
do przetworzenia w okresie roku

Lp. Kody odpadów Rodzaje odpadów Masa
odpadów
[Mg/rok]
1. 10 05 80 Żużle granulowane z pieców szybowych oraz żużle z pieców obrotowych 189 900
2. 10 06 80 Żużle szybowe i granulowane 189 900
3. 10 09 03 Żużle odlewnicze 189 900
4. ex 17 01 01 Beton 189 900
5. ex 17 01 02 Cegły 189 900
6. ex 17 01 07 Mieszaniny betonu, cegieł, płytek i ceramiki 189 900
7. 17 05 04 Gleba i ziemia, w tym kamienie inne niż wymienione w 17 05 03 189 900
8. ex 19 12 09 Minerały (np. piasek, kamienie) inne niż pochodzące z przetwarzania odpadów komunalnych 189 900
9. ex 20 12 09 Gleba i kamienie 189 900

Tabela nr 1. Rodzaje i masa odpadów dopuszczonych do przetworzenia w okresie roku w procesie R5 na terenie części działki nr 41 obręb Rakowice Małe, gmina Lwówek Śląski, powiat lwówecki.

 

Jak wyjaśnia Michał Nowakowski, rzecznik prasowy Marszałka Województwa Dolnośląskiego, zgodnie z procedurą postępowania regulowaną zapisami ustawy o odpadach, przed wydaniem ww. decyzji zasięgnięto opinii samorządu lokalnego, tj. Burmistrza Miasta i Gminy Lwówek Śląski, który postanowieniem z dnia 19 czerwca 2023 r. przedstawił stosowną opinię. Ponadto przed złożeniem wniosku do Marszałka Województwa Dolnośląskiego Gostków Innowacje Sp. z o.o. uzyskała decyzje Starosty Lwóweckiego z dnia 24 października 2022 r. w sprawie rekultywacji i zagospodarowania gruntów rolnych i leśnych terenów poeksploatacyjnych złoża „Rakowiczki” położonego w granicach działki nr 41 obręb Rakowice Małe, gmina Lwówek Śląski.

Rzecznik zapytany przez redakcję Lwówecki.info o to, dlaczego przed wydaniem decyzji nie przeprowadzono konsultacji z mieszkańcami tłumaczy:

– „W procedurze wydania zezwolenia na przetwarzanie odpadów nie jest wymagany, ani przewidziany udział społeczeństwa. Udział społeczeństwa ma miejsce w postępowaniu o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach poprzedzającej procedurę wydania zezwoleń na zbieranie lub na przetwarzanie odpadów, a z racji faktu, iż przetwarzanie odpadów poza instalacjami i urządzeniami polegające na wypełnianiu terenów niekorzystnie przekształconych, nie klasyfikuje się do przedsięwzięć w myśl zapisów ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, to tego rodzaju działalność nie wiąże się z koniecznością uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.” – wskazuje Michał Nowakowski.

Mijały koleje miesiące, a mieszkańcy o niczym nie wiedzieli. Dopiero na początku listopada wyszło, że stara kopalnia ma być zasypana. Wśród lokalnej społeczności pojawiły się obawy, o przyszłość, o to, czy i jak bardzo cała działalność wpłynie na komfort życia, zdrowie, przyrodę…

Atmosferę niepewności w sposób całkowicie nieuczciwy podgrzewają zdjęcia i filmiki, jakie ukazują się w sieci wykonane na terenie dawnego Bahama Wake, które sugerują, iż to tam zostaną zwiezione odpady i zamiast plaży i dyskotek będzie składowisko odpadów. To nieprawda! Plany składowania odpadów nie mają nic wspólnego z terenem żwirowni i plaż w Rakowicach Małych, gdyż stara kopalnia piaskowca znajduje się w zupełnie innej części wsi. Niestety, nie wszyscy w sposób uczciwy podchodzą do problemu starając się najwyraźniej zbić kapitał na wprowadzaniu w błąd.

Wyrobisko po kopalni piaskowca “Rakowiczki” Rakowice Małe

Redakcja Lwówecki.info zwróciła się do Zarządu Spółki Gostków Innowacje z prośbą o wyjaśnienia w sprawie planów rekultywacji wyrobiska pokopalnianego koło Lwówka Śląskiego.

Pan Adrian Wyrwiński Prezes Gostków Innowacje wskazuje, iż spółka działa od 2016 roku, główny przedmiot działalności to współpraca z podmiotami rynku energetyki zawodowej oraz cieplnej w zakresie zagospodarowanie odpadów oraz ubocznych produktów spalania. Jak zapewnia prezes spółka ma spore doświadczenie w zagospodarowywaniu tego typu wyrobisk

„Spółka zrealizowała oraz nadal realizuje przedsięwzięcie dla takich podmiotów jak Tauron Wytwarzanie S.A, PCC Rokita, ECO Jelenia Góra Sp. z o.o, ZGK-EKO Sp. z o.o. w Piekarach Śląskich. Od dwóch lat prowadzimy rekultywację dla ZGK-EKO w Piekarach Śląskich. Rekultywacja obejmuje większą ilość materiałów, niż ta planowana w Rakowiczkach. Projekt przebiega sprawnie, bez zastrzeżeń ze strony kontrolujących organów, zleceniodawcy oraz mieszkańców.” – wskazuje Prezes Adrian Wyrwiński, który podkreśla, iż wszystko jest robione w pełni legalnie, zgodnie z prawem i uzyskanymi pozwoleniami.

„Kluczowa jest jednak wydana decyzja Marszałka, który potwierdził, że wyrobisko musi być rekultywowane, a zaproponowany przez spółkę sposób rekultywacji jest właściwy.” – zwraca uwagę prezes spółki, który przyznaje, iż realizacja zadania, czyli pierwsze transporty powinny ruszyć niezwłocznie, po uzyskaniu kompletu niezbędnych pozwoleń i decyzji.

Na pytanie redakcji Lwówecki.info „Skąd będą pochodziły te odpady?” Adrian Wyrwiński odpowiada: „Na dziś planowane jest pozyskanie odpadów z terenu Dolnego Śląska”.

Obawy mieszkańców, ale także i władz Powiatu Lwóweckiego budzi sposób transportu tych odpadów do wyrobiska drogami powiatowymi. Jak już informowaliśmy negatywną opinię, co do takiego wykorzystania dróg wydał Zarząd Dróg Powiatowych w Lwówku Śląskim. Na drodze z Rakowic Małych do Włodzic Małych obowiązuje ograniczenie tonażowe do 5 ton. Samochody ciężarowe z odpadami będą ważyły 20 – 30 ton każdy. Spółka i w tej kwestii ma pomysł, ale jak na razie nie chce go zdradzać.

„Przez lata w tym miejscu było prowadzone wydobycie i ciężki sprzęt poruszał się po drogach. Mamy przygotowane warianty rozwiązań, ale na razie koncentrujemy się na uzyskaniu niezbędnych decyzji dotyczących samej rekultywacji.” – wyjaśnia prezes Gostków Innowacje.

Pan Adrian Wyrwiński zapewnia jednocześnie mieszkańców, iż chce być partnerem a nie wrogiem mieszkańców.

„Zgodnie z decyzją Marszałka oraz obowiązującymi przepisami dostarczane będą wyłącznie odpady inne niż niebezpieczne. Lista zatwierdzonych odpadów jest ogólnie dostępna, bardzo konkretna i nie ma na niej nic, czym mieszkańcy powinni się niepokoić. Nie ma się, czego obawiać. Od lat prowadzimy projekty tego typu z poszanowaniem lokalnej społeczności oraz środowiska. Chcemy być partnerem dla lokalnej społeczności, gminy i powiatu. Rozumiemy, że wspólny wróg jednoczy, ale my nim nie jesteśmy. Proponuję porozmawiać o tym, co możemy wspólnie zrobić dobrego dla mieszkańców.” – wskazuje Adrian Wyrwiński Prezes Gostków Innowacje.

Warto zaznaczyć, iż termin obowiązywania ww. decyzji został określony do dnia 21 sierpnia 2025 r.

8 KOMENTARZE

  1. Można by wnioskować ,że firma ta przez lata wydobywała tam kamień dawała zatrudnienie a teraz została zobowiązana do rekultywacji ? A raczej chyba kupili dziurę dla zrobienia interesu.
    Tam już jest las , a jeżeli koniecznie musi być zrekultywowane – zasypane to tysiące ton płuczki żwirowej trafia z powrotem do wody Żwirowni w Rakowicach , proszę wypełnić wyrobisko naturalnym materiałem.

  2. Prawie 2 mln ton rocznie do wwiezienia na starą kopalnię???? To są kosmiczne ilości!
    Dla przykładu żadna kopalnia kruszyw w Polsce nie produkuje takich ilości kruszywa w rok i nie wywozi samochodami.
    To jest wręcz niemożliwe, a jeśli już, to okoliczne drogi zostaną rozjechane!
    A co najciekawsze, że podanymi materiałami jak żużel, beton, kamienie, cegła, itp nie prowadzi się rekultywacji, ponieważ te materiały są cenne do produkcji cementu, betonu, kruszywa drogowego, więc o co tu chodzi?????

  3. Najlepsze są słowa prezesa odnośnie drogi dojazdowej „Mamy przygotowane warianty rozwiązań, ale na razie koncentrujemy się na uzyskaniu niezbędnych decyzji dotyczących samej rekultywacji.”
    Znaczy to tyle ze najpierw rozjadą drogi dojazdowe ciężkim sprzętem zwożąc odpady. A za pare lat jak skończą beda myśleć co z drogą. Oczywiście nie będzie już na to środków a władza umyje ręce. Temat mi znany z innej inwestycji. Zmodernizowali zalew przy okazji rozjeżdżając drogę do pobliskiej miejscowości. Ludzie w jakim kraju my żyjemy ‍♂️
    Wszystko powinno być już na początku uwzględnione od inwestycji po ewentualnie naprawy infrastruktury drogowej. Ale to nie w tym kraju.
    Firma z wielkopolski to niech u siebie składuje.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj