Dwie inwestycje mają zmienić oblicze Czerniawy- Zdrój. Ich wartość to nieco ponad 16 milionów. Co zostanie wykonane i jak ta część Świeradowa- Zdroju będzie wyglądała po zakończeniu prac?
Burmistrz Świeradowa- Zdroju udostępnił redakcji Lwówecki.info wizualizację oraz zakres prac dotyczących projektu Rewitalizacja parków i obszaru uzdrowiska Czerniawa-Zdrój, dzięki czemu możemy już zobaczyć, co się zmieni w tej części Świeradowa- Zdroju.
W ubiegłym tygodniu na stronach miasta zawisło ogłoszenie informujące o utrudnieniach w związku z realizacją dwóch zadań, to jest: „Rewitalizacja parków i obszarów uzdrowiska Czerniawa-Zdrój” oraz „Przebudowa ulic Izerskiej, Sanatoryjnej, Spadzistej i Górzystej na deptak uzdrowiskowy”. W tym wskazano, iż planowane są utrudnienia w organizacji ruchu oraz w dostępie do parku zdrojowego, terenów zieleni, skwerów na terenie osiedla Czerniawa-Zdrój, w okresie od lipca 2023 r. do września 2024 r. To właśnie w tym okresie będą trwały tam intensywne prace mające zmienić tą część uzdrowiskowego miasteczka. Utrudnienia obejmą także ulice: Sanatoryjną, Izerską, Spadzistą i Górzystą.
Jak informuje burmistrz Świeradowa- Zdroju Roland Marciniak zakres inwestycji pn.: „Rewitalizacja parków i obszaru uzdrowiska Czerniawa-Zdrój” obejmuje:
– Budowa tężni solankowej (pow. 38,40m2, wys. 6,40m, dł. x szer. 2,4 x 16 m) wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną wraz z: utwardzonym placem, małą architekturą (ławki, kosze, tablice), oświetleniem terenu. Nowe nasadzenia i uporządkowanie zieleni.
– Skwer przy pijałce: przebudowa i utwardzenie dwóch tarasów terenowych wzdłuż Czarnego Potoku z kostki betonowej koloru srebrno-szary stylizowanej na kostkę brukową, przebudowa murów oporowych z kamienia łupanego, przebudowa schodów terenowych z kamienia, aranżacja zieleni, nasadzenia, założenie trawnika, oczyszczenie terenu, mała architektura (ławeczki, kosze, stalowe balustrady wzdłuż chodnika przy potoku), oświetlenie terenu, przebudowa ciągów pieszych z utwardzeniem nawierzchni.
– Przebudowa parku uzdrowiskowego: remont i utwardzenie, przebudowa i budowa alejek parkowych w postaci utwardzonych ciągów pieszych z nawierzchnią żwirową, z punktem wjazdowym na ścieżkę rowerową, budowa utwardzonych placów pod elementy małej architektury z utwardzoną przepuszczalną nawierzchnią typu kamienny dywan, uporządkowanie zieleni, założenie łąk kwietnych, mała architektura (pergola duża, ramka krajobrazowa, ramka krajobrazowa- ławka, huśtawka krajobrazowa, wypoczynkowe hamaki (sezonowe), wypoczynkowe siatki linowe (całoroczne), ławki, istniejące rzeźby drewniana (do renowacji), schody terenowe z kamienia łupkowego lub kwarcowego, amfiteatr terenowy z siedziskami z kamienia murowego i nawierzchnią trawiastą, wymiana ogrodzenia na obszarze działki ¼ na panelowe w kolorze zielonym), oświetlenie terenu.
– Przebudowa skwerów parkowych: przebudowa i utwardzenie ciągów pieszych z kostki betonowej kolor srebrno-szary stylizowanej na kostkę brukową, aranżacja zieleni, założenie trawnika, montaż ławek i koszy, zewnętrzna instalacja oświetleniowa z latarniami wys.4m, wycinka samosiejek i żywopłotu wzdłuż koryta potoku, montaż stalowych balustrad wzdłuż chodnika przy potoku.
– Przebudowa skweru: skierowanie ławek do potoku z montażem barier ochronnych oraz założenie zieleni przesłaniającej od strony ulicy, mała architektura: ławki, kosze, zewnętrzna instalacja oświetleniowa z latarniami wys.4m, przebudowa i utwardzenie ciągów pieszych z kostki betonowej kolor srebrno-szary stylizowanej na kostkę brukową, aranżacja zieleni, założenie trawnika, montaż stalowych balustrad wzdłuż chodnika przy potoku.
– Skwer nad Czarnym potokiem: skierowanie ławek do potoku z montażem barier ochronnych oraz założenie zieleni przesłaniającej od strony ulicy, przebudowa i utwardzenie ciągów pieszych z kostki betonowej kolor srebrno-szary stylizowanej na kostkę brukową, aranżacja zieleni, uporządkowanie zieleni, założenie trawnika, montaż ławek i koszy, zewnętrzna instalacja oświetleniowa z latarniami wys.4m, montaż stalowych balustrad wzdłuż chodnika przy potoku, podświetlenie groty po drugiej stronie potoku projektorem kierunkowym z latarni.
– Przebudowa placu zabaw i skweru: budowa nowych alejek z elementami małej architektury, założenia zieleni ozdobnej oraz uporządkowanie istniejącego terenu z samosiejek i połączenie funkcjonalne z obszarem placu zabaw poprzez budowę odpowiedniego połączenia komunikacyjnego w formie ciągu pieszego z przejściem przez ulicę, przebudowa i utwardzenie ciągów pieszych z kostki betonowej kolor srebrno-szary stylizowanej na kostkę brukową, aranżacja zieleni, uporządkowanie zieleni, założenie trawnika, montaż ławek i koszy, zewnętrzna instalacja oświetleniowa z latarniami wys.4m, budowa schodów terenowych z kostki betonowej w ciągu pieszym.
Plac zabaw: budowa nowego wejścia z chodnika z dwiema symetrycznie usytuowanymi pochylniami i usytuowanym centralnie zejściem schodowym, przebudowę oraz budowę nowych ścieżek, budowę pergoli nad placem oraz aranżację nowych nasadzeń i założenie oświetlenia, przebudowa i utwardzenie ciągów pieszych z kostki betonowej kolor srebrno-szary stylizowanej na kostkę brukową, nowe nasadzenia i uporządkowanie zieleni, mała architektura (ławki, kosze), zewnętrzna instalacja oświetleniowa z latarniami wys.4m, wymiana ogrodzenia placu zabaw (jak bariera na mostku), wymiana nawierzchni na placu zabaw na żwirową, budowa schodów z pochylniami z kamienia murowego z lokalnych wyrobisk o większym formacie.
– Skwer – Aranżacja zieleni – nowe nasadzenia zieleni osłonowej, uporządkowanie terenu.
– Skwer przy ul. Górzystej – Aranżacja zieleni – aranżacja zieleni (nowe nasadzenia), uporządkowanie zieleni, wycinka samosiejek, założenie łąki kwietnej.
– Remont mostku przy pijałce polegający na demontażu istniejących barier, wymianie poszycia oraz założeniu nowych barier. Oświetlenie mostku.
Natomiast zakres prac zadania pod nazwą: „Przebudowa ulic Izerskiej, Sanatoryjnej, Spadzistej i Górzystej na deptak uzdrowiskowy” obejmuje:
– Deptak: remont nawierzchni jezdni (wymiana nawierzchni na kostkę betonową), przebudowa ciągów pieszych z utwardzeniem nawierzchni, mała architektura (ławki, kosze, balustrady, tablice), aranżacja zieleni; budowa i przebudowa istniejącej sieci wod-kan oraz deszczowej, przebudowa oświetlenia drogowego.
– Utwardzony plac na skrzyżowaniu ulic Sanatoryjnej i Izerskiej -utwardzenie nawierzchni w formie okrągłego placu z nawierzchnią z kostki betonowej kolor srebrno-szary stylizowanej na kostkę brukową oraz z kostki granitowej szarej ,wzór w łuskę; montaż elementów małej architektury typu ławki, kosze, tablice, aranżacja zieleni, zewnętrzna instalacja oświetleniowa z latarniami wys. 4m.
– Przebudowa ulicy Spadzistej – remont odcinka ulicy Spadzistej polegająca na wymianie nawierzchni jezdni oraz chodnika na kostkę granitową.
– Założenie zieleni – początek deptaka: przebudowa z utwardzeniem ciągów pieszych i placu kostką betonowej kolor srebrno-szary stylizowanej na kostkę brukową, obrzeże chodnikowe betonowe. Aranżacja rzeźb drewnianych oraz elementów małej architektury i zieleni, aranżacja terenu, mała architektura typu ławeczki, tablice informacyjne i kierunkowe, rzeźby drewniane (istniejące do renowacji), nowe nasadzenia zieleni w tym wieloletnia choinka świąteczna w centralnym punkcie placu, zewnętrzna instalacja oświetleniowa z lataniami wys. 4m.
– Budowa sztucznego potoku z płynącą wodą wraz z niezbędną infrastrukturą (pow. 140,22m2, wys. max.1,5m, dł. x szer. 10,14×45,90m), aranżacja terenu, utwardzone wodoprzepuszczalne ścieżki z nawierzchnią typu kamienny dywan, mała architektura (ławeczki, kosze, hamaki całoroczne, tablice), nowe nasadzenia zieleni średniej i wysokiej, uporządkowanie terenu, założenie trawnika, oświetlenie terenu.
– Budowa placu fontannowego suchego tzw. dry plaza (pow. 106,83m2, wys. max. 1,5m, dł. x szer. 20,44 x 11,20) wraz z wodoprzepuszczalnym tarasem terenowym z nawierzchnią żwirową (geokrata) i trawiastą (geokrata), utwardzone dojście z kostki betonowej, mała architektura (ławeczki, kosze, tablice), nowe nasadzenia zieleni średniej i wysokiej, uporządkowanie terenu, założenie trawnika, oświetlenie terenu.
– Remont mostu w ul. Izerskiej: przewiduje się remont mostku polegający na demontażu istniejących oraz założeniu nowych barier. Opis jak w części ogólnej obszarze A3-parku uzdrowiskowego, oświetlenie mostku z latarni na obszarze A7- tj. z placu zabaw reflektorem punktowym, światłem białym ciepłym. Nie dopuszcza się migających, stroboskopowych oraz zmiennych kolorów oświetlenia, utwardzenie ścieżek.
– Remont mostu – przewiduje się remont mostku polegający na demontażu istniejących i oraz założeniu nowych barier i wymianie poszycia, oświetlenie mostku z latarni na obszarze B1 (tj. z latarni w ulicy Sanatoryjnej) reflektorem punktowym, światłem białym ciepłym. Nie dopuszcza się migających, stroboskopowych oraz zmiennych kolorów oświetlenia.
Wartość robót budowlanych obu inwestycji to 16.360.566,61 złotych, z czego 9 milionów pochodzi z Polskiego Ładu.
Poniżej wizualizacja
Tu nie ma betonozy? Tylko na Lwówek krzyczycie? Kupy będą szybciej po betonie do Kwisy spływały niż w rowach 😉
Czerniawa to akurat (jeszcze) czysty Czarny Potok, to i tą rzekę zniszczą.
Beton, beton i beton!!!!!tragedia
Najbardziej nie lubię tej kostki brukowej. Wygodniej spaceruje się po równym asfalcie.
Wiecie kto stoi na czele rewitalizacji??!!!
Edyta !!!
Ona już robiła rewitalizację w Gryfowie
Uciekła do Wód ….
Ha ha ha jaka kielbasa wyborcza puki co na chodnikach idzie nogi polamac a noc nie pisza ze beda robic nowe
Tylko burmistrza trzeba zmienić, bo nic się tam nie będzie działo, tak jak na Zdrojowej. Wybudować to jedno, a ożywić czy tchnąć ducha w to miejsce to drugie. Rolex tego niestety nie potrafi. On tylko budować i porzucić, nawet posprzątać porządnie nie potrafi.
Dobrze że w Czerniawie coś się zadzieje, ale Brown dobrze mówi. Wywalić 15 mln i zadłużyć miasto jest łatwo, mieć pomysł na ożywienia trudniej. (jedna rewitalizacji Czerniawy miała już miejsce 10 lat temu, częściowo będzie robiono to co było zrobione przed dekadą i zaniedbane). Przy tym burmistrzu którego przerasta regularna konserwowacja uzdrowiskowych ławek, nie ma wątpliwości że część tych bajerów szybko zgnije. Dobry włodaż z połową tej sumy i z udziałem mieszkańców więcej dobrego dla miejscowości by zrobił
Czytam, czytam…I widzę że się nie doczytam…Ładnie to wszystko wygląda i tak po polsku…Jak piękna, umalowana panna…tylko z brudnymi majtkami…Kolejne górskie i podgórskie, “zdrojowe” inwestycje a g…o nadal do rzeki…Świeradów zrobił sobie,za przeproszeniem… sracz… a z miejscowości poniżej…szambo…Nieładnie Panowie i Panie…
Bo betonowy Rolek uważa,że problemu nie ma. To media rozdmuchały sprawę. A co my myślimy na temat zrzutu ścieków do Kwisy to go nie interesuje. Ale na tej sprawie popłynie wraz z tymi ściekami. Nikt już nie będzie pamiętał jego wcześniejszych ani późniejszych dokonań. Tylko te ścieki do rzeki. I trzeba kogoś nowego na jego miejsce, żeby zakończyć ten haniebny proceder. Bo on nigdy tego nie zrobi