Karaś to bardzo popularna ryba, którą można złowić w wielu polskich akwenach. Mięso karasia wyróżnia się charakterystycznym słodkawym smakiem, jest bogate w białko i witaminy z grupy B. Złowienie karasia nie jest trudne, jednak trzeba się do tego dobrze przygotować. Jaki sprzęt będzie Ci potrzebny?
W profesjonalnym sklepie wędkarskim znajdziesz odpowiednią wędkę, zanętę i przypony, dzięki którym złowisz wyjątkowo dorodne karasie. Ta ryba jest drapieżnikiem. Żywi się drobnymi bezkręgowcami, ślimakami i larwami owadów. Karasie to słodkowodne ryby z rodziny karpiowatych, które występują niemal w całej Europie. Sprawdź, jakie akcesoria do łowienia karasi może Ci zaoferować dobry sklep wędkarski!
Jak łowić karasia – sprawdzone sposoby
Według specjalistów karasie to ryby, na które trzeba poczekać. Co to w praktyce oznacza? Karaś bytuje na dnie i to właśnie tam należy kierować przynętę. Drapieżnik może nie chwycić jej od razu. Zamiast tego będzie ją podgryzał. Dlatego wędkarz musi uzbroić się w cierpliwość. Karasie są bardzo wygodne w łowieniu, ponieważ można je schwytać na haczyk. Jednak to ważne, aby nie wyciągać go przedwcześnie z wody. Najpierw upewnij się, że ryba mocno złapała przynętę.
Karasie można łowić na spławik lub metodą gruntową. W przypadku spławika warto wybrać niewielki i dobrze wyważony model. Natomiast długość wędziska powinna wynosić 4-5 metrów. Jeśli zdecydujesz się na metodę gruntową, czyli feedery lub pickery, wybierz lekkie i sprężyste wędzisko o długości 3-4 m. W takim wypadku bardzo ważne jest również założenie odpowiedniej żyłki i przyponu. Żyłka główna powinna mieć od 0,22 mm średnicy, a przypon z żyłki najlepiej wybrać w rozmiarze 0,12-0,14 mm.
Kompletując zestaw na karasia, nie zapomnij o zakupie haczyka. Karasie mają małe pyski, dlatego modele w rozmiarze 10-14 w zupełności Ci wystarczą.
Jaka przynęta na karasia? Kiedy jest najlepszy czas na połów?
Karasia może skusić zarówno smak zwierzęcy, jak i roślinny. Jako przynęty możesz użyć czerwonych lub białych robaków, pinki, ochotki, kukurydzy, a nawet popularnych rosówek. Jak przygotować atrakcyjną zanętę dla karasia? Do tego celu użyj mleka w proszku, bułki tartej, otrębów i płatków owsianych lub zmielonych ziaren słonecznika. Karaś chętnie podpłynie do zanęty, jeśli będzie miała odpowiedni zapach. Na te ryby dobrze działa cynamon, kozieradka, karmel, melasa, wanilia i miód.
Najlepszy czas na złowienie karasia to lipiec i sierpień. W maju, czerwcu i we wrześniu również możesz wyciągnąć imponujące okazy. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na branie, rozpocznij łowy wczesnym rankiem. Karasie nie lubią chłodu, dlatego przestają żerować jeszcze przed zmrokiem.
Łowienie karasi to idealne zadanie dla początkującego wędkarza lub osoby, która chce przyjemnie spędzić czas nad wodą. Szanse na sukces są naprawdę spore, szczególnie jeśli weźmiesz sobie do serca nasze wskazówki. Wybierając się na ryby, nie zapomnij również o odpowiednim stroju i ochronie przeciwsłonecznej.
a karasie po ..tasie 🙂