Intexmarket nie bez powodu jest określany specjalistami od basenów ogrodowych. W sklepie internetowym Intexmarket.pl znaleźć można bowiem ich różnorodne modele, zarówno w wariantach dmuchanych, jak i stelażowych oraz rozporowych. Niemal 20 lat jego obecności na polskim rynku i tysiące sprzedanych produktów, które doradzają swoim klientom, sprawiają więc, że jego porady jak zabezpieczyć basen na zimę są cennym źródłem informacji dla osób poszukujących informacji na ten temat.
Dlaczego należy zabezpieczyć basen na zimę?
Nawet bardzo dokładne przykrycie basenu na zimę nie jest w stanie skutecznie zabezpieczyć ich przed uszkodzeniami wywoływanymi przed minusowe temperatury oraz opady atmosferyczne. Wykonywane są one bowiem z tworzywa sztucznego, które traci swoją elastyczność wraz ze spadkiem temperatur. Basen zimą jest więc o wiele podatniejszy na uszkodzenia pod wpływem nawet niewielkich oddziaływań na jego powierzchnię. W efekcie może zostać więc uszkodzony, a w najlepszym wypadku jego trwałość zostanie znacznie ograniczona. Dlatego też odpowiedź na pytania takie jak to czy opróżniać basen na zimę lub, czy składać basen stelażowy na zimę, które można spotkać bardzo często na forach internetowych, jest zawsze twierdząca.
Składanie basenu do zimy krok po kroku
Jeśli zastanawiasz się jak rozłożyć basen na zimę, przede wszystkim w pierwszej kolejności zadbaj o odpowiednie miejsce do jego przechowywania. Powinno się ono znajdować wewnątrz budynku, w którym temperatury nie osiągają niskich wartości. Dodatkowo warto także postarać się o to, aby złożony basen przechowywany był w jednym miejscu z wszelkimi jego akcesoriami w opakowaniu, które chroni go przed przypadkowym zniszczeniem.
Samo składanie basenu na zimę to 5 kroków, które omawiamy szczegółowo poniżej, wraz z kolejnością ich wykonywania.
Krok pierwszy wstępne czyszczenie basenu
Przygotowanie basenu na zimę należy rozpocząć od oczyszczenia znajdującej się w nim wody. Powinny zostać wyłowione z niej wszelkie większe zanieczyszczenia, takie jak liście czy martwe owady. Najlepiej w tym celu wykorzystać specjalne sitka do basenów. Dzięki tym czynnościom na kolejnych etapach składania basenu na zimę unikniesz uporczywego zatykania sitka podczas opróżniania jego niecki z wody.
Krok drugi oczyszczanie filtrów i pomp basenowych
Po wstępnym oczyszczeniu basenu pora przejść do pomp i filtrów. Należy je zdemontować oraz kontrolować ich stan, a także dokładnie je oczyścić i osuszyć. Dzięki temu podczas zimowania basenu nie rozwinie się na nich pleśń czy inne bakterie i będą one gotowe do użycia w następnym sezonie.
Krok trzeci opróżnienie basenu z wody
Kolejnym krokiem podczas składania basenu na zimę jest jego opróżnienie z wody. W tym celu należy wykorzystać specjalny zawór spustowy znajdujący się najczęściej przy dnie basenu. Po zakończeniu tego procesu jego niecka powinna być całkowicie pozbawiona wody. Wszelka wilgoć podczas zimowania baseny może bowiem doprowadzić do rozwoju na jego powierzchni pleśni oraz zachodzenia na niej procesów gnilnych, które mógłby uszkodzić materiał z jakiego jest on wykonany. Dodatkowo przy opróżnianiu basenu z wody nie należy go przechylać czy odginać ścianek. Może to bowiem po pierwsze doprowadzić do jego uszkodzenia, a po drugie utrudnia kontrolowanie tempa i kierunku wypływania sporej ilości wody.
Krok czwarty czyszczenie niecki basenu
Po opróżnieniu basenu z wody należy przejść do czyszczenia jego niecki. Najlepiej wykonać to od razu, kiedy brud jest jeszcze miękki i o wiele łatwiej go usunąć. Zabezpieczenie basenu na zimę poprzez jego wyczyszczenie można wykonać za pomocą zwykłej gąbki lub miękkiej szmatki, a także letniej wody opcjonalnie z dodatkiem specjalnych środków myjących przeznaczonych do basenów. Po dokładnym wyczyszczeniu basenu należy go także osuszyć, wykorzystując do tego miękką, chłonną szmatkę. Szczególną uwagę w tym przypadku trzeba zwrócić na wszelkie zagięcia materiału oraz miejsca, z których woda nie będzie w stanie samodzielnie odparować.
Krok piąty złożenie basenu
Ostatnim krokiem jest składanie basenu na zimę. Najlepiej wykonać to zgodnie z instrukcją producenta, w której znajdują się cenne wskazówki ułatwiające to zadanie. Przy tej czynności nie należy także używać zbyt dużej ilości siły, aby nie doprowadzić do odkształceń czy trwałych uszkodzeń materiału, z jakiego wykonany jest basen. Po schowaniu basenu do pudełka czy innego pojemnika można go już odłożyć w bezpieczne miejsce, gdzie będzie czekał na kolejny sezon.
Podsumowując, przykrycie basenu na zimę nie jest rozwiązaniem, które ochroni go przed działaniem niskich temperatur. Samo składanie basenu na zimę wymaga natomiast sporo czasu, dlatego najlepiej zaplanować na związane z tym czynności jeden dzień, w którym nic, ani nikt nie będzie przeszkadzał.