Prawidłowe nawodnienie organizmu często przez nas bagatelizowane. Warto wiedzieć, że przyjmowanie płynów w momencie, gdy chce nam się pić to jeden z pierwszych symptomów odwodnienia. Dlaczego należy regularnie pić wodę?
Woda – jak wpływa na organizm?
Bez wody nie ma życia i stwierdzenie to, dotyczy wszystkich organizmów żywych, zarówno świata zwierząt, jak i roślin. Fakt, że ciało człowieka w 60-80% składa się z wody, powinien wystarczyć, do potwierdzenia jak duże znaczenie ma prawidłowe nawodnienie. Najwięcej wody znajduje się w mięśniach, skórze, mózgu, nerkach i płucach. Woda jest niezbędna do utrzymanie kluczowych funkcji fizjologicznych, uczestniczy w procesach metabolicznych, zapewnia optymalną gęstość krwi i wypełnia przestrzenie międzykomórkowe.
Obecność wody pod postacią śliny ułatwia formowanie kęsa pokarmowego, a nawilżenie błony śluzowej przewodu pokarmowego umożliwia sprawne przesuwanie treści pokarmowej.
Rola wody w organizmie człowieka:
- cząsteczki wody budują komórki i tkanki organizmu;
- woda wypełnia przestrzenie międzykomórkowe;
- zapewnia utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej;
- umożliwia utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej;
- odpowiada za sprawną wymianę gazową (natlenowanie tkanek i odprowadzanie dwutlenku węgla);wspiera proces oczyszczania organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii (wraz z moczem, potem i innymi płynami ustrojowymi);
- umożliwia procesy trawienia i wchłaniania składników odżywczych (np. rozpuszczalnych w wodzie witamin z grupy B i witaminy C);
- odpowiada za optymalną termoregulację;
- umożliwia formowanie masy kałowej i wypróżnianie;
- pełni funkcję ochronną, amortyzuje ewentualne urazy.
Ile wody należy wypijać?
Zapotrzebowanie na płyny zależy od wielu czynników, dlatego powinno być ustalane indywidualnie. Dostępne są specjalne kalkulatory wody, które po wpisaniu poszczególnych parametrów, umożliwiają samodzielne wyliczenie ilości wody, która powinna zostać przyjęta do organizmu.
Zapotrzebowanie na wodę zależy od:
- wieku;
- płci;
- masy ciała;
- wzrostu;
- poziomu aktywności fizycznej;
- stanu fizjologicznego;
- udziału masy mięśniowej;
- składu diety;
- temperatury otoczenia
Zwiększone zapotrzebowanie dotyczy mężczyzn, ze względu na wyższą zawartość tkanki mięśniowej. Wskazaniem do zwiększenia ilości spożycia wody, będzie też wyższa masa ciała. Zakłada się, że optymalna ilość wypijanych płynów to 30 ml na kilogram.
Stan fizjologiczny odnosi się do procesów chorobowych, gdyż u pacjentów z wysoką gorączką i tym samym zwiększoną potliwością należy podawać większą ilość wody, aby nie dopuścić do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Podobnie u osób przechodzących zatrucie pokarmowe, w którego przebiegu występują wymioty i biegunka należy zadbać o odpowiednie nawodnienie. Zwiększona potliwość występuje także u osób aktywnych fizycznie lub przebywających w ciepłym klimacie.
Czy skład diety wpływa na zapotrzebowanie na wodę?
Woda bierze udział w procesach metabolicznych organizmu, dlatego wraz ze zwiększeniem ilości przyjmowanych pokarmów należy zadbać o właściwe nawodnienie. Warto wspomnieć, że woda zawarta jest także w przyjmowanym pokarmie m.in. warzywach, owocach, sokach, czy daniach o konsystencji płynnej lub papkowatej typu smoothies, koktajle, czy zupy.
Kiedy należy spożywać więcej wody?
- Zwiększoną ilość płynów w diecie powinny zadbać osoby stosujące wysokobiałkowe programy żywieniowe, ze względu na konieczność usuwania metabolitów przemian aminokwasowych. Zbędne produkty przemiany białek wydalane są z organizmu wraz z moczem.
- W diecie o wysokiej zawartości błonnika, również niezbędne jest dostosowanie ilości spożywanych płynów, w związku ze zwiększeniem objętość masy kałowej.
- Nadmierne spożycie sodu (soli kuchennej) wymaga zwiększenia spożycia płynów
- Dieta zawierająca ostre przyprawy wspierające termogenezę, również wymaga dodatkowej porcji wody.
- Spożywanie alkoholu wpływa na nasilenie procesu diurezy, co generuje zwiększone zapotrzebowanie na wodę.
Zapotrzebowanie na wodę zależy od tak wielu czynników, że te kalkulatory można sobie wsadzić…
Wystarczy słuchać własnego organizmu, który najlepiej wie kiedy i ile wody wypić.
Nie wiem jakie dokładnie jest zapotrzebowanie mojego organizmu, ale staram się wypijać chociaż butelkę cisowianki dziennie. To jest takie minimum, plus herbatka do śniadania czy wieczorem przed snem.