Gryfów Śląski: Uroczystości z okazji 106. rocznicy odzyskania Niepodległości

2
6388

Dokładnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach niewoli austriackiej, pruskiej i rosyjskiej Polska odzyskała niepodległość. Dzień ten został uznany za święto państwowe ustawą z 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Dziś w całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające tę datę, również w naszym regionie mieszkańcy uroczyście świętowali 106. rocznicę odzyskania niepodległości.

 

W Gryfowie Śląskim uroczystości zapoczątkowała Msza Święta w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. św. Jadwigi, którą celebrował proboszcz, ksiądz Krzysztof Kurzeja. Po mszy mieszkańcy w towarzystwie licznych pocztów sztandarowych przeszli pod tablicę ku czci Kombatantów Ziemi Gryfowskiej.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły okolicznościowe przemówienia. Podczas nich przypomniano, iż dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. Nadeszła upragniona wolność.

Pomyślmy przez moment, że dzisiejszy dzień nie jest zwykłą datą, lecz chwilą, w której symbolicznie stajemy obok tych, którzy walczyli o wolność Polski. Jest rok 1918-setki tysięcy Polaków wracają do rodzinnych domów, niektórzy po długich latach tułaczki, inni po wyczerpujących latach służby w różnych armiach zaborczych. Wszyscy zjednoczeni w pragnieniu odzyskania tego, co przez ponad sto lat było tylko marzeniem. Wolność. Suwerenność. Możliwość życia we własnym państwie, w Polsce.

Dziś, sto sześć lat później, żyjemy w rzeczywistości, o której oni marzyli. Ale ten dar, który pozostawili nam przodkowie, to coś, o co musimy dbać i czego nie możemy brać za pewnik Dzisiejsza rocznica to nie tylko święto historyczne to także przypomnienie, że niepodległość i wolność wymagają nieustannej troski i zaangażowania, także tu, na naszych terenach, w naszej małej ojczyźnie.

Gryfów Śląski i okolice, które tworzą nasze życie codzienne, to miejsca, gdzie patriotyzm nabiera szczególnego wymiaru. Przez lata ta ziemia gościła ludzi z różnych stron, także tych, którzy po wojnie przybyli tutaj z różnych stron byłej II Rzeczypospolitej, a przede wszystkim w Kresów Wschodnich. Przywieźli oni ze sobą nie tylko wspomnienia o swojej ziemi, ale także wartości – pracowitość, umiłowanie tradycji i głęboki szacunek dla ojczyzny. To oni tworzyli tę społeczność, nadawali jej charakter i budowali fundament, na którym dziś możemy się oprzeć. Dzięki ich wysiłkom i trudnym doświadczeniom rozumiemy, czym jest prawdziwe zaangażowanie dla wspólnego dobra.

Obchodząc 11 listopada, musimy zatem zadać sobie pytanie: jak dzisiaj wygląda patriotyzm w naszej lokalnej społeczności? Może to nasza troska o Gryfów, o jego rozwój i dobrobyt, może nasze wspólne inicjatywy na rzecz dzieci i młodzieży, może pomoc sąsiedzka, która tworzy więzi między mieszkańcami? Patriotyzm lokalny to także nasza odpowiedzialność za tę małą ojczyznę, by była miejscem przyjaznym, otwartym, gotowym na wyzwania współczesności.

Współczesne wydarzenia pokazują nam jednak, że wolność i niepodległość nie są dane raz na zawsze. Widzimy dziś, jak niestabilny potrafi być świat, jak łatwo przychodzi zapomnienie o wartościach, które pozwoliły naszym przodkom przetrwać najtrudniejsze lata. Dlatego właśnie dzisiejsza rocznica jest dla nas przypomnieniem, że wolność trzeba stale pielęgnować. Nasze działania, choć może nie zawsze wielkie, są kroplą w tej misji. Każdy dobry uczynek, każdy przejaw solidarności między mieszkańcami Gryfowa jest krokiem ku lepszej wspólnej przyszłości. – wskazywał Burmistrz Daniel Koko, który zwrócił uwagę, iż dzisiejszy dzień przypomina nam, o tym co mamy o naszej wolności, którą zawdzięczamy gotowym poświęcić wszystko dla idei pokoleniom.

Stojąc tu razem, oddajemy im hołd, ale i przyrzekamy, że będziemy ich dziedzictwo kontynuować, że będziemy troszczyć się o naszą Polskę, tę dużą, jak i naszą małą, lokalną ojczyznę – Gryfów Śląski. Niech ten dzień inspiruje nas wszystkich do działania na rzecz naszej wspólnoty i naszej wolności. Niech żyje niepodległa Polska, niech żyje Gryfów Śląski nasza mała ojczyzna! – mówił Burmistrz Daniel Koko, który złożył także podziękowania wszystkim, którzy wzięli udział w uroczystości.

W trakcie wydarzenia zaprezentowano „Wolnościowy Przystanek Literacki”, składający się z kompozycji współczesnych utworów z poetyckim akcentem, w wykonaniu Marka Sieradzkiego.

– To zestawienie daje głos młodemu pokoleniu, możliwość wypowiedzi na temat niepodległości. To też szansa na wyrażenie krytyki współczesnych czasów i podejścia do odzyskanej przez laty wolności. A co ostatecznie zrobimy z tymi wartościami, zależy od nas. – podkreślała Anna Michalkiewicz Dyrektor MGOK-u w Gryfowie Śląskim.

Na zakończenie uroczystości wieńce i kwiaty pod tablicą ku czci Kombatantów Ziemi Gryfowskiej złożyli przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, szkół, przedszkoli i żłobka, przedstawiciele sołectw, organizacji kombatanckich i partii politycznych.

2 KOMENTARZE

  1. W Mirsku zaś, “wielebny proboszcz” zrobił jak zwykle mix na mszy w niedzielę ( 3 w jednym). Święto Niepodległości wypadło mu w poniedziałek, a on ma wolne przecież. A jeszcze w międzyczasie trzeba podziękować co poniektórym. Mistrz ekonomi…. Co tam Święto.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj