Gryfów Śląski: Gminne Dożynki 2021

9
6133

„Kiedyż się rolnik ma weselić i Bogu pokłonić i ziemi błogosławić i ludziom za pomoc podziękować, jeżeli nie wtedy, gdy pod dach swój zgromadzi owoce pracy mozolnej i zabiegów całorocznych?”. – pytał Zygmunt Gloger z swoim dziele „Rok polski w życiu, tradycji i pieśni”.

 

Takim szczególnym dniem dla mieszkańców wsi, ludzi żyjących z roli są właśnie dożynki. Jest to święto nie tylko rolników, ale także ogrodników i sadowników, które jest ukoronowaniem ich całorocznej pracy, podziękowaniem za tegoroczne zbiory i jednocześnie prośbą o pomyślność w przyszłorocznych. Tradycja ta wywodzi się ze średniowiecza.

W niedzielę 12 września 2021 roku świętowali rolnicy, sadownicy i ogrodnicy z gminy Gryfów Śląski. Gospodarzami tegorocznych dożynek było sołectwo Ubocze. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta, którą celebrowali ksiądz proboszcz Krzysztof Kurzeja i ksiądz Paweł Opala z parafii w Rząsinach.

Po mszy wszystkich przybyłych na dożynki powitali: Burmistrz Olgierd Poniźnik, i Joanna Czerwiec Sołtys Sołectwa Ubocze.

– Dożynki, to najpiękniejsze święto w tradycji Polskiej wsi. Kultywowane w naszej historii od wieków. – mówiła witając gości Pani Sołtys.
– Dziś po dziesięciu latach, jakie minęły od ostatnich gminnych dożynek w Uboczu, a było to 11 września 2011 roku spotykamy się ponownie, by podziękować rolnikom naszej gminy za ich trud i wysiłek. Pamiętamy, że ten rok przez pandemię był dla nas wszystkich trudnym rokiem. Tym bardziej doceniamy tegoroczne plony i trud ciężkiej pracy rolników. – dodawał Burmistrz.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili Poseł Robert Obaz (SLD), Poseł Zofia Czernow (PO), szefowa biura Senatora Rafała Ślusarza pani Marta Krawczyk, Starosta Lwówecki Daniel Koko, Tadeusz Jagiełło Radny Rady Powiatu Lwóweckiego, Burmistrz Leśnej Szymon Surmacz, Prezes ZOUK IZERY Wiesław Gierus, Bartosz Lisowski reprezentujący KP PSP w Lwówku Śląskim.
W sposób szczególny Burmistrz Poniźnik powitał delegację z Otmuchowa w osobach Burmistrza Jana Woźniaka i Przewodniczącego Rady Miejskiej Stanisława Zaczyka. Ta opolska gmina, nazywana także stolicą kwiatów wkrótce będzie gminą partnerską Gryfowa Śląskiego.

– Spotkaliśmy się dzisiaj, by kultywować prastarą tradycję wpisaną w historię polskiego rolnictwa. Będziemy dziękować za obfitość łask, za zebrane płody ziemi i dziękczynić rolnikom za trud codziennej pracy. – przypominała Anna Michalkiewicz Dyrektor Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Gryfowie Śląskim, która przedstawiła Starostę i Starościnę gryfowskich dożynek.

Starościna Marta Kochańska wykonuje zawód lekarza weterynarii. Gospodyni w pięknej Agroturystyce „Na Uboczu”. Praca lekarza weterynarii sprawia jej wiele satysfakcji, ale to właśnie tutaj „Na Uboczu” znalazła miejsce, gdzie praca staje się pasją. Uwielbia pielęgnować rośliny w agroturystycznym ogrodzie, opiekować się zwierzętami, a przede wszystkim dbać o serdeczną i rodzinną atmosferę w tym wyjątkowym miejscu. Działa aktywnie. Udziela się w sołectwie, w tym w Radzie Parafialnej. Kocha gotować, zwłaszcza potrawy kuchni polskiej z ukłonem w stronę dań kuchni staropolskiej. Gości częstuje produktami własnej roboty, zdrowymi, ekologicznymi. Zachwycają się nimi przyjezdni z Polski, ale i zza granicy. Ma dwa psy. Prywatnie, bo wliczając podopiecznych agroturystyki to opiekuje się dwoma kucykami, alpaką, kurami, świnkami oraz owieczkami. Uwielbia czytać, dużo i pasjami. Przede wszystkim biografie kobiet, np. Marylin Monroe. Ciekawą, aczkolwiek zarzuconą z braku czasu pasją Pani Marty jest żeglarstwo, zwłaszcza na Mazurach.

Starosta Mieczysław Baszak – biznesmen, prowadzi własną firmę pod nazwą „Firma Mietek”. Producent okien, drzwi i schodów drewnianych. W prowadzeniu firmowych spraw pomaga żona Jadwiga. Dumny ojciec dwójki dzieci. Syn mgr inż. ukończył Politechnikę Wrocławską. Córka rozpoczyna ostatni rok studiów inżynierskich na Uniwersytecie Przyrodniczym. Szczęśliwy dziadek dwójki wspaniałych wnuków – Julii i Lenki.
Pan Mieczysław nie samą pracą żyje. Ma też liczne pasje. Największą pasją jest łowiectwo. Las jest w ogóle przestrzenią niezwykle ważną dla Pana Mieczysława. Tam się wycisza, odpoczywa psychicznie. Cóż może być piękniejszego od wiosennych poranków w pachnącym rosą i budzącym się do życia lesie? Specjalnością naszego dożynkowego Starosty jest pieczony dzik. Jaką kuchnię lubi najbardziej? Oczywiście polską tradycyjną, a w niej golonka, galareta, rosół, pieczona kaczka. A jak się suto zje, można się bawić i cieszyć życiem. Pan Mieczysław lubi tańczyć i słuchać muzyki. Jako koneser dobrych dźwięków równie chętnie poszedłby na koncert disco-polo, jak i do filharmonii. Nie pogardzi też operą. Dobrej muzyce muszą jednak towarzyszyć sensowne, z życia wzięte teksty. Musi być też ekologicznie, dlatego wraz z żoną uprawia przydomowy ogród z ekologicznymi warzywami i owocami. Pan Mieczysław uwielbia historyczne filmy. Zainteresowanie to jest niezmienne od lat i poskutkowało nawet zdaniem matury z historii.

Tegoroczne dożynki stały się okazją do wręczenia mieszkańcom gminy Gryfów Śląski odznak honorowych „Zasłużony dla Rolnictwa”. Te z rąk Poseł Zofii Czernow, Burmistrza Gryfowa Śląskiego Olgierda Poniźnika i Przewodniczącego gryfowskiej Rady Miejskiej Mateusza Królaka odebrali:

Jan August, który przez 3 kadencje był sołtysem sołectwa Proszówka, przez kilkanaście lat był Prezesem OSP w tym sołectwie i od 12 lat jest kierownikiem zespołu ludowego „Sołtysowe Gryfinki”. Nadal aktywnie uczestniczy w życiu społeczno- gospodarczo- kulturalnym sołectwa.

Wojciech Chrabąszcz, który pracując zawodowo poza rolnictwem ale bardzo aktywnie uczestniczy w wielu sołeckich działaniach w sołectwie Młyńsko. Obecnie, będąc emerytem, dzięki swoim zawodowym umiejętnościom niesie bezinteresowną pomoc współmieszkańcom, którzy nazywają Go „młyńską złotą rączką”.

Renata Drabowicz, która od 12 lat prowadzi w swoim gospodarstwie w Uboczu lawendowe pole, na którym posadzonych jest ok 5 tysięcy krzewów w 50 odmianach. Z lawendy wytwarza wiele produktów, m.in.: olejki, ciasteczka, woreczki zapachowe, dodatki do kosmetyków… Wytwarzane przez Panią Renatę produkty są prezentowane na jarmarkach, targach różnych imprezach i znakomicie promują Gminę Gryfów Śląski i Powiat Lwówecki.

Justyna Michałek i Szymon Kownacki, którzy od 12 lat prowadzą w Proszówce gospodarstwo ukierunkowane na hodowlę alpak, opiekują się tymi zwierzętami, pozyskują wełnę, która jest chętnie nabywana przez coraz większe ilości turystów odwiedzających gospodarstwo. Gospodarstwo „Alpaki z Proszówki” jest niezwykłą atrakcją turystyczną Pogórza Izersko- Karkonoskiego.

Danuta Kumoś, która wspólnie z mężem Edwardem od 28 lat prowadzą 10 ha gospodarstwo rolne w Wolbromowie. Specjalizują się w hodowli bydła. Produkty z gospodarstwa takie jak: mleko, sery, śmietana, ekologiczne masła są najwyższej jakości i cieszą się dużym popytem nie tylko mieszkańców Wolbromowa. Państwo Kumoś aktywnie uczestniczą także i wspomagają lokalne uroczystości i imprezy integrujące środowisko sołectwa.

Władze gminy Gryfów Śląski doceniają wkład mieszkańców w piękno całej gminy. Jednym z takich elementów promujących dbałość o otoczenie jest konkurs Piękna Posesja. Jego celem jest właśnie zachęcenie mieszkańców sołectw do podejmowania działań na rzecz utrzymania czystości i porządku na posesjach oraz ich upiększania, propagowanie wśród mieszkańców poczucia wrażliwości na estetyki najbliższego otoczenia i promocja pomysłowości oraz nowatorskich rozwiązań dekoracyjnych. Podczas niedzielnych dożynek poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji.

Kapituła konkursu wyróżnienia przyznała: Paulinie i Marcinowi Złotek z Ubocza, Ewie Puzyniak z Ubocza, Jolancie i Bronisławowi Jastrzębskim z Ubocza, Tadeuszowi Prochownikowi z Krzewia Wielkiego, Grażynie Pawluczyk i Krzysztofowi Ziółkowskiemu z Rząsin oraz Krystynie Klimek z Wolbromowa.

Zaszczytne pierwsze miejsce przypadło Pani Lucynie Krasnodębskiej z Proszówki, drugie miejsce zajęli Państwo Ewa i Henryk Chomentowscy z Rząsin a trzecie Państwo Alicja i Tadeusz Jagiełło oraz Bożena i Leszek Mizgier z Krzewia Wielkiego.

Pozakonkursową nagrodę specjalną otrzymała Pani Sołtys Sołectwa Młyńsko, za wkład jaki Rada Sołecka i mieszkańcy wkładają w pielęgnację terenu przy młyńskiej świetlicy wiejskiej.

Dożynki to dla większości gości wspaniała zabawa połączona z kultywowaniem tradycji. Jednak organizacja całego wydarzenia wiąże się z setkami godzin przygotowań i ciężkiej pracy.
Burmistrz Gryfowa Śląskiego na ręce Pani Sołtys Joanny Czerwiec i Pani Dyrektor M-GOK-u Anny Michalkiewicz złożył podziękowania dla wszystkich osób, które brały udział w przygotowaniach i organizacji niedzielnego święta przekazując obu paniom okolicznościowe albumy. Burmistrz podziękował także całej Radzie Sołeckiej Sołectwa Ubocze, Kołu Gospodyń, druhom z OSP Ubocze, oraz gospodarzom obiektu – Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „MOCNI” i Fundacji Ditero w osobach Pana Stanisława Fronca i Pani Agnieszki Surmacz.

– Serdecznie dziękuję za dużą dotychczasową działalność społeczną w terenie sołectwa Ubocze, za pomoc w organizacji dzisiejszych Dożynek Gminnych oraz różnych lokalnych imprez okolicznościowych Państwu: Katarzynie i Piotrowi Baszakom, Grażynie i Krzysztofowi Trojanowskim, Elżbiecie i Mirosławowi Jeziornym, Joannie i Mariuszowi Barszczowskim – dziękował Pan Olgierd Poniźnik.

Burmistrz Gryfowa Śląskiego specjalne podziękowania skierował także do strażaków: – Serdecznie dziękuję za promocję bezpieczeństwa pożarowego, szczególnie wśród najmłodszych mieszkańców Gminy i Miasta oraz za dotychczasową działalność Ochotniczej Straży Pożarnej w Uboczu Panom Andrzejowi Kownackiemu i Mariuszowi Kownackiemu.

Niedzielne wydarzenia było także okazją do złożenia przez Pana Burmistrza podziękowań panom: Marianowi Baszakowi i Janowi Baszakowi za ich dotychczasową aktywną pracę, której efektem był awans drużyny piłkarskiej „Zryw” Ubocze do klasy „A”.

Wyjątkowym akcentem tegorocznych dożynek było wręczenie przez Poseł Zofię Czernow, Burmistrza Olgierda Poniźnika i Przewodniczącego Rady Miejskiej Mateusza Królaka „Medali za długoletnie pożycie małżeńskie”, które Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przyznał Państwu Teresie i Janowi Łukasik.

Niedzielne wydarzenie w Uboczu było okazją do promocji przez Pana Krzysztofa Rozenbajgera z Urzędu Gminy i Miasta w Gryfowie Śląskim programu „Czyste Powietrze”, czyli w skrócie tego, jak uzyskać dotację na wymianę starych kopciuchów. Podczas dożynek każdy z gości mógł wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym. Urzędnicy informowali o tym czym jest spis, kto musi się spisać a rachmistrzowie służyli pomocą w spisaniu każdego chętnego mieszkańca.
Każda okazja jest dobra do tego, by zachęcić mieszkańców do szczepień przeciw COVID. Władze Gryfowa Śląskiego do szczepień zachęcają na swoich stronach internetowych, ale podczas wszelakich wydarzeń organizują punkty informacyjne. Nie inaczej było i podczas dożynek w Uboczu, gdzie każdy mógł zasięgnąć informacji na temat konieczności szczepień.

Jak z pewnością pamiętacie dziś 16- letnia Beatka z pobliskich Rząsin od ponad roku walczy z ostrą białaczkę limfoblastyczną. Na leczenie i rehabilitację potrzeba sporo środków. Rodzina i przyjaciele dziewczyny wykorzystują każdą okazję by zebrać środki i jej pomóc. Na dożynkach w Uboczu mama Beatki rozmawiała z gośćmi o problemach swojej córki i przy wsparciu strażaków starała się zebrać środki, które wspomogą rehabilitację nastolatki.

Domowej roboty ciasto, pierogi, pieczone przez strażaków kiełbaski, czy „jasne z pianką” z lokalnego browaru to tylko niektóre ze smakołyków, jakie mogli skosztować goście na uboczańskich dożynkach. Wydarzenie było także miejscem, gdzie swoje produktu promowały lokali twórcy.
Nowo powstałe Koło Gospodyń Miejskich w Gryfowie Śląskim zapraszało wszystkich chętnych na warsztaty rękodzielnicze, które odbywać się będą w miesiącu październiku. Więcej o realizowanym we współpracy z M-GOK-iem w Gryfowie Śląskim w ramach programu Narodowe Centrum Kultury + Inicjatywy Lokalne 2021 projekcie można dowiedzieć się pod numerem telefonu 75 78 11 264.

Historia, tradycja i podziękowania dla rolników to ta część bardziej oficjalna. Natomiast druga część każdych dożynek, to wspaniała zabawa, której w Uboczu nie zabrakło. Oprócz występów kapel: Sołtysowe Gryfinki, Rząsinianki, Rozmarynek i Gryfowskiej Kapeli Podwórkowej pod wodzą Zygmunta Bodaka na muzycznej scenie mogliśmy podziwiać także zespół Mythos. Nam jednak najbardziej do gustu przypadła krótka opowieść o rzepce. Ten wszystkim dobrze znany wiersz Juliana Tuwima na scenie zaprezentowały panie sołtysowe gminy Gryfów Śląski przy wsparciu gości. Rzepkę zagrał Mieczysław Baszak, dziadka – Lucyna Kusiakiewicz, babcię – Maria Sosnowska, wnuczka – Grażyna Trojanowska, szczeniaczka mruczka – Elżbieta Jeziorna, kotka – Marta Kochańska, kurkę – Agata Ścigan, gąskę – Adriana Karpowicz, bociana – Joanna Barszczowska, żabkę – Joanna Miłan, kawkę – Renata Ćwiek, a narratorem była Joanna Czerwiec. To właśnie ta inscenizacja dostarczyła niesamowitych emocji. Również obecny na dożynkach Paweł Burczyk – znany aktor, ale także wykładowca przyznawał, iż był pod wielkim wrażeniem energii włożonej w to dzieło.

Dożynki w Gryfowie Śląskim zakończyły się późno w nocy zabawą pod chmurką.

9 KOMENTARZE

  1. Dożynki można uznać za udane…Wspaniale… teraz pora aby nasza władza zaangażowała się w organizację innych zadań i np. zakupiła papier toaletowy do szkoły podstawowej nr 2 w gryfowie śląskim. Dzieci w tej chwili muszą same przynosić papier toaletowy do szkoły.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj