Golgota Izerska. Nie tylko dla pielgrzymów

0
1753

To wyjątkowe miejsce odwiedzane jest nie tylko przez katolików i nie tylko w okresie Wielkiego Postu. Łagodne podejście i przepiękne widoki sprawiają, że na szczyt przez cały rok podążają piesze wycieczki turystów, czy kuracjuszy. Spotkać tu można także rowerzystów.

 

 

Golgota

Golgota to wzgórze znajdujące się nieopodal Jerozolimy, gdzie dokonywano egzekucji skazańców. Według ewangelistów to właśnie tam dokonano ukrzyżowania Jezusa Chrystusa. Ale Golgota to także metafora całej męki Chrystusa.

 

Droga Krzyżowa

Droga Krzyżowa to jedno z najważniejszych nabożeństw podczas Wielkiego Postu, polegające na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu. Składa się zazwyczaj z 14 stacji, z których każda jest kolejnym wydarzeniem, jakie miało miejsce przed i tuż po ukrzyżowaniu Jezusa.

 

Kiedy odprawiana jest droga krzyżowa?

Droga Krzyżowa odprawiana jest w każdy piątek Wielkiego Postu, począwszy od pierwszego piątku po Środzie Popielcowej. W 2023 roku obchody Wielkiego Postu przypadają na okres od 22 lutego (Środa Popielcowa) do 8 kwietnia (Wielka Sobota).

 

Kalwaria w Pławnej

W latach poprzednich redakcja Lwówecki.info zachęcała do odwiedzin i przejścia drogami krzyżowymi zlokalizowanymi na terenie gminy Lubomierz.

W 1884 roku stacje Drogi Krzyżowej w składającej się z piętnastu kaplic plenerowej kalwarii w Pławnej koło Lubomierza wybudował Karol Hoferichter. Całość umiejscowił na zboczu góry Kalwaria. Przeszło sto lat później (1993 r.) kaplice odnowił potomek fundatora Johannes Hoferichter a rok później Kalwarię poświęcili biskupi Tadeusz Rybak i Rudolf Miller.

Kalwaria w Pławnej koło Lubomierza
Kalwaria w Pławnej koło Lubomierza

 

Droga Krzyżowa w Lubomierzu

Droga krzyżowa w Lubomierskim Lesie, przy drodze z miasta Samych Swoich w kierunku Chmielenia powstała na początku XX wieku. Wyznacza ją 14 tablic kamiennych z wizerunkami przybliżającymi mękę i śmierć Chrystusa. Po stu latach mocno zniszczone stacje drogi krzyżowej zostały odnowione, co miało miejsce dokładnie w 2010 roku.

Droga krzyżowa w Lubomierskim Lesie
Droga krzyżowa w Lubomierskim Lesie

 

Golgota Izerska w Świeradowie- Zdroju

Dziś z okazji trwającego Wielkiego Postu pragniemy zachęcić do wybrania się na powstałą zaledwie półtora roku temu Golgotę w Świeradowie- Zdroju.

W 2021 roku w Górach Izerskich powstała niezwykła droga krzyżowa. Wyznacza ją 14 płaskorzeźb zamontowanych na głazach wzdłuż leśnego turystycznego szlaku prowadzącego na szczyt Sępiej Góry. Jej oficjalne otwarcie miało miejsce 13 czerwca 2021 r. Jednak pomysł jej utworzenia narodził się rok wcześniej.

Jak przypominali pomysłodawcy powstania Golgoty Izerskiej, rok 2020 już zawsze kojarzony będzie z trudnym czasem pandemii koronawirusa. Nierówna walka człowieka z chorobą, a do tego społeczna izolacja i problemy ekonomiczne wywołane lockdownem sprawiły, że potrzeba modlitwy oraz zadumy wśród Wiernych stała się jeszcze silniejsza. Z tej właśnie potrzeby – duchowej wspólnoty i poszukiwania pociechy w Bogu – powstała idea stworzenia Golgoty Izerskiej, szlaku pielgrzymkowego na Sępiej Górze w Świeradowie- Zdroju.

Jej fundatorami są mieszkańcy Świeradowa- Zdroju i osoby kochające to uzdrowisko. Wszystkim im przewodziło hasło: „Bogu na chwałę i ludziom na duchowy pożytek …”. rzeźby wykonał Maciej Wokan.

Wędrując wyasfaltowaną drogą leśną, najpierw wzdłuż zielonego szlaku pieszego, a następnie po około 3 km przechodząc na żółty szlak pieszy prowadzący na sam szczyt Sępiej Góry, podziwiać możemy zamocowane na leśnych głazach płaskorzeźby, które stanowią kolejne Stacje Drogi Krzyżowej, symbole Męki Pańskiej.

 

 

Sępia Góra w Świeradowie- Zdroju

Sępia Góra jest jednym ze szczytów (828 m n.p.m.) wznoszących się ponad Świeradowem- Zdrój. Jest to wspaniały punkt widokowy pozwalający podziwiać Karkonosze, Pogórze Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską oraz pasmo Gór Łużyckich.

Warto wspomnieć, iż z Sępią Górą wiąże się wiele opowiadań i legend. Najstarsze mówią o istnieniu na szczycie świętego gaju Ślężan. W publikacjach historycznych Sępia Góra pojawia się, jako miejsce, gdzie u schyłku II Wojny Światowej Niemcy ukryli skarby. Niektóre publikacje wspominają o złocie wywiezionym z Wrocławia. Jednak do dziś oficjalnie nic w tym rejonie nie odkryto.

Nie tylko dla katolików

Nietrudny szlak oraz bliskość natury sprawiają, że po drodze na Sępią Górę możemy oddać się modlitwie oraz głębszej refleksji i zadumie. Miejsce to z uwagi na warunki terenowe – szeroką, utwardzoną drogę, łagodne podejście i przepiękne widoki jest chętnie odwiedzane nie tylko przez katolików chcących przejść Drogę Krzyżową. Każdego dnia, przez cały rok szlakiem na Sępią Górę podążają piesze wycieczki turystów, czy kuracjuszy. Spotkać tu można także rowerzystów.

Zwieńczeniem trasy jest grupa skałek granitowych Biały Kamień, która stanowi wspaniały punkt widokowy.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj