Kradzieże samochodów mają wpływ na wysokość ubezpieczenia. Porównanie liczby skradzionych samochodów w powiecie lwóweckim, z tymi w powiecie lubańskim nie pozostawia wątpliwości, gdzie żyje się bezpieczniej.
Kradzieże samochodów
Samochód, dla wielu z nas, jest nie tylko środkiem transportu, ale także ważnym skarbem i symbolem swobody. Niestety, motoryzacja nie jest pozbawiona ciemnej strony, a jednym z najpoważniejszych zagrożeń, z jakimi muszą zmierzyć się kierowcy, są kradzieże samochodów. Na ścięcie codziennie tysiące pojazdów znika z ulic, parkingów i posesji, zostawiając właścicieli z traumą i stratami finansowymi. Organizacje przestępcze często skrupulatnie planują te działania, aby omijać zabezpieczenia i śledzenie.
Kradzieże aut na Dolnym Śląsku
Według policyjnych statystyk w 1999 roku na Dolnym Śląsku skradziono 5.061 aut, z czego do właścicieli wróciło 779 pojazdów, co dawało wykrywalność na poziomie 15,20 proc. Natomiast już w 2021 roku w województwie dolnośląskim policjanci odnotowali 988 kradzieży samochodów, z czego 340 aut udało się odzyskać, co daje wykrywalność już na poziomie 32,80 proc.
Samochody kradzione w powiecie lwóweckim
Z danych Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim wynika, iż na terenie powiatu lwóweckiego do kradzieży samochodów dochodzi już niezmiernie rzadko. Jak informowaliśmy już na stronach Lwówecki.info w 2020 roku na terenie powiatu lwóweckiego skradzionych zostało 13 samochodów, w tym 6 pojazdów marki Audi, 2 BMW, 2 Fordy oraz jeden Volkswagen, jeden Mercedes i jeden Nissan.
Ile samochodów skradziono w powiecie lwówecki?
W 2021 roku na terenie powiatu lwóweckiego skradziono 8 pojazdów, z czego trzy na terenie gminy Lubomierz, po dwa na terenie gmin Lwówek Śląski i Gryfów Śląski oraz jeden na terenie gminy Mirsk.
„W 2021 roku w Komendzie Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim odnotowano jeden z najwyższych poziomów wykrywalności w zakresie przestępczości samochodowej spośród wszystkich Komend Miejskich Policji i Komend Powiatowych Policji w województwie dolnośląskim” – wskazują lwóweccy policjanci. Poziom wykrywalności przestępstw samochodowych osiągnął 87,50 procent.
Kradzieże samochodów w ubiegłym roku
Rok 2022 lwóweccy policjanci zamknęli z 8 zgłoszeniami skradzionych pojazdów. Trzy kradzieże wystąpiły w gminie Lwówek Śląski, dwie na terenie gminy Gryfów Śląski, dwie w gminie Lubomierz oraz jedna w gminie Mirsk.
Złodzieje kradli wszystko, od maluchów po luksusowe mercedesy. Jak wynika z danych Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim, w 2022 roku na terenie powiatu lwóweckiego odnotowano kradzieże następujących pojazdów:
- Fiat 126p;
- Opel Astra;
- Mercedes AMG;
- Volvo;
- Range Rover;
- VW Passat;
- Audi;
- 1 motocykl
Kradzieże samochodów w powiecie lubańskim
Dla porównania sprawdziliśmy liczbę skradzionych aut w powiecie lubańskim. Tych jak się okazuje jest dwa razy więcej!
Jak podaje Komenda Powiatowa Policji w Lubaniu w roku 2021 na terenie powiatu lubańskiego skradziono łącznie 25 pojazdów następujących marek:
- Andi 4 sztuki (Q7.- 2 szt., A6 – 1 szt., A4 – 1 szt.);
- BMW – 8 sztuk – (serii 1 – 1 szt., serii 5 – 4 szt. serii X4 – 2 szt., serii XS – 1 szt.);
- Opel – 2 sztuki (Vivaro – 1 szt, Zafira – 1 szt.);
- Land Rover – 1 sztuka – (Velar – 1 szt.);
- Fiat 1 sztuka – (Ducato – 1szt.);
- Citroen – I sztuka – (Jumper – 1 szt.);
- Mercedes – 1 sztuka – (A Klasa – 1 szt.);
- Fiat – 1 sztuka – (500 – 1 szt.);
- Toyota – 1 sztuka – (Land Cruiser 1 szt.);
- VW-1 sztuka – (Sharan – 1 szt.);
- Skoda – 1 sztuka – (SperB – 1 szt.);
- Jeep – 1 sztuka – (Grand Cherokee -1 szt.);
- Ford – 1 sztuka (Transit – 1 szt.);
- Chrysler – 1 sztuka – (Voyager 1 szt.).
Kradzieże samochodów w Świeradowie- Zdroju
Z 25 skradzionych w 2021 roku w powiecie lubańskim samochodów, aż do 16 kradzieży doszło w Świeradowie- Zdroju. Jak podaje I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lubaniu podkomisarz Dariusz Ślęzak skradziono następujące marki i modele pojazdów:
- Audi – 3 sztuki (Q7- 2 szt., A6-1 szt.);
- BMW – 8 sztuk – (serii 1 – 1 szt., serii 5 – 4 szt., serii X4 – 2 szt., serii X5 – 1 szt.);
- Opel – 2 sztuki (Vivaro – 1 szt., Zafira – 1 szt.);
- Land Rover – 1 sztuka (Velar – 1 szt.);
Fiat – 1 sztuka (Ducato – 1 szt.).
W 2022 roku skradziono 19 samochodów
W roku 2022 na terenie powiatu lubańskiego skradziono łącznie 19 pojazdów następujących marek i modeli:
- Fiat – 3 sztuki (126 p – 2 szt. Abarth – 1 szt.);
- VW – 2 sztuki (Crafter – 1 szt., Passat – 1 szt.);
- Renault – 1 sztuka – (Captur – 1 szt.);
- Peugeot – 1 sztuka (206+ – 1 szt.);
- Mercedes – 2 sztuki – (C Klasa 1 szt., E klasa – 1 szt.);
- Toyota – 1 sztuka – (Yaris – 1 szt.,);
- Audi – 3 sztuki – (A6 – 2 szt., A4 – 1 szt.);
- BMW – 3 sztuki (X6 – 1 szt., serii 5 – 1 szt., serii 7 – 1 szt.);
- Mazda – 2 sztuki (CX5 – 2 szt.);
- Nissan – 1 sztuka (Almera – 1 szt.).
Ile samochodów skradziono w Świeradowie- Zdroju?
Jak się okazuje w ubiegłym roku złodzieje omijali szerokim łukiem Świeradów- Zdrój. Z 19 pojazdów skradzionych na terenie powiatu lubańskiego tylko jeden został skradziony w Świeradowie- Zdroju. Był to samochód BMW serii 7.
Liczba kradzieży ma wpływ na stawki ubezpieczenia
Eksperci nie pozostawiają złudzeń. W regionach gdzie jest wyższa liczba kradzieży, ceny ubezpieczeń są wyższe.
– Ryzyko kradzieży ma wpływ na wysokość składki ubezpieczenia AC, więc w przypadku regionów o wysokiej częstości kradzieży pojazdów składka może być wyższa niż w regionach, w których te kradzieże nie występują. Jednak poza kradzieżami bierzemy też pod uwagę inne czynniki ryzyka, więc to nie jest taka prosta zależność. – wyjaśnia Bohdan Białorucki z Allianz Polska.
– Składka ubezpieczenia komunikacyjnego zależna jest od wielu czynników. W procesie taryfikacji, zarówno polis OC jak i AC, wykorzystujemy m.in. modele popytu czy ryzyka (kradzieżowego, wypadkowego), w których uwzględniamy informacje o miejscu zamieszkania klienta. Wraz ze wzrostem danego ryzyka składka jest odpowiednio zwiększana, zatem większa liczba kradzieży pojazdów w danym regionie może więc mieć wpływ na wyższą składkę ubezpieczenia AC. – wskazują eksperci z LINK4
– Miejsce zamieszkania to jeden z wielu czynników branych pod uwagę przez towarzystwa ubezpieczeniowe przy wyliczaniu wysokości składki AC. Im większe ryzyko wystąpienia szkody, np. z powodu dużej liczby kradzieży samochodów w okolicy w porównaniu do innych regionów Polski, tym cena autocasco może wzrosnąć. Jednocześnie należy pamiętać, że AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, więc każdy ubezpieczyciel zasady wyliczania składki ustala indywidualnie według dowolnie ustalonych przez firmę kryteriów. – wskazuje w odpowiedzi na pytania redakcji Lwówecki.info Grzegorz Demczyszak z Rankomat.pl
Z tego też powodu istotnym jest poziom bezpieczeństwa w naszej okolicy, a ten co da się dostrzec jest mocno zróżnicowany.