Gdy w małżeństwie się nie układa, terapia dla par może bardzo pomóc. Co warto wiedzieć?

2
986
AW

Prędzej czy później w związku przychodzi kryzys. Jedne pary radzą sobie z nim lepiej, inne potrzebują czasu na wypracowanie kompromisu. Czasem konieczna okazuje się pomoc osoby bezstronnej, która po wysłuchaniu obu stron pomoże im naprawić relację i na nowo zawalczyć o uczucie. Przed udaniem się na pierwsze spotkanie z terapeutą dobrze wiedzieć, czego się spodziewać.

 

Terapia dla par: na czym to polega? Sprawdź, zanim zarezerwujesz termin

Podjęcie decyzji o zapisaniu się na terapię małżeńską wymaga odwagi i chęci zmian na lepsze. Podczas spotkania z terapeutą pary zyskują niepowtarzalną okazję do spojrzenia na swoją sytuację z innej perspektywy. Specjalista posiada kwalifikacje, pozwalające mu umiejętnie odszyfrować emocje pacjentów. Trzeba podkreślić, że warunkiem koniecznym do spełnienia jest obopólna chęć oraz gotowość do zmiany. Często zdarza się, że podczas terapii uświadamiamy sobie wiele kwestii, które wcześniej nam umykały. Bywa, że w ramach terapii konieczne jest poniesienie odpowiedzialności za część problemów i wyciągnięcie dłoni do partnera. Z pomocą psychologa znacznie łatwiej można uporać się z problemami, które w innych okolicznościach mogłyby narastać i prowadzić nawet do rozpadu małżeństwa. Korzystanie ze wsparcia w tym zakresie nie jest powodem do wstydu: już po pierwszym spotkaniu sytuacja między partnerami nieco się wyklaruje. To dobry początek do osiągnięcia pełnego porozumienia.

Do pierwszej sesji psychoterapeutycznej trzeba się odpowiednio przygotować

Przed udaniem się do gabinetu psychoterapii trzeba zastanowić się, co sprawia, że w związku nie układa się dobrze. Na jakie kompromisy jesteśmy w stanie pójść, a na które rozwiązania na pewno nie chcemy się godzić. Dokładne przeanalizowanie konfliktu pozwoli dobrze zrozumieć jego podłoże. Dopiero, gdy ułożymy sobie wszystko w głowie i ocenimy, które sprawy są dla nas szczególnie ważne, będziemy wstępnie gotowi do konstruktywnej rozmowy ze współmałżonkiem. Warto zadać sobie pytania: jakich zmian oczekuję? Jakie są moje obawy? Czego mi brakuje? – to przyspieszy proces współpracy z psychoterapeutą.

Terapia dla par jest prowadzona przez wyspecjalizowanego psychologa i seksuologa, który na podstawie rozmowy i analizy zachowań małżonków zaproponuje metodę działania, prowadzącą do zażegnania kryzysu. Jest to osoba bezstronna, potrafiąca słuchać i skłaniać pacjentów do pracy osobistej. Gdzie szukać wsparcia? Na przykład w Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Seksuologicznej, gdzie prowadzone są profesjonalne sesje, ułatwiające parom odbudować dobre relacje. Zgłoszenie się po fachową pomoc do polecanej poradni to decyzja, która może uratować małżeństwo przed rozpadem. Należy dodać, że nawet jeśli mierzymy się z niewielkim problemem, szukanie sposobów na przywrócenie harmonii w związku ma ogromne znaczenie dla jego przyszłości. Zgłoszenie się na terapię nie musi być pierwszym, co robimy w ramach odbudowywania relacji. Decyzji tej nie można jednak zbytnio odwlekać – im wcześniej odważymy się skorzystać z pomocy specjalisty, tym większa szansa, że spotkania przyniosą oczekiwany skutek.

 

-/ Materiał partnera /- Aw

2 KOMENTARZE

  1. Ja sam mam bardzo dobrą opinię o poradni Psychologgia na Chmielnej w Warszawie. Wiadomo, że trzeba trafić na terapeutę, który będzie odpowiadał obojgu i że taka terapia wymaga zaangażowania obu stron. Wierzę jednak, że takie spotkania mogą dać naprawdę wiele dobrego – sam w końcu chodziłem ze swoją partnerką. Często różne życiowe problemy odsuwają nas od siebie i sprawiają, że przestajemy rozmawiać – terapia pomaga odzyskać zaufanie i poczuć się bezpiecznie w swoim towarzystwie.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj