Funkcjonariusze Policji skazani za udział w zorganizowanej grupie przestępczej

1
2861
zdjęcie poglądowe

30 kwietnia 2024 roku Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze wydał wyrok skazujący na kary pozbawienia wolności 6 lat oraz 3 lat i 8 miesięcy wobec trzech byłych funkcjonariuszy Policji, oskarżonych przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze o udział w zorganizowanych grupach przestępczych zajmujących się wytwarzaniem i obrotem narkotykami, łapownictwo, a także o inne przestępstwa.

 

 

Śledztwo prowadziła Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze wraz z Biurem Spraw Wewnętrznych Policji.

8 stycznia 2019 roku na polecenie Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze zatrzymano dwóch funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Bogatyni oraz Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu, a także byłego Policjanta.

Mężczyźni zostali następnie doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, gdzie przedstawiono im zarzuty.

Ustalono, że Paweł M. i Sławomir N., będąc funkcjonariuszami Policji, brali udział w działającej na terenie województwa dolnośląskiego zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się obrotem substancjami psychotorpowymi. Dodatkowo, przyjmowali korzyści majątkowe i osobiste w zamian za zaniechanie podejmowania wobec przestępców czynności służbowych, a także za przekazywanie im informacji o planowanych przez Policję działaniach. Usiłowali oni także wprowadzić do obrotu 3,5 kg metamfetaminy.

Z kolei Pawłowi S. zarzucono łapownictwo, zaniechanie zatrzymania i ułatwienie ucieczki osoby, wobec której prowadzono interwencję Policji oraz pozyskiwanie informacji z toczącego się postępowania prokuratorskiego i przekazywanie ich przestępcom, co miało utrudnić śledztwo i ułatwić sprawcom uniknięcie odpowiedzialności karnej. Miał on również ułatwić kontakt między osobami zajmującymi się obrotem substancjami psychotropowymi. Ustalono także, że będąc funkcjonariuszem Policji, w trakcie jednej z podejmowanych interwencji, zaniechał zabezpieczenia dowodów, a następnie poświadczył nieprawdę w notatce służbowej i doprowadził do zaniechania prowadzenia postępowania karnego w sprawie pobicia. W kolejnej sytuacji miał on również nakłaniać świadka do złożenia fałszywego zawiadomienia o przestępstwie i zeznań obciążających inną osobę.

Policjanci uczynili sobie z procederu łapownictwa stałe źródło dochodu.

Łącznie aktem oskarżenia objęto 16 przestępstw, do których dochodziło na terenie powiatu zgorzeleckiego w okresie od 2010 do 2018 roku. W tym czasie sprawcy byli czynnymi funkcjonariuszami Policji Komisariatu w Bogatyni oraz Komendy Powiatowej w Zgorzelcu. W momencie ich zatrzymania, w styczniu 2019 roku, jeden z podejrzanych nie był już Policjantem.

Podejrzani nie przyznawali się do popełnienia zarzuconych im przestępstw.

Opisane śledztwo było związane z prowadzonymi przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze i inne jednostki Prokuratury postępowaniami dotyczącymi zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się wytwarzaniem i obrotem znacznymi ilościami substancji psychotropowych na terenie województwa dolnośląskiego.

20 września 2019 roku Prokuratura Okręgowa skierowała w tej sprawie akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze. 30 kwietnia 2024 roku zapadł wyrok skazujący.

44-letni Paweł M. i 46-letni Sławomir S. zostali skazani na kary po 6 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo Sąd orzekł wobec nich obowiązek zwrotu równowartości osiągniętej z popełnionych przestępstw korzyści majątkowej w wysokości po 186 tysięcy złotych każdy. Wymierzono im także kary grzywny w wysokości po 6000 złotych. Zostali oni również objęci pięcioletnimi zakazami zajmowania stanowisk w urzędach i instytucjach związanych z gwarantowaniem bezpieczeństwa.

Za popełnione przestępstwa 37-letniemu Pawłowi S. została wymierzona kara łączna 3 lat i 8 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywna w wysokości 1600 złotych. Orzeczono wobec niego także obowiązek zwrotu równowartości osiągniętej korzyści majątkowej w wysokości 22 tysięcy złotych. Ma on także 4 lata zakazu zajmowania stanowisk w urzędach i instytucjach związanych z gwarantowaniem bezpieczeństwa.

Wyrok nie jest prawomocny.

-/Prokuratura Okręgowa w Jel. Górze./-

1 KOMENTARZ

  1. To jakaś prowokacja ze strony sądów . Policjanci przestępcami ?????? to nie możliwe . Ciekawe czy będą prości o „azyl” tylko w jakim kraju???????

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj