Na kilka dni przed 11 Listopada – Narodowym Świętem Niepodległości pytamy o to, jak powinna wyglądać, gdzie i jak powinna być wywieszana flaga Polski?
Przed nami Narodowe Święto Niepodległości, święto wszystkich Polek i Polaków, ale także dzień, w którym szczególną uwagę zwracamy na nasze symbole narodowe – flagę, godło, hymn. Na niespełna tydzień przed 11 Listopada przypominamy, jak te nasze symbole, w szczególności flagi powinny wyglądać, bo jak się okazuje część z tych, które są obecne w naszej przestrzeni publicznej, jak np. flagi na budynku Urzędu Gminy i Miasta w Lwówku Śląskim, nie mają wiele wspólnego z naszą dumą narodową.
– Z symbolami polskimi, symbolami narodowymi Rzeczpospolitej Polski jest słabo. O tym też mówi raport NIK, który ukazał się w 2005 roku, kiedy wytknięto administracji samorządowej administracji państwowej bardzo dużo błędów, we fladze, w herbie oraz w hymnie, który niestety był nawet źle gramy. – wskazuje Piotr Kucznir Prezes Łużyckiego Towarzystwa Historycznego Zamku Czocha, który przypomina, że kwestie symboli narodowych reguluje artykuł 28 Konstytucji RP i ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.
Regionalista zwraca także uwagę, iż często spotyka się z wywieszonymi kawałkami biało- czerwonego materiału, które nie mają zbyt wiele wspólnego z flagą.
– Niestety bardzo często, szczególnie 11 listopada w przestrzeni naszej publicznej zobaczymy flagi z orłem, czysto położonym na środku i często z napisem „Polska”, „Poland”, czy „Kochamy Polskę”, bo i takie flagi zdarzały się. – wskazuje Piotr Kucznir Prezes, który nie kryje oburzenia widokiem flagi z logo jednego z browarów oraz napisem „Polska”, które były sprzedawane wraz z paczkami piwa.
Pasjonat historii zwraca uwagę, iż w samym Lwówku Śląskim z tym poszanowaniem dla flagi też jest różnie.
– Patrząc na przestrzeń nawet tutaj na lwóweckim rynku widać również w oknach polskie flagi i to jest godne i to jest wspaniałe i to jest cudowne – podkreśla Prezes THZC, który nie kryje, iż część z tych flag niestety jest poszarpana i brudna, a takie przypadki nie powinny mieć miejsca.
Ukształtowane i ustanowione przez pokolenia symbole Narodu i Państwa Polskiego wyrażały zawsze miłość Polaków do Ojczyzny oraz dążenie do jedności Narodu. Otaczane powinny być najwyższą czcią i szacunkiem. By było to respektowane, godło, barwy i hymn Rzeczypospolitej Polskiej podlegają ochronie prawnej.
– Prawodawca w kodeksie wykroczeń i w kodeksie karnym, w 49 artykule kodeksu wykroczeń i 137 artykule kodeksu karnego jednoznacznie określił, że takie przypadki należy karać. Wiadomo, że w naszej przestrzeni życiowej, to jest różnie z tym karaniem, ale gdyby jednak zacząć egzekwować, to musiały, musiały zniknąć i z urzędów i z balkonów i z okien i z różnych miejsc flagi postrzępione, brudne. O tym trzeba pamiętać!
Dodatkowo ustanowienie dnia Święta Flagi, pozwoliło Polakom na umieszczenie flagi w dowolnie wybranym dniu roku. Nie ma już ograniczeń. Do tego okresu, do tego czasu nie wolno było polskich flag wywieszać w przestrzeni publicznej, bo groziło to karą, jeśli nie było to związane ze świętem. Teraz możemy wywieszać flagi każdego dnia, a więc warto wieszając te flagi uszanować ten fakt, że mamy takie prawo, ale również, że ta flaga powinna być zadbany. – zwraca uwagę Prezes Kucznir, który tłumaczy, iż nie w każdych warunkach pogodowych i każdym miejscu powinniśmy wieszać flagi.
Regionalista opowiada także o kuriozalnych przypadkach przeróbek, niszczenia, czy niewłaściwego wykorzystywania flag.
– Największym kuriozum, jakie miałem przyjemność, albo raczej nieprzyjemność widzieć, związane z Polską flagą, to jest miejscowość pod Lubaniem, w której to do dnia dzisiejszego wisi flaga złożona, zszyta z czterech flag- amerykańskiej, flagi polskiej i do tego jeszcze dodane są elementy z herbem i elementy jakieś bliżej nieokreślone – wspomina Prezes Łużyckiego Towarzystwa Historycznego Zamku Czocha, który podkreśla, że należy pamiętać o tym, i należy mieć na uwadze fakt, że za tą polską flagę, ktoś, kiedyś, oddawał życie, przelewał krew, walczono, żeby ta flaga była biało-czerwona.
– Świętujmy! Wywieszajmy Polskie flagi, ale pamiętajmy jak powinny wyglądać, jak powinny być zadbane i co się robi z tą flagą, gdy jest brudna, zniszczona. Pamiętajmy, że należy ją zdjąć żeby nie była jakimś takim gorszącym dla nas widokiem. – apeluje Piotr Kucznir.
Redakcja Lwówecki.info zwróciła się już do Burmistrza Lwówka Śląskiego z prośbą o zdjęcie starych, poszarpanych i brudnych flag, jakie wiszą na budynku Urzędu oraz do Starostwa o zmianę układu flag przed wejściem. Gmina wskazuje, iż zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami flagi na budynku Urzędu Gminy i Miasta w Lwówku Śląskim będą wymienione do dnia 08.11.2024 r.
Na ustach prawicy slogany na dachu poszarpana flaga
Te gadki o ich patriotyzmie były tylko by stołek zdobyć. Koryto+ trwa. Premie za powódź wziął? Wziął. Wstyd.
Ubi PANIS ibi PATRIA!!!!
A w Gryfowie nawet orzeł jest czerwony! Plakat informujący o uroczystościach związanych z Narodowym Świętem Niepodległości jest obrazą POLSKIEGO GODŁA! Zgodnie z Art 28 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej-“godłem jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie… w czerwonym polu tarczy”. Cóż od roku nie obowiązuje Konstytucja!
Pana Prezesa Łużyckiego Towarzystwa Historycznego Zamku Czocha prosimy o instrukcje dla władz Gryfowa Śląskiego. Życzymy pięknego świętowania w rocznicę odzyskania prze Polskę NIEPODLEGŁOŚCI!
Dziwne że burmistrz nie widział strzępów flagi zawieszonej na maszcie, przecież tak wysoko głowę nosi….powinien widzieć.