Eko Targ w Lwówku Śląskim to jedno z najważniejszych wydarzeń promujących zdrową żywność, ekologiczne produkty i rękodzieło na Dolnym Śląsku. Przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów z odległych regionów województwa, oferując wyjątkowe smaki, unikalne wyroby oraz niezapomnianą atmosferę. Dlaczego warto odwiedzić to wyjątkowe wydarzenie?
Jaką rolę odgrywają Eko Targi?
Eko Targi powstały z potrzeby promowania zdrowego stylu życia, ekologii i wspierania lokalnych producentów. Pierwsze tego typu wydarzenia organizowano już w latach 80. w Europie Zachodniej, gdzie postrzegano je, jako alternatywę dla masowej produkcji żywności. W Polsce zyskały popularność w ostatnich latach, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na produkty naturalne i rękodzieło.
Eko Targ w Lwówku Śląskim
Lwówecki Eko Targ, zainicjowany i organizowany przez Sylwię Bøilerehauge prowadzącą w Mojeszu „Dom Cukiernika”, Joannę Troszczyńską- Giera – „Warzywnik Joanny” z Radomiłowic oraz Justynę i Jacka Skrucha z Rybnej Chaty w Gradówku, szybko stał się jednym z najważniejszych punktów na mapie proekologicznych wydarzeń Dolnego Śląska.
Odbył się Eko Targ
W niedzielę 24 listopada 2024 roku już po raz czwarty rynek miejski w Lwówku Śląskim zamienił się w barwne i tętniące życiem miejsce spotkań miłośników zdrowego stylu życia. Kolejna edycja Eko Targu przyciągnęła tłumy mieszkańców oraz gości z okolic, oferując bogatą gamę produktów.
Wśród gości, którzy zaszczycili wydarzenie swoją obecnością nie zabrakło Dawida Kobiałki Burmistrza Gminy i Miasta Lwówek Śląski, Małgorzaty Szczepańskiej Starosty Powiatu Lwóweckiego, Olgierda Poniźnika Przewodniczącego Rady Powiatu Lwóweckiego, Dariusza Szorca członka Zarządu Powiatu Lwóweckiego, a także radnych Rady Miejskiej Gminy Lwówek Śląski Zbigniewa Ecka, Jarosława Działy, Michała Biegacza, Jacka Skruchy oraz Przewodniczącej Magdaleny Lewandowskiej.
– Dziękuję panu Burmistrzowi Dawidowi Kobiałce za udostępnienie nam rynku oraz objęcie wydarzenia patronatem. Składam najserdeczniejsze podziękowania dla osób, które od samego początku istnienia bardzo nas wspierają. Serdeczne podziękowania kieruję do pana Marcina Wilczaka właściciela firmy El- Mar i pana Piotra Dworaka Foto- Oprawa. Dziękuję również panu Mariuszowi Wolskiemu. – dziękowała podczas otwarcia wydarzenia Joanna Troszczyńska- Giera, która zachęcała właścicieli lokalnych firm do współpracy przy kolejnych wydarzeniach.
Eko serce Dolnego Śląska
Najmniejszych wątpliwości, co do potrzeby istnienia i kontynuacji tego wydarzenia nie mają nasi samorządowcy, podkreślając, jak ważną rolę odgrywa Eko Targ.
– Nie ma lepszego sposobu, żeby spędzić niedzielne przedpołudnie jak tutaj przyjechać. Zmienia się nasza świadomość korzystania z najwyższej jakości produktów i to na naszych oczach się zmienia i materializuje się tu, na tym rynku w Lwówku Śląskim. – zwracała uwagę pani Małgorzata Szczepańska Starosta Lwówecki, która zauważała, iż wydarzenie z każdą koleją edycją przyciąga coraz więcej wystawców i coraz więcej kupujących.
– To tradycja naszych mam, naszych dziadków. Szacun dla organizatorów, którzy to wymyślili. Szacun dla tych ludzi, którzy tu się wystawili, bo kontynuują te tradycje takie jak były kiedyś. Oferują tu zdrowe i bardzo smaczne produkty. Uważam, że należy to wspierać i kontynuować, bo jak się tego nie będzie robić, to następne pokolenia tego nie będą znały. – podkreślał Dariusz Szorc.
– Eko Targ, kolejna już edycja, to świetna inicjatywa naszych mieszkańców gminy i miasta Lwówek Śląski i bardzo się cieszę, że ta kolejna edycja powstała, bo jak widać cały czas jest duże zainteresowanie tym wydarzeniem. – podkreślał Burmistrz Dawid Kobiałka.
– Gratuluję organizatorom. Całej czwórce organizatorów. Gratuluję też Miastu, które to akceptuje i udostępnia ten rynek, który dzisiaj mimo nieciekawej pogody jest pełen ludzi. – gratulował Olgierd Poniźnik.
Co o Eko Targu mówią wystawcy?
Wystawcy, którzy odwiedzili 4. Eko Targ, to w zdecydowanej większości osoby, które były już tu wcześniej. Jak sami podkreślają do wystawienia się w Lwówku Śląskim motywuje ich wyjątkowa atmosfera panująca w tym miejscu, otwarci na nowe doznania klienci i co wydaje się też być oczywiste – dobry biznes.
– Bardzo cieszy nas ta inicjatywa, że w końcu dzieje się coś u nas, że są dziewczyny, które na to wpadły i to organizują i w końcu jest możliwość promocji naszych produktów. Ja na stoisku mam rękodzieło, wszystko zrobione jest z naturalnych minerałów pochodzących z Dolnego Śląska, ale też mam wyroby z minerałów pozyskiwanych z różnych stron świata. A mój partner oferuje kadzidła, oczywiście wszystkie materiały naturalnie pozyskiwane. – podkreśla Sandra prowadząca „Alchemię biżuterii” wystawiająca się wraz z Mateuszem „Naturicon- Karkonoskie Zioła i Kadzidła”.
– Uważamy, że 4. Eko Targ, jak i wszystkie poprzednie, to jest strzał w dziesiątkę dla przedsiębiorców, dla lokalnych wytwórców z Lwówka, okolic i nie tylko. Brakowało nam tutaj takiego miejsca. Zainteresowanie ludzi, jak widać jest ogromne i ludziom to się podoba. – wskazują specjalizujący się w kuchni wegańskiej Marcin i Magda, którzy w Nagórzu koło Lwówka Śląskiego prowadzą agroturystykę „Dom Nagórze” i od samego początku wystawiają swoje wyroby na Eko Targu. – Przywieźliśmy dziś nasze wegańskie, w stu procentach roślinne specjały. Mamy i coś na słodko i na słono. Myślę, że każdy znajdzie jakiś smak dla siebie. – dodają wystawcy z powiatu lwóweckiego.
– Jestem przekonana, że potrzeba organizacji tego typu wydarzeń, spotkań wystawców, kupców jest duża. Ludzie są spragnieni zdrowej żywności i wyrobów zrobionych własnoręcznie przez człowieka. Tu wspaniałe są te spotkania ludzi. To, że możemy sobie tutaj porozmawiać z kupującymi, opowiedzieć o tym, co i jak robimy. – wskazywała pani Ewa „Ewa Lepi” wystawiająca na Eko Targu unikatową ceramikę.
– Mam kosmetyki do pielęgnacji całego ciała z najwyższej jakości surowców kosmetycznych. Swoją manufakturę mam w Wojciechowie (koło Lubomierza). Dla mnie Eko Targ to możliwość pokazania się mieszkańcom, którzy mogą się dowiedzieć o nas, że produkujemy lokalnie. Pozyskuję też tu nowe klientki, które przyjeżdżają do mnie na zakupy do manufaktury. – przyznawała Gosia Gajdamowicz z manufaktury „Ceramidło”.
– Tu są mili i bardzo gościnni ludzie, ludzie, którzy są otwarci i chętnie próbują nowych smaków – przyznaje pani Dagmara prowadząca rodzinną firmę „Pierogi Krzycka” we Wrocławiu. – Mamy pierogi, krokiety, zupę gulaszową, do tego słodkości w różnych odmianach, od tradycyjnych orzeszków przez croissanty, rogale, … – dodaje wrocławianka.
Wszyscy wystawcy zgodnie przyznają, iż wyznacznikiem ich obecności w Lwówku Śląskim są klienci, którzy stawiają na wysoką jakość i którzy ustawiają się tu w kolejkach po specjały i rękodzieło. Co warto podkreślić, to część klientów przyjeżdża do stolicy powiatu lwóweckiego z odległych zakątków województwa. To sprawia, że rynek miejski w Lwówku Śląskim tętni życiem.
Z darów natury
Lwówecki Eko Targ to miejsce, gdzie można było znaleźć świeże warzywa, owoce oraz domowe przetwory, takie jak kiszonki, dżemy, powidła, soki, a także wyjątkowe chleby z dodatkiem pokrzywy, bezglutenowe wypieki, sery farmerskie, czy wyroby pszczele… Każdy smakosz mógł tu znaleźć coś dla siebie.
Produkty tworzone z pasją
Podczas niedzielnego wydarzenia rzemieślnicy prezentowali unikalne wyroby: makramy, świece, kadzidła, ozdoby świąteczne, biżuterię czy drewniane akcesoria kuchenne. Ich produkty łączyły tradycyjne techniki z nowoczesnym wzornictwem, oferując – jak wyroby prezentowane przez panią Danutę Janczyk z Gryfowa Śląskiego – coś więcej niż tylko piękne przedmioty.
Zdrowie i uroda
Na stoiskach znaleźć można było naturalne maści, hydrolaty, maceraty oraz zdrowotne oksymele. To doskonały wybór dla osób poszukujących ekologicznych alternatyw dla codziennej pielęgnacji.
Atrakcje Eko Targu
Organizatorzy przyzwyczaili nas do dodatkowych atrakcji, jakie towarzyszą wydarzeniu. Po raz kolejny na lwóweckim rynku zagościły Alpaki dając radość nie tylko najmłodszym. Sporą frajdę odwiedzającym lwówecki rynek sprawiła przygotowana przez „Sabada dekoruje” przedświąteczna ścianka do zdjęć.
Co dalej z Eko Targiem w Lwówku Śląskim?
Powstały w sierpniu 2024 roku Eko Targ w Lwówku Śląskim to ważny krok w kierunku promocji lokalnych producentów, umożliwiający mieszkańcom zakup wyrobów bezpośrednio od rolników i rzemieślników. Wydarzenie bardzo szybko zyskało renomę. Niestety, jak przyznają organizatorzy, listopadowe spotkanie było ostatnim w bieżącym roku. W grudniu w Lwówku Śląskim odbędzie się organizowany tym razem przez Gminę, tradycyjny jarmark świąteczny. Ale już po nowym roku Eko Targ wróci na lwówecki rynek w jeszcze ciekawszej formie z nowymi pomysłami i atrakcjami.
Eko targ rośnie w siłę a ludziom żyje się dostatniej!
Widać Tobie warzywa z Liedla na głowę działają!
Eko Targ – to jedynie działanie pozorowane ! Mamy w Lwówku targowisko profesjonalnie przygotowane – gdyby kto nie wiedział czynne w poniedziałki, środy i piątki. Każdy rolnik może tam przyjechać i sprzedawać swoje produkty, również ekologiczne – bez tej całej pompy, hałasu i udawanego sukcesu ! Panie burmistrzu – Lwówek Śl. rzeczywiście potrzebuje pilnie działań na rzecz ekologii. NAJPILNIEJSZYM ZADANIEM TO LIKWIDACJA SMOGU W MIEŚCIE ! JESTEŚMY W CZOŁÓWCE MIAST POLSKICH – ZARAZ ZA NOWĄ RUDĄ JEŚLI CHODZI O ZATRUWANIE MIESZKAŃCÓW !!! Może zechce Pan zadbać o zdrowotność mieszkańców – bo chcemy oddychać czystym powietrzem – Lwówek Śl. to nie jest przemysłowe miasto, a czad, smog – zabija !!!
Coś się udaje to trzeba skrytykować ? co straciło targowisko miejskie przez to, że jest EkoTarg ? Moim zdaniem nic! A jeśli chodzi o powietrze, to takie mamy położenie, że ten cały smród unosi się nad miastem, jest program czyste powietrze, mieszkańcy mają możliwość pozyskania środków na wymianę ogrzewania, co można więcej zrobić ? zakazać tym wszystkim biednym ludziom palić węglem w piecach? Co w zamian, prąd ? Który po wyborach spustoszy kieszenie Polaków, czy gaz, który za 3 lata bedzie zakazany ? A jeśli chodzi o tych co palą niedozwolonymi materiałami, to trzeba zgłaszać, bo to są Ci sami ludzie z tego co wszystkim wiadomo.
A ta ,, pompa i hałas ,, w oczy kole? Widziałeś jaka jest wielkość Targowicy a jaka rynku ? Dociera aspekt estetyczny targu?Naprawdę ciężko zobaczyć jaki poziom organizacji ma Eko Targ a jaki poziomem np. nasz regionalny jarmark świąteczny? Dajcie durni ludzie jarmark zorganizować tym dziewczyną , zatrudnijcie je w urzędzie a rozkręcą tą budę.
Wczoraj miałem załatwić sprawę służbową z jedną z organizatorek . Zobaczyłem zmęczoną, nie wyspaną, zmarzniętą kobietę a mimo to chętna pomóc. Takich ludzi trzeba doceniać i szanować a nie niszczyć komentarzami i nagonką.
Brawo dla Was organizatorów
Co by kto nie zrobił dla Lwówka i tak będzie źle…ludzie co z Wami jest? Świetna inicjatywa ludzi którzy chcą trochę rozruszać to umarłe miasto ,a tu ciągłe nizadowolenie…
Bo nasza społeczność jest bardzo zgodna z naturą… Naturą Polaka malkontenta, wrednej kreatury , która sama nic od siebie nie da, ale drugiemu zazdrości i będzie wiecznie narzekać , drążyć,donosić, permanentnie niezadowoleni z wszystkiego… Oto obraz zwolennika natury.