Dziś zapadnie decyzja ws. rozwiązania Straży Miejskiej

17
962

Podczas dzisiejszej sesji radni zdecydują o przyszłości Straży Miejskiej. Projekt uchwały i jej uzasadnienie dość jasno mówi o tym, co nas czeka.

 

W dniu 30 stycznia 2025 roku Rada Miejska Gminy Lubomierz podjęła uchwałę nr, w której wyraziła zamiar likwidacji Straży Miejskiej w Lubomierzu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przed podjęciem ostatecznej decyzji o rozwiązaniu formacji, rada musiała uzyskać opinię Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu, a także zawiadomić Wojewodę Dolnośląskiego. Zanim jednak decyzja została podjęta, w sprawie likwidacji pojawiło się wiele kontrowersji.

Zgodnie z art. 4 ustawy o strażach gminnych z dnia 29 sierpnia 1997 roku, rozwiązanie straży gminnej jest możliwe jedynie po zasięgnięciu opinii Komendanta Wojewódzkiego Policji oraz po zawiadomieniu Wojewody. W odpowiedzi, Komendant Wojewódzki Policji wydał opinię negatywną. W jej uzasadnieniu wskazał, że Straż Miejska w Lubomierzu ma istotne znaczenie dla utrzymania porządku publicznego. Funkcjonariusze straży współpracują z Policją w wielu obszarach, takich jak realizowanie wspólnych służb patrolowych, zabezpieczanie imprez masowych, współpraca w sytuacjach kryzysowych oraz wymianie informacji na temat mieszkańców i miasta. W 2024 roku strażnicy współpracowali z policją, realizując 5 służb patrolowych oraz zabezpieczając 13 imprez.

Pomimo negatywnej opinii Komendanta Wojewódzkiego Policji, lubomierscy radni nie zmienili swojego stanowiska. Jednym z kluczowych argumentów za likwidacją straży miejskiej jest niska efektywność jej działalności. Zgodnie z przedstawionym przez Komendanta SM raportem, w 2024 roku wystosowano jedynie 49 pouczeń i nałożono 17 mandatów na łączną kwotę 2500 zł. Dodatkowo w 2024 roku przyjęto od mieszkańców 114 zgłoszeń, 9 razy zabezpieczył miejsca przestępstwa oraz ujawnił 2 przestępstwa. Straż Miejska w Lubomierzu nie prowadziła patroli w godzinach popołudniowych, a jej obecność w terenie była ograniczona.

„Mając na uwadze powyższe dane, trudno jest zgodzić się z negatywną opinią Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu w sprawie likwidacji Straży Miejskiej w Lubomierzu.” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, nad którym radni pochylą się w dniu dzisiejszym.

Radni podkreślają także, iż zgodnie z ustawą o strażach gminnych, straż miejska powinna składać się przynajmniej z komendanta i kilku strażników. W przypadku Lubomierza, straż działała w składzie jednoosobowym, co jest sprzeczne z przepisami. Jednakże zatrudnianie dodatkowego strażnika wiązałoby się z dodatkowymi kosztami, ale nie gwarantowałoby poprawy efektywności pracy straży. Z tego powodu, likwidacja Straży Miejskiej stała się opcją, którą rozważano w kontekście realnych potrzeb bezpieczeństwa na terenie gminy.

„Po analizie danych dotyczących funkcjonowania Straży Miejskiej w Lubomierzu należy wskazać na niską efektywność pracy straży tj. brak patroli na terenie gminy w godzinach popołudniowych oraz niskie wpływy z mandatów do budżetu gminy” – czytamy w projekcie uchwały w sprawie rozwiązania Straży Miejskiej w Lubomierzu.

Po likwidacji Straży Miejskiej, jej zadania związane z utrzymaniem porządku i czystości w gminie oraz ochroną środowiska zostaną przekazane pracownikom Urzędu Gminy i Miasta Lubomierz. Dodatkowo, zaplanowano wzmocnienie współpracy z Komendą Powiatową Policji w Lwówku Śląskim, aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa mieszkańców. Władze gminy liczą na to, że intensyfikacja współpracy z policją pozwoli na skuteczne utrzymanie porządku publicznego.

Likwidacja Straży Miejskiej w Lubomierzu jest decyzją, która, pomimo negatywnej opinii Policji, jest zgodna z obowiązującymi przepisami prawnymi. Władze Lubomierza liczą na to, że zmiany w organizacji utrzymania porządku publicznego, przyniosą pozytywne efekty, nie tylko te finansowe, ale głównie te związane z zapewnieniem porządku publicznego.

Sesja, podczas której zapadnie decyzja rozpoczyna się dziś o godzinie 11:00

17 KOMENTARZE

  1. Głupi pomysł, jak stanie się to prawdą, to radni w ten sposób strzelą sobie w stopę. Oby poszli po rozum do głowy. Nie było służb popołudniu? A kto zarządza pracą Straży? Czasem nie burmistrz? Dlaczego takich zmian nie wyznaczyl?

  2. Anonim a do tej pory to nie była kompetentną. Żeby to dobrze funkcjonowało to: samochód co najmniej 3 funkcjonariuszy i patrole gminy, nocne chociaż 1× w tygodniu w różnych godzinach i dniach. A tak jeden to co tylko jako pomoc dla policji.

  3. Lanie wody było w poniedziałek. Jakie oszczędności? Co za absurd? Na naszym bezpieczeństwie chcą oszczędzać? Ludzie protestujmy. Nie dopuśćmy, aby zlikwidować straż.

  4. Rada szuka oszczędności??? Chyba na pokaz. Kto liczy koszta remontu internatu który jest jak niekończąca się opwieść. Który z radnych wie ile pieniędzy zostało wydanych na remont klubu. Likwidację Straży Miejskiej ludzie zobaczą i będą klaskać. Co w zamian nam oferujecie? Może sami będziecie pilnować porządku. Co jeszcze głupiego wymyślicie?

  5. Likwidacja Straży Miejskiej związana z oszczędnościami??? Może zagłosujecie jeszcze za odebraniem praw miejskich bo też mało opłacalne??? Aż strach pomyśleć co jeszcze głupiego wymyślicie.

  6. Szanowni Radni. Woda sodowa uderzyła! Zapominacie chyba że jesteście mieszkańcami Lubomierza. Wasza kadencja kiedyś się skończy. Co wtedy? Będziecie dumni z Waszych decyzji? Władza zmieniła wielu z Was.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj