Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

0
629

30 maja obchodzony był Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, ustanowiony uchwałą Sejmu RP z 24 maja 2006 roku, w celu promowania i rozwijania idei rodzicielstwa zastępczego w Polsce.

 

To szczególny dzień, który ma zwrócić uwagę społeczeństwa na los dzieci pozbawionych opieki i ciepła rodzinnego. Jest także wyrazem uznania dla rodzin zastępczych, które każdego dnia podejmują się wyjątkowo trudnego, ale i pięknego zadania – wychowywania dzieci potrzebujących miłości, bezpieczeństwa i stabilizacji.

W całym kraju, także w powiecie lwóweckim, żyją dzieci, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w rodzinach biologicznych. W takich sytuacjach niezastąpioną rolę odgrywają rodziny zastępcze.

Z tej okazji Starosta Lwówecki, Małgorzata Szczepańska, zaprosiła zawodowe rodziny zastępcze na spotkanie przy kawie. Odbyło się ono 30 maja 2025 r., a jego celem było docenienie rodzin zastępczych i podziękowanie im za ich codzienną, niezwykle ważną pracę.

– Drodzy Państwo, z całego serca dziękuję Wam za to, co robicie dla dzieci, które los postawił w trudnym miejscu – nie kryła wzruszenia Małgorzata Szczepańska, Starosta Lwówecki. – Jako mama wiem, ile siły, miłości i cierpliwości potrzeba, by otoczyć dziecko troską, zrozumieniem i wsparciem. Wy robicie to każdego dnia, często rezygnując z własnego komfortu, by dać dzieciom poczucie bezpieczeństwa i ciepła. Dziękuję za to, że jesteście, za Waszą odwagę, otwarte serca i ogromne zaangażowanie. To prawdziwy dar – nie tylko dla tych dzieci, ale i dla wszystkich, którzy mają szczęście Was spotkać.

Dziękujemy, że otwieracie swoje domy i ogromne serca dla dzieci, które najbardziej tego potrzebują – zwrócił się do rodzin zastępczych Zbigniew Grześków, Wicestarosta Lwówecki. – Wasza codzienna praca, często pełna trudnych emocji i wyzwań, jest dla nas powodem do ogromnej dumy. To właśnie dzięki Wam dzieci mogą doświadczać troski, miłości i prawdziwego ciepła rodzinnego. Dziękujemy za Waszą obecność, siłę i wielkie serce.

Rodzicielstwo zastępcze to szansa, którą dorośli dają dzieciom pozbawionym możliwości dorastania w rodzinie biologicznej – szansa na odbudowanie bezpiecznego życia wśród życzliwych i kochających osób.

Na terenie powiatu lwóweckiego w rodzinnej pieczy zastępczej przebywa obecnie ponad 120 dzieci w blisko 70 rodzinach. Większość z nich to rodziny spokrewnione, jednak nie brakuje także rodzin niezawodowych, zawodowych oraz rodzinnych domów dziecka.

Niestety, w całym kraju obserwujemy pogłębiający się kryzys pieczy zastępczej – brakuje osób gotowych przyjąć dzieci pod opiekę. Ten problem nie omija również naszego regionu. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lwówku Śląskim nieustannie poszukuje kandydatów, którzy chcieliby otworzyć swoje domy i serca dla dzieci potrzebujących wsparcia.

Osoby zainteresowane funkcjonowaniem lub utworzeniem rodziny zastępczej – zarówno niezawodowej, jak i zawodowej – proszone są o kontakt z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Lwówku Śląskim, ul. Szpitalna 4. Kontakt telefoniczny: 75 782 56 17. E-mail: pcpr@powiatlwowecki.pl

– Decyzja o podjęciu roli rodziny zastępczej może całkowicie odmienić los dziecka – podkreśla Izabella Romanek, Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lwówku Śląskim. – W tych trudnych realiach każde zgłoszenie chętnych jest dla nas niezwykle cenne. Potrzebujemy ludzi, którzy gotowi są dać dzieciom wsparcie, stabilizację i dom.

-/autor: Starostwo Powiatowe w Lwówku Śląskim/-

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj