Dworzec w Pilchowicach na sprzedaż

10
4331
Stacja kolejowa Pilchowice Zapora /fot. Lwówecki.info 2012 r/

Zaniedbany zabytkowy obiekt, o którym tyle razy pisaliśmy trafia na sprzedaż. Polskie Koleje Państwowe ogłosiły przetarg. Cena za skrawek ziemi i dodatkowe warunki robią wrażenie.

 

 

Pilchowice Zapora – dworzec kolejowy

Położony na linii kolejowej nr 283 Jelenia Góra – Wleń – Lwówek Śląski dworzec kolejowy w Pilchowicach to niewielka stacyjka o drewnianej konstrukcji, z której rozciąga się przepiękny widok na jezioro pilchowickie oraz na szczyty Karkonoszy. Szczególnie pięknie jest tu wiosną, kiedy robi się ciepło i zielono, po jeziorze pływają żaglówki, a w oddali widać zaśnieżony szczyt Śnieżki.

Dworzec Pilchowice Zapora w filmie

Bajkową scenerię stacyjki wielokrotnie wykorzystywali filmowcy. Tu spacerował Stanisław Mikulski z Beatą Tyszkiewicz w filmie Skąpani w ogniu reżyserii Jerzego Pasendorfera. W pobliżu kręcone były ujęcia do kultowego już filmu „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego z Marianem Kociniakiem (jako Franek Dolas) roli głównej. Dworzec pojawia się także w “Ikonach srebrnego ekranu”. W bieżącym roku przy dworcu kręcone były sceny do filmu „Republika dzieci” Jana Jakuba Kolskiego.

czytaj: Najpiękniejsza stacja kolejowa w Polsce

Rejestr zabytków – Narodowy Instytut Dziedzictwa

W wykazie zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków, według stanu na 30 czerwca 2020 r. pod numerem nr rej.: A/5884/1-3 z 2.08.2013 nadal znajduje się tam zespół stacji kolejowej Pilchowice – Zapora. Całość datowana jest na 1909 rok. W skład zespołu zabytków wchodzą: budynek dworca o konstrukcji szachulcowej wraz z wiatą peronową o konstrukcji drewnianej oraz dom mieszkalny i mur.

fot.: Mateusz Marchalewicz

Karta zabytku

Wiata została wykonana w konstrukcji drewnianej z dwoma rzędami słupów podtrzymujących konstrukcję dachu. Uwagę zwraca bogaty detal architektoniczny konstrukcji drewnianej. Dach wiaty dwuspadowy, pokryty papą na odeskowaniu pełnym. W konstrukcję wiaty „wcina się” frontowa ściana budynku dworca. – dowiadujemy się z ankiety informacyjnej dla zabytku techniki wykonanej w 1998 roku przez mgr inż. Krzysztofa Madziara. Wówczas specjalista z zakresu marketingu i zarządzania stan obiektu określił jako dobry.

Zaniedbany zabytkowy dworzec w Pilchowicach

Obiekt nie miał do tej pory dobrego gospodarza. Przez lata zaniedbywany popadał w ruinę. Ta piękna niegdyś stacyjka, to dziś obraz nędzy i rozpaczy. Drewniany obiekt przed upadkiem łatano płytami OSB. Drzwi zabijano deskami. Niewłaściwie odprowadzana woda z dachu podmywała konstrukcję, efektem czego są zgniłe elementy drewniane.

Dworzec na sprzedaż

Zaniedbany obiekt kolej wystawiła na sprzedaż. Nabywca będzie musiał doprowadzić go do ładu. Jak wskazano w ogłoszeniu na nieruchomość składa się prawo użytkowania wieczystego gruntu oznaczonego geodezyjnie jako działka nr 331/1, AM-3 o pow. 0,0247 ha, obręb Pilchowice wraz z prawem własności posadowionej na niej zabudowy – nieczynny dworzec kolejowy Pilchowice Zapora.

Nieruchomość o nieregularnym, wydłużonym kształcie. Działka zlokalizowana na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru; bezpośrednie sąsiedztwo stanowi linia kolejowa, budynek mieszkalny oraz jezioro Pilchowickie. Powierzchnia gruntu to 247,00 m2, natomiast powierzchnia zabudowy to 67,00 m2

źródło: PKP

PKP podkreśla, iż obiekt wpisany do rejestru zabytków decyzją nr A/5884/1-3 z dnia 02.08.2013r. Co niezmiernie istotne dla nowego właściciela, to zgodnie z zaleceniami pokontrolnymi Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków należy:

  1. naprawić konstrukcję więźby dachowej wraz z poszycie, – w terminie do 31.05.2024r.
  2. przeprowadzić remont elewacji, obejmujący renowację i odtworzeniem zniszczonych oryginalnych materiałów wykończeniowych wraz z przywróceniem oryginalnej kolorystyki – w terminie do 31.05.2025r.
  3. przeprowadzić renowację instalacji stolarki drzwiowej i okiennej; w miejscach gdzie aktualnie otwory zamykane są wtórnymi skrzydłami drzwiowymi należy odtworzyć historyczną stolarkę, wzorując się na zachowanych elementach oraz dostępnych przekazach ikonograficznych – w terminie do 31.05.2025r.
  4. przeprowadzić renowację wszystkich oryginalnych elementów wyposażenia dworca, takich jak przepierzenia, wbudowane ławki, boazeria, posadzki, itp. – w terminie do 31.05.2025r.

Przed przystąpieniem do prowadzenia robót budowlanych oraz prac konserwatorskich i restauracyjnych należy uzyskać pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków, po uprzednim uzgodnieniu projektu budowlanego.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Wleń w granicach administracyjnych, działka oznaczona jest symbolem KK – tereny kolejowe, TZ – teren zamknięty wyłączony z ustaleń planu.

czytaj: Kto lepiej od nas potrafi nie dbać o zabytki?

Cena za zabytkowy dworzec

PKP wystawiło obiekt na sprzedaż i oczekuje za niego 80 tysięcy złotych.

Rewitalizacja linii kolejowej

Zaniedbany obiekt na niewielkiej działce nie stanowiłby wielkiej wartości, gdyby nie nadzieja na rewitalizację linii kolejowej 283 Jelenia Góra – Wleń – Lwówek Śląski. Samorządowi województwa będzie ciężko ulokować peron w innej lokalizacji.

galeria zdjęć z 2023 roku

10 KOMENTARZE

  1. A czy PKP ma do tego prawo linia kolejowa jest w zarządzie DSDiK, PKP oddało ją w zarządzanie na 30 lat z całą infrastrukturą więc chyba w tym momencie jest mało stosownym sprzedawanie działek oddanych w dzierżawę

    • Ciekawe kto to kupi, nawet niemcy nie są tak głupi. Jest oficjalny przetarg to kup i uratuj zabytek. PiS nie zrobił nić żeby to uratować przez 8 lat to jeszcze most obok chcieli wysadzić. (Przepraszam za infantylny ton wypowiedzi, ale wyborcy pisu też mają prawo zrozumieć)

  2. Sami znawcy polityki.Tak jakby Danald lub Kaczka tym się zajmowali.Powinni oddać z złotówkę i pismo że przez 3 lata ktoś to wyremontuje.Oglnie miejsce oblegane więc dobry biznes tam pojdzie

  3. na tej stacji parę lat temu były fajne akcje na tylnej kanapie samochodu nocami, mieszkały tam dwie siostry sandra i roskana obie bardzo lubiły te sprawy, mamusia ich też dobra aparatka. fajne wspomnienia 🙂 ale ślad po nich zaginioł 🙁 PS sandra miała nawet fajny filmik z tłuczkiem do mięsa w roli główne 🙂

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj