Droga krzyżowa w Lubomierskim Lesie

4
1962

Dziś to miejsce daje możliwość wytchnienia, refleksji i zadumy. Co ciekawe, lubomierska droga krzyżowa nie kończy się na XIV stacji.

 

Lubomierz – atrakcje

Lubomierz. To miasteczko w ostatnich dekadach rozsławili filmowcy, którzy gościli tu niejednokrotnie. Efektem ich pracy są ujęcia z tego urokliwego miasteczka i jego okolicy, które możemy znaleźć w kilkunastu już filmach. Jednak wśród tych dzieł jest jedno, a właściwie trzy, czyli tryptyk Śp. Sylwestra Chęcińskiego „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”. To właśnie te komedie sprawiły, iż dziś turyści odwiedzają miasteczko w poszukiwaniu śladów Kargula i Pawlaka.

Lubomierz i siostry Benedyktynki

Filmowa historia Lubomierza, to jednak zaledwie chwila w porównaniu z historią kościoła i współzałożycielek miasta – sióstr Benedyktynek. To one na szlaku z Pragi do Zgorzelca postanowiły zbudować klasztor. Ten ufundowała Jutta von Liebenthal, założycielka tego zakonu. Siostry żyły tu w latach 1278 – 1810 r. Ich obecność wywarła wielki wpływ na historię całego regionu. I mimo, że po sekularyzacja majątków klasztornych na terytorium ówczesnego Królestwa Pruskiego siostry utraciły wpływy, to ślady ich obecności znaleźć możemy do dzisiaj.

Klasztor Lubomierz

Jednym ze wspanialszych zabytków Lubomierza jest właśnie wzniesiony przez Benedyktynki, górujący nad miasteczkiem kościół i klasztor. Ten znany dziś kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Maternusa w Lubomierzu został wzniesiony w latach 1727 – 1730 przez legnickiego architekta Jana Jakuba Scheerhofera. Przed pandemią koronawirusa w kościele oprócz mszy świętych organizowane były koncert, ale i nocne zwiedzania. Natomiast w klasztorze ulokowany jest internat lubomierskiego zespołu szkół.

Droga Krzyżowa

Jednak oprócz tak okazałych zabytków, jak lubomierski kościół w miasteczku samych swoich znaleźć można znacznie więcej ciekawostek. Jedną z takich jest znajdująca się przy drodze pomiędzy miejscowościami Lubomierz – Chmieleń droga krzyżowa.

Droga Krzyżowa to jedno z najważniejszych nabożeństw podczas Wielkiego Postu, polegające na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu. Składa się zazwyczaj z 14 stacji, z których każda jest kolejnym wydarzeniem, jakie miało miejsce przed i tuż po ukrzyżowaniu Jezusa.

zobacz koniecznie: Kalwaria w Pławnej

Kiedy od odprawiana jest droga krzyżowa

Droga Krzyżowa odprawiana jest w każdy piątek Wielkiego Postu, począwszy od pierwszego piątku po Środzie Popielcowej. W 2022 roku Środa Popielcowa przypada na 2 marca. Zatem pierwsza droga krzyżowa zostanie odprawiona już 4 marca 2022 roku.

Droga krzyżowa w Lubomierskim Lesie

Umieszczona na jej początku tablica informuje, że stacje Drogi Krzyżowej powstałe na początku XX wieku w lubomierskim lesie są wyrazem pobożności pasyjnej ludności mieszkającej ówcześnie na terenie parafii w Lubomierzu. Droga Krzyżowa wyznacza 14 tablic kamiennych z wizerunkami przybliżającymi mękę i śmierć Chrystusa. Po stu latach mocno zniszczone stacje drogi krzyżowej zostały odnowione, co miało miejsce dokładnie w 2010 roku. Oficjalne poświęcenie odnowionej drogi krzyżowej miało miejsce 28 listopada 2010 r.

Leśna kaplica p.w. św. Trójcy

Co ciekawe, lubomierska droga krzyżowa nie kończy się na XIV stacji. Tuż za nią, po drugiej stronie drogi Lubomierz – Chmieleń wierni mogą pomodlić się przy okazałej kaplicy p.w. św. Trójcy.

Dziś to miejsce daje możliwość wytchnienia, refleksji i zadumy, ale cieszy oczy także przepięknymi krajobrazami i możliwością obcowania z przyrodą. Mieszkańcy bardzo chętnie odwiedzają to miejsce podczas spacerów.

4 KOMENTARZE

  1. Odnośnie Kalwarii Pławneńskiej.
    W r. 1993 potomek właściciela gruntów, wzgórza, przy pomocy również współmieszkańców (niegdysiejszych) za gospodarstwem pp, Hoferichterów (nad bramką widniała sylwetka jelenia), na którym to uprzednio wybudowane zostały stacje Drogi Krzyżowej, podjął decyzję o jej odbudowie. W l. powojennych tam urodzeni, jak i nowo przybyli nasi ojcowie i dziadkowie, zgodnie i pospołu, uczestniczyli w Wielkopostnych uroczystościach upamiętniających tą właśnie Drogę. Po przesiedleniu dawnych pławnian do niemieckich stref okupacyjnych, tradycja ta upadła. Pozostawione bez opieki obiekty kultu stały się – niestety – celem penetracji “poszukiwaczy skarbów”. Proszę Państwa, ot, byli tam nasi…

  2. PS
    Sam Lubomierz również ma drogę krzyżową, która mieści się we wspomnianym już b. klasztorze ss. Benedyktynek, tj. krużganek (niem. Kreuzgang), służący m.in. do odprawiania drogi krzyżowej, procesji etc., i to bez względu na porę roku i pogodę.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj