Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela samochodu i nie ma możliwości, żeby uciec od wydatku na taką polisę. Skoro tak, to czy warto znaleźć ofertę najtańszą, dzięki której poniesiemy najniższe koszty, a może warto dołożyć „kilka groszy” do lepszej oferty?
OC to bez wątpienia najpopularniejsze ubezpieczenie w Polsce. Głównie dlatego, że jest obowiązkowe i dotyczy każdego, kto jest właścicielem jakiegoś pojazdu. Z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że w 2020 roku za ubezpieczenia komunikacyjne Polacy zapłacili w sumie 23,4 mld zł, z czego na ubezpieczenie OC poszło 14,6 mld zł. Na tę kwotę złożył się każdy, kto posiada samochód osobowy lub inny pojazd. Jak kształtowały się ceny OC w 2020 roku? Głos oddajmy ekspertowi.
– 2020 rok był wyjątkowy na tle wcześniejszych lat ze względu na ograniczenia pandemiczne. Mniejsza aktywność kierowców przełożyła się na mniejszą szkodowość, a więc ubezpieczyciele ponieśli mniejsze koszty związane z wypłatą odszkodowań OC czy AC. Wszystko to wpłynęło na obniżenie cen OC w III kwartale 2020 roku – wyjaśnia ekspert porównywarki ubezpieczeń mfind. – Niestety, w pierwszej połowie 2021 roku cena OC wyraźnie wzrosła, co oczywiście oznacza większe koszty dla właścicieli pojazdów.
W tej sytuacji poszukiwanie najtańszej oferty OC będzie najrozsądniejszym krokiem. Kiedy jednak cena powinna być czynnikiem decydującym przy wyborze polisy OC?
Najniższa cena OC – kiedy warto jej szukać?
Cena ma często kluczowe znaczenie przy wyborze polisy OC. Taka wynika z różnych badań przeprowadzanych w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat. 59% Polaków wybiera ubezpieczenie OC, gdy koszt zakupu takiej polisy jest dla nich zadowalający, czyli po prostu znaleźli najtańsze ubezpieczenie. Czy jednak zawsze najniższa cena powinna decydować o wyborze OC?
Na początek należy wyjaśnić, że zakres każdej polisy OC komunikacyjnego jest taki sam. Wszystko dlatego, że narzuca to prawo obowiązujące w Polsce. Nie ma zatem znaczenia dla zakresu ochrony, czy wybierzemy towarzystwo ubezpieczeniowe A, czy towarzystwo ubezpieczeniowe B. Prawo nie narzuca jednak cen polisy OC i dlatego warto szukać najniższej, jeśli zależy nam tylko na podstawowej ochronie. Jeśli natomiast zależy nam na rozszerzenie tej ochrony (np. dokupienie AC), wtedy cena nie zawsze będzie najlepszym kryterium. Istotny staje się bowiem zakres dodatkowego ubezpieczenia i wyłączenia wymienione w OWU.
Co wpływa na cenę polisy OC?
Jest wiele czynników wypływjących na cenę obowiązkowego OC komunikacyjnego. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma własną politykę kształtowania cen polis, ale wiele czynników wpływających na cenę się powtarza. Można tu wymienić między innymi:
- wiek właściciela pojazdu;
- wiek użytkowników pojazdu;
- wypracowane zniżki;
- miejsce zamieszkania (w mniejszych miejscowościach jest zwykle taniej);
- stan cywilny i posiadanie dzieci;
- historia ubezpieczenia pojazdu (niższa cena przy bezszkodowej jeździe);
- parametry samochodu – pojemność silnika, marka.
Gdzie zapłacisz najmniej za OC?
Od czego zacząć poszukiwanie OC? Na pewno od zapoznania się z ofertami różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Kontaktowanie się jednak z każdym ubezpieczycielem osobno i proszenie go o przygotowanie oferty z ceną byłoby bardzo czasochłonne, nużące i niewygodne. Na szczęście można dziś korzystać z takich rozwiązań, jak porównywarki ubezpieczeń, które znajdziemy w internecie. Obniż składkę OC, wybierając tańsze ubezpieczenie z rankingu mfind.pl, dzięki temu możesz zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.
Z rankingu porównywarki mFind wynika, że najtańsze ubezpieczenie OC znajdziemy obecnie w Rybniku (539 zł), nieco droższe – w Gliwicach (550 zł). Najdrożej za to jest w Szczecinie (903 zł) i Gdyni (828). Ze wspomnianego rankingu wynika również, że na najniższą składkę OC może liczyć kobieta w wieku 48 lat z województwa śląskiego jeżdżąca Fiatem Seicento z 2002 roku (116 zł). Za to najdrożej za OC zapłaci 44-letni mężczyzna z województwa śląskiego, który jeździ Fordem Ka z 1998 roku (306 zł). Dzięki tego rodzaju porównywarkom szybko i wygodnie, a do tego bez wychodzenia z domu znajdziemy najtańsze OC.
Na co jeszcze zwracać uwagę przy OC?
Chociaż zakres ubezpieczenia OC jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, nie oznacza to, że nie warto starannie wybierać ubezpieczyciela. Cena będzie oczywiście często kluczowym wyznacznikiem. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, szukając OC komunikacyjnego? Przede wszystkim na opinię na temat wybranego ubezpieczyciela. Lepiej bowiem wybrać firmę z dobrą obsługą klienta niż fundować sobie „bieg z przeszkodami”. Istotna jest także szybkość obsługi i jak daleko mamy do placówki ubezpieczyciela, gdy nie korzystamy z kanału online. Wygodnym rozwiązaniem jest także możliwość zgłaszania szkody z OC sprawcy u własnego ubezpieczyciela i na to także warto zwrócić uwagę.
Od obowiązkowego OC komunikacyjnego nie uciekniemy, jeśli jesteśmy właścicielem pojazdu. Możemy jednak znaleźć polisę tanią dzięki porównywarkom ubezpieczeń, oszczędzając w ten sposób nie tylko pieniądze, ale i czas.