Ostatnie lata w Lubomierzu upływają pod znakiem wielkich inwestycji. Po rewitalizacji rynku, remoncie Muzeum Kargula i Pawlaka oraz przebudowie remizy strażackiej przyszedł czas na kompleksową modernizację budynku poklasztornego.
Wczoraj Burmistrz Lubomierza ogłosił przetarg nieograniczony na roboty budowlane, zadanie pn.: „Modernizacja energetyczna budynku Zespołu Klasztornego z Internatem w Lubomierzu”. To drugie podejście władz Lubomierza do tej ważnej i wielkiej inwestycji. Poprzednim razem oferty złożone przez wykonawców przekraczały możliwości Gminy. Te opiewały na kwoty od nieco ponad 10 milionów złotych do takich na ponad 24 miliony złotych.
Przedmiotem projektu jest kompleksowa modernizacja energetyczna zabytkowego budynku Zespołu Klasztornego z Internatem w Lubomierzu znajdującego się przy Placu Kościelnym 5. Aktualnie jest to budynek mieszkalny – znajduje się w nim internat, dawniej był to klasztor sióstr benedyktynek. Obiekt powstał w XVI w. – czytamy w ogłoszeniu o zamówieniu.
Podstawowe dane: Długość kompleksu w najszerszym miejscu: 100 m; Szerokość kompleksu: 91 m. Powierzchnia zabudowy 3 139 m² Liczba kondygnacji nadziemnych: 2-3. Obiekt częściowo podpiwniczony.
Planowana inwestycja dotyczy jedynie remontu fragmentów obiektu, w żaden sposób nie zmienia obecnego charakteru obiektu, jego układu komunikacyjnego czy przeznaczenia funkcjonalnego pomieszczeń. Teren znajduje się w strefie „A” ochrony konserwatorskiej i wszelkie prace budowlane wymagają uzgodnienia z wojewódzkim konserwatorem zabytków.
W ramach robót budowlanych przewiduje się:
-modernizacja przegród zewnętrznych: dachu (budynek B i G), stropów, ścian, -wymiana okien zewnętrznych, -wymiana drzwi zewnętrznych, -wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (w części pomieszczeń), -modernizacja systemu grzewczego i ciepłej wody użytkowej wraz z wymianą kotła oraz wykorzystaniem OZE: pompy ciepła, a także zastosowanie systemu zarządzania energią, -modernizacja oświetlenia -wykonanie nowego przyłącza energetycznego do nowo projektowanej kotłowni zgodnie z wydanymi warunkami przyłączeniowymi Tauron.
Szkoda ze nie bedzie wiecej lazienek z prysznicami
Oby dobrze przemysleli kazdy krok i detal – zeby budynek wewnatrz i zewnatrz nie stracil na swoim uroku. Bardzo latwo jest wyrzucic stare drewniane (i jak zabytkowe, oryginalne!) drzwi i zastapic je metalowo-plastikowymi. Taka taktyka jest niestety coraz czestsza. Stary, klimatyczny budynek a wstawione nowe drzwi, jak do klatki osiedlowego bloku z wielkiej plyty. Prosze, nie robcie tego zabytkom i starym, urokliwym kamienicom!
I tu się zacznie szukanie skarbów, jest okazja jak na dłoni i bez zezwoleń i nato niektórzy od dawna czekali.
03.10 w Lubomierzu jest otwarcie parku Benedyktyńskiego mieszkańcy nic nie wiedzą, tak że szlachta się bawi.
Już po wielkim otwarciu i park znów zamknięty. Może za tydzień powtórka?