Odnajdź ślady podwodnego życia, które toczyło się tu miliony lat temu. Wybierz się na spacer z przewodnikiem – geologiem, który opowie o tym wyjątkowym w regionie miejscu.
Wędrując po Pogórzu Kaczawskim spotykamy na swojej drodze różne typy i rodzaje minerałów i skał. Każda z nich ma zapisaną w sobie własną, niepowtarzalną historię mówiącą wiele o dziejach tego regionu. Rozszyfrowanie tej historii przynosiło i nadal przynosi geologom wiele satysfakcji, ale ma również istotny wpływ na rozwój gospodarczy.
Do dzisiaj na obszarze Pogórza i Gór Kaczawskich eksploatowane są złoża surowców skalnych, głównie na potrzeby przemysłu budowlanego. Jednym z takich złóż jest złoże piaskowców w miejscowości Czaple.
Najbardziej charakterystycznymi utworami kredy w okolicach Lwówka Śląskiego są wydłużone wzniesienia Wzgórz Płakowickich w okolicach Czapli, w tym wzniesienie Kopka górujące nad miejscowością.
Od ponad 200 lat w okolicach Czapli geolodzy odnajdowali ślady podwodnego życia, które toczyło się tu miliony lat temu. Płytki, dobrze natleniony zbiornik kredowy zamieszkiwały liczne gatunki małży, krewetek, rozgwiazd, ślimaków, krabów i jeżowców.
Spacer po dnie morza kredowego z pewnością przyczyni się pogłębienia wiedzy na temat fascynującej przeszłości geologicznej tego obszaru ale będzie to także mile spędzony czas.
Na spacer z przewodnikiem – geologiem – w ramach XV Dolnośląskiego Festiwalu Dary Lasu zaprasza Nadleśnictwo w Lwówku Śląskim i Powiat Lwówecki. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w spacerze proszone są o zapisywanie się pod numerem telefonu: 695 225 338
-/opis szlaku za Gminą Pielgrzymka, zdjęcie z drona Łukasz Szpak/-
Projekt “Dolnośląski Festiwal Dary Lasu” współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnegow ramach programu INTERREG CZECHY-POLSKA 2021-2027 za pośrednictwem Euroregionu Nysa. Projekt: Dolnoslezský festival Dary lesa/Dolnośląski Festiwal Dary Las Projekt “Dolnoslezský festival Dary lesa” je spolufinancovaný Evropskou unií z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci programu INTERREG ČESKO-POLSKO 2021-2027 prostřednictvím Euroregionu Nis