Jest petycja i wniosek do konserwatora zabytków o objęcie Zakrętu Śmierci ochroną. To ma powstrzymać zapędy inwestorów do zabudowy tego miejsca. Czy popierasz te działania?
Jak już informowaliśmy na stronach Lwówecki.info na terenie najpopularniejszego zakrętu w kraju, jednej z ważniejszych atrakcji turystycznych regionu, ma powstać inwestycja o wartości około 30 milionów zł, która w ocenie inwestorów z Warszawy ma przyciągać 300.000 turystów rocznie. Przy Zakręcie Śmierci mają powstać parkingi a przy nich zapewne też budki z karkonoskimi oscypkami, kebabem i ciupagami. Według zapewnień przedstawiciela inwestorów, byłego burmistrza Świeradowa- Zdroju pana Rolanda Marciniaka planowana ścieżka w koronach drzew wraz z całą niezbędną infrastrukturą ma powstać z poszanowaniem dla przyrody.
Część mieszkańców, jak i lokalne organizacja pro turystyczne, pro ekologiczne, w te zapewnienia nie wierzą. Podkreślają, iż Zakręt Śmierci sam w sobie jest atrakcją i nie trzeba go „upiększać”, a planowana inwestycja zeszpeci krajobraz. W obliczu planowanego przedsięwzięcia i związanych z nim zmian w krajobrazie Gór Izerskich, zasadnym staje się pytanie; czy Zakręt Śmierci powinien zostać objęty ochroną konserwatora zabytków?
Właśnie taką propozycję, mającą na celu zachowanie tej unikalnej formy krajobrazu przestawia Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Gór Izerskich FLINS, które wysłało już wniosek o objęcie ochroną konserwatorską ZAKRĘTU ŚMIERCI do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Stowarzyszenie stworzyło także internetową petycję, do której podpisu zachęca. Takiego poparcia w ciągu zaledwie dwóch dni udzieliło już blisko tysiąc osób.
„Popieramy ochronę, poprzez objęcie ochroną konserwatorską, obiektu inżynieryjnego „Zakręt Śmierci“ w ciągu drogi wojewódzkiej nr 358. Miejscu o wielkim znaczeniu dla krajobrazu kulturowego Gór Izerskich i Karkonoszy.
Wielki Zakręt, który jest najatrakcyjniejszym punktem Drogi Sudeckiej, od chwili zbudowania w latach 1935- 1937 jest atrakcją turystyczną. Zakręt jest świadectwem historycznym zagospodarowania turystycznego Sudetów z czasów rodzącej się indywidualnej komunikacji samochodowej. Zaprojektowany został tak, aby można było podziwiać podczas wolnej jazdy autem wspaniałe widoki na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską, z takimi wyjątkowymi punktami tej panoramy jak ruiny zamku Chojnik, dawny hotel górski Nad Śnieżnymi Kotłami, Szrenicę oraz położoną u jej podnóża Szklarską Porębę. Inżynierom, poprzez użycie naturalnego materiału – lokalnego granitu, udało się doskonale wpasować fragment drogi w skaliste, strome górskie zbocze. Od początku istnienia, jego fenomen stanowi właśnie połączenie nowoczesnego obiektu inżynieryjnego wpisanego w krajobraz naturalny Gór Izerskich i Karkonoszy.
Niestety, dalsze funkcjonowanie powyższego zabytku techniki w swojej pierwotnej formie, stoi pod znakiem zapytania.” – czytamy w petycji, którą każdy może podpisać pod adresem: https://www.petycjeonline.com/ochromy_zakrt_mierci_inynieryjny_zabytek_drogowy
I to jak najbardziej aby patodewelopeka nie zabrała się za kształtowanie tego terenu już jeden ze Swieradowa ma głupi pomysł.