Czy limity sprzedaży paliw są zgodne z prawem?

1
1244

To, co jeszcze nie tak dawno temu wydawało się niemożliwe, dziś jest faktem. Na wielu stacjach paliw możemy spotkać informację o wprowadzonych limitach tankowania. Co więcej, wielu przedsiębiorców zabrania tankowania do kanistrów, czy zbiorników innych niż baki samochodowe. Czy takie działania są zgodne z prawem?

 

Od kilki dni w Polsce mierzymy się z kryzysem paliwowym. Ceny benzyny, oleju napędowego a także auto gazu poszybowały w górę. Początkowo tłumaczono to nadmiernym popytem wywołanym niesprawdzoną plotką. Chodziło o to, że po napaści Rosji na Ukrainę nasz kraj obiegła informacja, że zaraz zabraknie paliw i w jednej chwili przed stacjami ustawiły się długie kolejki. Jednak ten bum już dawno minął. A ceny biją kolejne, niespotykane dotychczas rekordy. Teraz rosnące ceny tłumaczy się wzrostem cen paliw na światowych rynkach oraz spadkiem wartości złotego.

Było 5,50 zł za litr, później po 6 złotych za litr, 7 złotych za litr, … a dziś w wielu miejscach przekroczyło już nawet 8 złotych za litr. Polacy płacą i płaczą.

Mimo, że ceny są wywindowane, to niektóre stacje wprowadziły limity tankowania. Te wprowadził m.in. PKN Orlen. Jak wskazał w komunikacie te obowiązują od 8 marca i wynoszą: 50 litrów w przypadku samochodu osobowego, 100 litrów w przypadku samochodu dostawczego do 3,5t, 300 litrów maszyny rolnicze, budowlane, leśnictwo, itp., 500 litrów w przypadku samochodu ciężarowego (TIR) oraz autobusów. Bez limitów tankować można pojazdy służb mundurowych (policja, pogotowie ratunkowe, straż pożarna, ITD., itp.). Orlen zwraca się do Klientów także z prośbą, aby Ci tankowali paliwo tylko na bieżące potrzeby, co ma się przełożyć na powrót do pełnej dostępności produktów paliwowych na stacjach Orlenu

Są też takie, które zabraniają tankować do kanistrów. A przecież wielu osobom nie chodzi o robienie tak niewielkich, kilkunastolitrowych zapasów, tylko chcą użyć paliwa do kosiarek, kos, pił spalinowych, traktorków ogrodniczych, …. Tłumaczenia o nadejściu wiosny i pracach polowych, ogrodowych, czy wiosennych porządkach nie przekonują pracowników stacji paliw, którzy zabraniają takiego tankowania.

Kilka dni temu, do naszej redakcji zwróciła się poirytowana zabronieniem jej zatankowania 10 litrów paliwa do kanistra czytelniczka. Tłumaczyła nam, że paliwo potrzebowała do prac w ogrodzie. Mimo takich wyjaśnień odmówiono jej tankowania. Ta pyta, czy to jest zgodne z prawem?

Jak się okazuje, na razie do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich nie wpłynęła jeszcze żadna skarga w tym zakresie. Biuro Rzecznika zapewnia nas, że jeżeli takowa wpłynie, to Rzecznik rozważy podjęcie działań w zakresie przewidzianym ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich. RPO unika jednak odpowiedzi o zgodność takiego działania z prawem.

Skargi wpływają natomiast już do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Jak się dowiadujemy te dotyczą ograniczenia w sprzedaży paliw, ale także w zdecydowanej większości wysokich cen na stacjach. UOKiK w odpowiedzi do redakcji Lwówecki.info tłumaczy, iż nie ma przepisu, który wprost zabraniałby wprowadzania limitów sprzedawanych towarów, jeżeli są ku temu uzasadnione powody.

„Istnieje wprawdzie art. 135 kodeksu wykroczeń, który dotyczący ukrywania towaru, ten mówi: „Kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny”. – zauważa UOKiK i tak interpretuje ten przepis:

„Istotny w tym przypadku jest jednak fragment „umyślnie bez uzasadnionej przyczyny”. Oznacza to, że ten przepis nie będzie miał zastosowania np. w sytuacji możliwego okresowego zwiększonego popytu lub zmniejszonej podaży na kluczowe produkty np. medyczne, higieniczne, żywnościowe, czy też paliwo. W takich przypadkach sprzedawcy mogą wprowadzić reglamentację oferowanych dóbr, w celu zapewnienia jak najszerszej ich dostępności.”.

Zatem w ocenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wprowadzanie na stacjach limitów tankowania jest zgodne z prawem. Warunek jest tu tylko jeden, iż Klient musi być o tym poinformowany.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj