IMGW wydało ostrzeżenie II stopnia o możliwych wezbraniach z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w zlewni rzeki Bóbr oraz górnej Kwisy.
Od soboty nad całym regionem nieustannie pada deszcz. Taka sytuacja musi się odbić na stanach wód w rzekach i innych zbiornikach wodnych. Niemniej jak na razie poza lokalnymi strumieniami, które mogły wylać sytuacja na głównych rzekach jest zadowalająca.
Ostrzeżenie hydrologiczne
Do wtorku, 8 sierpnia do godzin porannych obowiązuje wydane przez Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych ostrzeżenie hydrologiczne II dla zlewni górnej Kwisy do zbiornika w Leśnej, oraz zlewni rzeki Bóbr do zbiornika w Pilchowicach o możliwym wezbraniu z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.
„Prognozowane opady deszczu i spływ wód opadowych mogą ponownie powodować wzrosty i wahania stanów wody, miejscami w strefie wody wysokiej, punktowo powyżej stanów ostrzegawczych. W przypadku wystąpienia intensywnych opadów deszczu wzrosty stanów wody mogą być gwałtowne, szczególnie w małych zlewniach górskich i podgórskich oraz na obszarach zurbanizowanych.” – prognozują synoptycy.
Zlewnia rzeki Kwisa
Na poniedziałkowy poranek, 8 sierpnia 2023 roku na zbiorniku w Pilchowicach odnotowano stan wód wysokich, gdzie aktualny poziom wody wynosił 88 cm. Do stanu ostrzegawczego brakuje 12 centymetrów, a do stanu alarmowego nieco ponad pół metra.
Zlewnia rzeki Bóbr
Stan wód wysokich odnotowano także na Czarnym Potoku w Mirsku, gdzie aktualny stan wynosił 134 cm. Do stanu ostrzegawczego brakuje tu 26 cm, a do alarmowego nieco ponad 60 cm.
Dobra wiadomość jest taka, iż te najbardziej intensywne opady są już za nami. Według prognoz najbliższy tydzień ma być chłodny z niewielkimi opadami deszczu. Mimo, iż poziom wody w rzece Bóbr może kogoś niepokoić, to na zbiorniku w Pilchowicach jest jeszcze sporo miejsca na zatrzymanie wód spływających z pogórza.