Cześć i chwała Bohaterom! Popielówek – Wioska Żołnierzy Niezłomnych

0
838

Mszą Św. w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Popielówku rozpoczęły się lubomierskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To narodowe święto obchodzone jest już po raz dziewiąty. Dziś oddajemy hołd bohaterom podziemia antykomunistycznego.

 

Po raz pierwszy lubomierskie uroczystości zawitały do małego Popielówka, a to za sprawą dokonanego w roku ubiegłym odkrycia w tutejszym kościele. Przypomnijmy. Otóż podczas prac porządkowych odnaleziony został sztandar o symbolice typowej dla Armii Krajowej. Na jego jednej stronie znajduje się wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej a na drugiej orzeł w koronie i hasło Bóg, Honor, Ojczyzna. To jednak nie wszystko. Kościół krył jeszcze jedną tajemnicę, a mianowicie na płycie marmurowej upamiętniającej żołnierzy niemieckich poległych podczas I Wojny Światowej z jej drugiej strony znajdował się polski napis – jedyny upamiętniający osadników Polaków z roku 1946 byłych partyzantów AK, NSZ, BCH. Te odkrycia lokalnym historykom posłużyły za punkt wyjścia do dalszych poszukiwań i zgłębiania tajemnic historii. Okazało się, że w roku 1947 w Popielówku założona została antykomunistyczna organizacja pn.: Żandarmeria Sił Podziemnych. Założyli ją żołnierze majora Henryka Flame. Wśród działaczy był Tadeusza Pietryka ps., Sokół, który za swoją działalność został skazany na 15 lat więzienia, z czego odsiedział 5 lat i 7 miesięcy. Później wrócił do Popielówka, gdzie mieszkał aż do śmierci – w marcu 2010 roku. W latach dziewięćdziesiątych za działalność niepodległościową został odznaczony srebrnym krzyżem zasługi, krzyżem weterana walk i krzyżem więźnia politycznego. Został też wyróżniony dyplomem od Ojca Św. Jana Pawła II.

Pamięć Bohatera została uczczona w ubiegłym roku, o czym w krótkim wystąpieniu przypomniał Pan Marek Chrabąszcz Burmistrz Lubomierza: – 11 listopada 2018 roku w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę spotkaliśmy się właśnie w tym miejscu, w Popielówku, aby uczcić pamięć i złożyć hołd Żołnierzowi Niezłomnemu Panu Tadeuszowi Pietryce ps. „Sokół”. – mówił witając licznie przybyłych gości Pan Marek Chrabąszcz, który przypomniał, iż dzisiejsze uroczystości swoim patronatem objęli: Minister Edukacji Narodowej Pani Anna Zalewska, Wojewoda Dolnośląski Pan Paweł Hreniak, Marzena Machałek, Senator RP Krzysztof Mróz i Senator RP Rafał Ślusarz.

Dzisiejsze uroczystość w Popielówku swą obecnością uświetnili: Pani Maja Suchecka – Dyrektor Biura Poselskiego Poseł na Sejm RP Marzeny Machałek, Rafał Ślusarz – Senator RP, Krzysztof Mróz – Senator RP, Andrzej Kredkowski – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Daniel Koko – Starosta Lwówecki, st. sierż. Jan Kusek – Komendant Korpusu Formacji Ratowniczych RP, st. chor. szt. Beata Cierpiał oraz Joanna Sadek – przedstawiciele Żandarmerii Wojskowej w Żaganiu, kom. Wojciech Czafurski – I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lwówku Śląskim, Przemysław Janków – Komendant Gminny OSP, Michał Pater – Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Lubomierz, ksiądz Erwin Jaworski proboszcz parafii w Lubomierzu, ksiądz Stanisław Partyka z parafii w Pławnej, Joanna Paśko- Sikora – Dyrektor ZS w Lubomierzu, Marek Kozak – Dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Lubomierzu, Teresa Śliwińska – Dyrektor SP w Pławnej. W tak ważnym dniu nie mogło zabraknąć uczniów lubomierskich szkół, dla których udział w tych uroczystościach był z pewnością znakomitą lekcją historii.

Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Klasztor Lubomierz we współpracy z Burmistrzem Lubomierza, Ośrodkiem Kultury, Sportu i Turystyki oraz tutejszym zespołem szkół.

Uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych w Lubomierzu rozpoczęły się już w dniu wczorajszym przeglądem pieśni patriotycznych „Wieczna Wam Wyklęci chwała”, Dziś po mszy dokonano odsłonięcia tablicy upamiętniającej Żandarmerię Sił Podziemnych w Popielówku a następnie złożono kwiaty na grobie śp. Tadeusza Pietryki.

Zaproszeni goście w krótkich wystąpieniach wspominali Niezłomnych i mówili o potrzebie upamiętniania ich.

Szanowni Państwo, dzisiaj nawet niebo nad Popielówkiem płacze. Płyną łzy za tych, którzy zginęli oddając swoje życie za naszą Polskę, za to żebyśmy żyli dzisiaj w wolnej Polsce – mówił Pan Daniel Koko Starosta Lwówecki.

Wszyscy jak tu jesteśmy, jesteśmy kustoszami pamięci żołnierzy wyklętych. – mówił Senator RP Rafał Ślusarz – Na sztandarze wystawionym dzisiaj w kościele są trzy słowa: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. To było wyznanie wiary żołnierzy nieugiętych, żołnierzy niezłomnych, żołnierzy wyklętych i dlatego im zabierano ojczyznę, zabierano im honor, zabierano im życie. Zabierano im ojczyznę, bo po straszliwej nawale niemieckiej przyszli tutaj Rosjanie i wprowadzali swoją władzę. Polska rządzona była z Moskwy, a żołnierze nie mogli się z tym pogodzić i walczyli. Zabierano im honor, bo nazywano ich zaplutymi karłami reakcji, bo zakazano o nich mówić, o czym wspominał ksiądz w czasie kazania, bo chowano ich po kryjomu i niszczono pamiątki po nich. I my dzisiaj w wolnej Polsce, w dniu, który jest symbolicznym dniem, bo w tym dniu rozstrzelano, zabito, zamordowano najlepszych, z tych, którzy jeszcze walczyli 1 marca 1951 roku. W tym symbolicznym dniu upominamy się o przywrócenie im honoru Nazywamy ich bohaterami. – mówił Senator Rafał Ślusarz.

Cześć i chwała Bohaterom. Aby była chwała, aby była cześć odpowiednia musi być prawda, musi być pamięć – podkreślał Andrzej Kredkowski wiceprzewodniczący sejmiku województwa.

Senator Krzysztof Mróz mówił o konieczności kultywowania pamięci – Przenoście tę pamięć na przyszłe pokolenia, bo im chciano odebrać pamięć i największym naszym triumfem będzie pamięć o tych ludziach i o ich heroizmie – mówił Senator Krzysztof Mróz.

Uroczystości w Popielówku stały się także okazją do uhonorowania najlepszych uczniów klas mundurowych Zespołu Szkół w Lubomierzu.

W części artystycznej wystąpili uczniowie ZS w Lubomierzu. Na gości czekała strażacka grochówka. Sporym zainteresowaniem młodzieży cieszyło się stoisko Jednostki Poszukiwawczo-Ratowniczej BARYT, gdzie zaprezentowano broń oraz pokaz sprawności i samoobrony w wykonaniu uczniów klas mundurowych lubomierskiej szkoły.

Jednym z głównych punktów obchodów był Bieg Niepodległości im. Tadeusza Pietryki na dystansie 2 km dla młodzieży i 5 km dla dorosłych.

O godzinie 17. w kościele pw. św. Maternusa w Lubomierzu odbędzie się koncert Reprezentacyjnej Orkiestry Wojsk Lądowych we Wrocławiu pt.: „Wierni. Niezłomni. Niepokonani”, podczas którego wystąpią także laureaci wczorajszego Przeglądu Pieśni Patriotycznej.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here