Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Egzamin jest przeprowadzany w formie pisemnej. Każdy ósmoklasista zdawał egzamin z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj. z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.
Egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony od 24 do 26 maja 2022 r. Uczniowie, którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpili do niego w powyższym terminie, napisali egzamin 13, 14 i 15 czerwca br.
Jak wskazuje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna z Wrocławia zadania we wszystkich arkuszach miały na celu sprawdzenie, w jakim stopniu ósmoklasiści opanowali wymagania ogólne i szczegółowe − z zakresu trzech przedmiotów egzaminacyjnych − określone w wymaganiach egzaminacyjnych
„Z języka polskiego trudność sprawiło uczniom między innymi zadanie z zakresu kształcenia językowego sprawdzające umiejętność poprawnego używania znaków interpunkcyjnych (przecinka). Z matematyki trudne okazało się zadanie zamknięte, którego rozwiązanie wymagało umiejętności prawidłowej interpretacji zapisu wyrażenia algebraicznego. W przypadku języka angielskiego najtrudniejsze dla ósmoklasistów było zadanie otwarte sprawdzające znajomość środków językowych, natomiast uczniowie przystępujący do egzaminu z języka niemieckiego najniższe wyniki uzyskali za zadania otwarte sprawdzające znajomość środków językowych oraz rozumienie ze słuchu.” – tłumaczy OKE.
Jak wypadki uczniowie z powiatu lwóweckiego?
Z języka polskiego bardzo dobrze wypadli uczniowie z gryfowskich szkół podstawowych, tak tych z obszaru wiejskiego, jak i z miejskiego, oraz z podstawówki we Wleniu zdobywając średnio 56%. Średnią 50% uzyskali uczniowie z Mirska i Lwówka Śląskiego. Średnią 48% uzyskali uczniowie z obszaru wiejskiego gminy Lwówek Śląski, a 46% z obszaru wiejskiego gminy Mirsk. Natomiast uczniowie z lubomierskich szkół uzyskali średnio 45%.
Zdecydowanie gorzej wypadają wyniki z matematyki. Tu średnią powyżej pięćdziesięciu procent uzyskali tylko uczniowie z zdający w Gryfowie Śląskim – 52%. Średnią 47% uzyskali zdający w Mirsku, a 44% zdający w Lwówku Śląskim. Uczniowie zdający w szkole na obszarze wiejskim gminy Mirsk uzyskali 43%, a ci zdający na terenie gminy Lubomierz uzyskali średnio 41%. Najgorzej wypadki uczniowie z Wlenia, którzy uzyskali 34% oraz uczniowie z obszaru wiejskiego gminy Gryfów Śląski uzyskując średnio 30%.
Średnie wyniki egzaminu z języka angielskiego są zbliżone do wyników z języka polskiego. Najlepiej z tego przedmiotu poradzili sobie uczniowie zdający w Lwówku Śląskim uzyskując średnio 62%. Natomiast 59% uzyskali uczniowie z Gryfowa Śląskiego a 58% z Lubomierza. Powyżej pięćdziesięciu procent uzyskali także uczniowie zdający w szkole na obszarze wiejskim gminy Gryfów Śląski – 52%. Najsłabiej wypadli uczniowie ze szkół we Wleniu – 49%, obszaru wiejskiego gminy Lwówek Śl. – 45% oraz zdobywając średnio po 44% obszarów wiejskich gmin Mirsk i Lubomierz.
Nawet Okręgowa Komisja Egzaminacyjna zauważa, iż w szkołach jest jeszcze sporo do podprawy:
„Informacja dotycząca słabszych stron uczniów bez wątpienia będzie dla nauczycieli cenną wskazówką na temat zagadnień, którym należy poświęcić więcej uwagi w pracy z kolejnym rocznikiem ósmoklasistów. Może temu służyć analiza wyników poszczególnych zadań dokonywana przez zespoły nauczycielskie danej grupy przedmiotów w każdej szkole.” – wskazuje OKE Wrocław.
Szczegółowe informacje dotyczące wyników tegorocznego egzaminu ósmoklasisty będą dostępne w sprawozdaniu, które zostanie opublikowane na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej 19 września br.
Podsumujmy wyniki szkół miejskich i wiejskich w Gminie Lwówek Śląski.
POLSKI
50% szkoły miejskie Lwówek Śląski. 48% szkoły wiejskie w gminie Lwówek Śląski
MATEMATYKA
44% uczniowie z Lwówka Śląskiego. 36% szkoły wiejskie w gminie Lwówek Śląski
JĘZYKA ANGIELSKI
62% uzyskali uczniowie z Lwówka Śl. 45% szkoły wiejskie w gminie Lwówek Śląski
Ktoś się nauczył czegoś pożytecznego i przydatnego w szkole?
Ja bardzo wielu rzeczy.
Czyli szkoły w Gryfowie lepsze niż w Lwówku.
Prawda jest taka, że uczniowie nie przykładają sie do tych egzaminów.
Dla nich to kolejny wolny dzień….