Co zabija koty?! Jest komunikat Głównego Inspektora Weterynarii

2
1405

W połowie czerwca na terenie całej Polski odnotowano znaczny wzrost nagłych zachorowań i zgonów kotów. Główny Inspektorat Weterynarii wyjaśnia i apeluje do właścicieli czworonogów.

 

 

Przyczyny zgonów kotów

W połowie czerwca w mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się informacje o rosnącej liczbie zgonów wśród kotów. Te odnotowywano na terenie całego kraju. Do problemu odniósł się Główny Lekarz Weterynarii, który wskazał wówczas, iż nie ma żadnych dowodów, a w szczególności wyników badań laboratoryjnych, które mogłyby stanowić przesłankę do twierdzenia, że opisywane w mediach objawy, obserwowane u kotów, wynikają z zakażenia wirusem grypy ptaków i nastąpiły po zjedzeniu surowego mięsa jakiegokolwiek gatunku zwierzęcia rzeźnego, znajdującego się w legalnym obrocie, a pozyskanego w zatwierdzonych rzeźniach, w których przeszły badania przed – i poubojowe.

GIW zapewniał wówczas także, iż zgodnie z obecnym stanem wiedzy wirus grypy ptaków stanowi zagrożenie dla ptactwa domowego oraz dzikiego zaznaczając, iż jest w ścisłym kontakcie z placówkami naukowymi z dziedziny weterynarii oraz organami Krajowej Izby Lekarsko – Weterynaryjnej w celu wyjaśnienia sytuacji.

 

 

Ptasia grypa u kotów?

W dniu wczorajszym pojawiły się kolejne wyniki badań rosnącej śmiertelności u kotów. Państwowy Instytut Badawczy w Puławach potwierdził, że w próbkach pobranych od niektórych kotów wykryto wirusa grypy H5N1. H5N1 to szczep wirusa ptasiej grypy, powstały z mutacji podstawowego wirusa ptasiej grypy typu A. Wirus ten przenoszony jest przez żywe ptactwo.

„Do 26 czerwca do godz. 11:00 przebadano 11 próbek w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach z czego 9 dało wynik dodatni w kierunku grypy H5N1. Dodatnie próbki pochodzą z Poznania, Trójmiasta oraz Lublina. Trwają dalsze szczegółowe badania materiału genetycznego wirusów. Wstępne badania wykluczają pochodzenie wirusa grypy, który powodował w ostatnich tygodniach zachorowania u mew.” – wskazuje w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii, który podkreśla także, iż w dniu wczorajszym odbyła się narada Sanitarno-Epizootyczna, na której omówiono plan dalszego postępowania.

Trwają prace nad ustaleniem protokołu monitorowania choroby u kotów w celu zbierania bardziej szczegółowych danych o jej przebiegu oraz występowaniu.

 

 

Wskazana izolacja kotów

Na chwilę obecną nie udało się ustalić źródła zakażeń. Analizując dane pochodzące z innych krajów ustalono, że zasady zapobiegania możliwemu kontaktowi kotów z wirusem powinny polegać na:

  • utrzymywaniu, jeśli to możliwe, kotów w domach. Ewentualne wypuszczenie zwierzęcia na balkon, taras powinno być poprzedzone myciem podłoży z użyciem standardowych detergentów;
  • zapobieganie kontaktów kotów z innymi dzikimi zwierzętami, w tym ptakami;
  • zapobieganie kontaktów kotów z obuwiem, które używane jest poza domem;
  • karmienie kotów pożywieniem pochodzącym wyłącznie ze znanych źródeł;
  • mycie rąk po kontakcie ze zwierzętami (zachowanie standardowych zasad higieny po przyjściu z dworu).

2 KOMENTARZE

  1. Z innej strony dochodzą przesłanki, że zdechłe zwierzęta miały kontakt z karmą wytworzoną na bazie skażonego zboża sprowadzonego z Ukrainy. Przyczyną śmieci było nadmierne stężenie glifosatu w organizmie zwierząt. Która wersja jest prawdziwa?

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj