Co z remontem alejek na cmentarzu w Lwówku Śląskim?

10
896

Cmentarz komunalny w Lwówku Śląskim został założony na przełomie XV i XVI wieku. Decyzję o jego zlokalizowaniu na południowym skraju miasta podjęto po tym, jak przy kościele zabrakło już miejsc do pochówków. W XVI wieku za przepływającym przez miasto potokiem wzniesiono tam kościół cmentarny pod wezwaniem św. Mikołaja, który uległ zniszczeniu w czasie wojny trzydziestoletniej. Niemniej sam cmentarz pozostał po dziś dzień.

 

Obecnie na terenie cmentarza znajdują się liczne zabytkowe epitafia z XVII i XVIII wieku oraz wiele zabytkowych grobowców. Z resztą, co warto podkreślić, cały cmentarz wpisany jest do rejestru zabytków. Tymi najważniejszymi i najcenniejszymi obiektami zabytkowymi są Mauzoleum Hohbergów, pomnik Jacobine Ouder- Liepner w formie pąka kwiatu oplecionego przez węża, który obecnie traktowany jest jako Pomnik Wszystkich Zmarłych (nazywany też Pomnikiem Aniołka), pomnik rodziny Ertner w formie drzewa z epitafiami zmarłych zamiast liści, czy kaplica cmentarna.

Dziś cmentarz komunalny w Lwówku Śląskim to nie tylko miejsce przepełnione historią, ale głównie miejsce refleksji i pamięci o tysiącach mieszkańców miasta, którzy odeszli.

Niestety, stan techniczny znacznej części infrastruktury cmentarza, szczególnie alejek i schodów, budzi duże zastrzeżenia. W ocenie mieszkańców potrzebna jest pilna interwencja i modernizacja ciągów pieszych.

Chociaż część alejek na cmentarzu została już wyremontowana i wyłożona kamienną kostką brukową, to nadal spora ich część pozostaje w złym stanie. Resztki popękanego asfaltu, nierówny i wykruszający się beton, a nawet zupełny brak utwardzonej nawierzchni to rzeczywistość, z którą muszą się zmagać odwiedzający cmentarz. Po opadach deszczu sytuacja staje się jeszcze gorsza – niektóre ścieżki zamieniają się w błotniste pułapki, przez co przemieszczanie się po nich staje się niezwykle trudne. Równie poważnym problemem są nierówne schody prowadzące do niektórych sektorów cmentarza. Krzywe stopnie, bez poręczy utrudniają poruszanie się.

Dla osób starszych, które często odwiedzają groby bliskich, nierówne nawierzchnie i kałuże błota, czy krzywe schody bez poręczy stanowią nie tylko dyskomfort, ale także poważne zagrożenie bezpieczeństwa.

Władze Lwówka Śląskiego zapewniają, iż dostrzegają potrzebę modernizacji alejek. „Przedmiotowe prace będą odbywać się sukcesywnie, odcinkowo w ramach możliwości finansowych gminy” – wskazuje Wiceburmistrz Aleksander Fuławka.

Do 15 listopada lwóweccy radni otrzymają przedłożony przez burmistrza projekt budżetu na 2025 rok, w którym będą mogli nanosić jeszcze zmiany. Ostateczną wersję budżetu poznamy zapewne w połowie grudnia. I od zapisanych w nim środków zależeć będzie czy i ile uda się zrobić w przyszłym roku.

10 KOMENTARZE

  1. Za kilka lat górna część cmentarza zacznie pustoszeć.Kremacje .Przenoszenie w dolne części w ramach ekshumacji.Kosztowne remonty a użytkowników coraz mniej.Ważna jest infrastruktura krytyczna jak oczyszczalnia.Sieć wodociągowa. Trzeba tym się zająć.Kasy jest coraz mniej .To widać po inwestycjach na kolei .Marazm .Możemy mieć ślicznie a za chwilę kłopoty z wodą i odpadami komunalnymi.

  2. Z tego co widzę to łaskawie panujący po tym jak się umościł na urzędzie to już nie jest po stronie mieszkańców. Biuro na orzeszkowej zlikwidowane a inwestycji w mieście nie widać.

  3. Tak bardzo burmistrz jeszcze jako radny bronił jarzębin na ulicy Jana Pawła. Nie wycięto ich co skutkowało tym że połowa ulicy dalej jest dziurawa i nie wyremontowana. Ale ostatnia juz jarzębinę koło szpitala właśnie wycięto. Tam nikomu nie przeszkadzała. Nie stanowiła też zagrożenia. Była ozdobą okolicznych betonów. Tamtą akcją na Jana Pawła to była gra polityczna przeciw poprzedniej burmistrz. 🙁

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj