Filia lwóweckiej biblioteki oprócz mieszkańców Chmielna obsługiwała także mieszkańców Skorzynic, Zbylutowa, Skały i Gaszowa. Niestety, dziś nie można skorzystać z jej usług. Nie wszyscy mieszkańcy popierają taki stan rzeczy i po kilku miesiącach braku dostępu domagają się jej przywrócenia.
W ubiegłym tygodniu do redakcji wpłynął list od czytelników z Chmielna, w którym proszą o interwencję w tej sprawie:
Filia obsługuje oprócz Chmielna także Skorzynice, Zbylutów, Skałę i Gaszów, łącznie korzysta z niej kilkuset czytelników, którzy wobec jej likwidacji stracili dostęp do jedynej instytucji kultury mieszczącej się w naszej okolicy. Wielu czytelników to osoby starsze, które wobec nikłej komunikacji państwowej z miastem nie mają możliwości korzystania z tamtejszej biblioteki. Nasza filia prowadziła także bardzo prężną działalność edukacyjną, organizowane były spotkania rękodzielnicze, półkolonie feryjne i wakacyjne.
Obecnie od wielu miesięcy filia jest zamknięta, ponieważ została udostępniona jako lokal tymczasowy pogorzelcom […]. Rozumiejąc potrzebę pomocy osobom poszkodowanym, mieszkańcy zastanawiają się jednak, czy musi się ona odbywać kosztem likwidacji jedynej placówki kulturalnej w naszej okolicy. Mniemamy, że gmina dysponuje lokalami zastępczymi na takie sytuacje i nie powinna w tym celu rekwirować budynków, z których korzystają mieszkańcy kilku wsi, zwłaszcza, że budynek biblioteczny, będący poprzednio szkołą, kiepsko się nadaje na lokal mieszkalny […].
W ostatnich dniach wśród mieszkańców zainteresowanych wsi zbierane są podpisy o przywrócenie budynkowi właściwej funkcji, na petycji która zostanie przedstawiona pani Burmistrz, niemniej wobec braku zainteresowania tą sprawą władz gminnych przez wiele miesięcy, obawiamy się, że nasza prośba do nich pozostanie bez echa, a uważamy, że w obliczu trwającej pandemii i realnego zagrożenia ponownym zamknięciem szkół, tym ważniejsze jest, by we wsiach zachować dostęp do jedynych instytucji kulturalnych, jakie tu istnieją, czyli bibliotek. – pisze czytelniczka
Dziś nowinki technologiczne coraz bardziej wkraczają w nasze życie. Obecność internetu pozwala szybkiego i w prosty sposób korzystać z nieograniczonych zbiorów e-bibliotek. To z pewnością wpływa na zainteresowanie wypożyczaniem tradycyjnych książek. Warto jednak pamiętać, iż ekran monitora, czy tabletu nie zastąpi zapachu papierowych kartek. Nie wszystkim łatwo się przestawić. A po drugie nie wszyscy jeszcze mają takie możliwości.
Marzeniem na wielu wioskach jest szybki i stabilny internet. Nie wszyscy mają też możliwość korzystania z tabletów, czy smartfonów. Nie wszyscy potrafią wykorzystywać możliwości jakie daje nam dzisiejszy świat. I nie każdego stać na taką przyjemność. Pewnie za kilkadziesiąt lat tradycyjne biblioteki przejdą do lamusa, albo będą pełniły zupełnie inne funkcje kulturalne, jednak dziś nadal są one potrzebne, szczególnie w małych miejscowościach i na wsiach, gdzie stanowią jedyne miejsce
W Lwówku Śląskim ostatnie miesiące z pewnością kojarzą się ze sporym zamieszkaniem wokół lwóweckiej biblioteki. Od braku porozumienia pomiędzy władzami Gminy a władzami Powiatu, które ostatecznie skończyło się zabraniem przez Powiat części wolumenu i przeniesieniem go do budynku ZSOiZ, przez zawieszenie działalności dwóch filii: w Chmielnie i Niwnicach, po odejście pani dyrektor. Dziś Lwówecka Biblioteka Publiczna zgodnie z informacjami na jej stronie internetowej prowadzi pięć filii:
- Filia nr 1 w Chmielnie (Filia biblioteczna zawieszona do 31.12.2020 r.)
- Filia nr 3 w Kotliskach
- Filia nr 6 w Sobocie
- Filia nr 7 w Rakowicach Wlk.
- Filia nr 8 w Niwnicach (W związku z sytuacja epidemiologiczną filia biblioteczna zawieszona do momentu wznowienia działalności szkół.)
Jednak z uzyskanych w ubiegły czwartek informacji wynika, iż działają obecnie jedynie filie w: Rakowicach Wielkich, Kotliskach i Sobocie. Działalność pozostałych jest zawieszona.
Na starej stronie lwóweckiej biblioteki znaleźć można także garść danych statystycznych według stanu na 2018 rok dotyczących działalności filii w Chmielnie:
- Księgozbiór: 7 677
- Czytelnicy: 164
- Wypożyczenia: 5 912
- Odwiedziny: 3 554
O przyszłość biblioteki w Chmielnie zapytaliśmy władze Lwówka Śląskiego. – Biblioteka chwilowo nie realizuje swoich zadań filialnych z powodu problemów lokalowych. Od dnia 7 maja br. w budynku w Chmielnie nr 50 zakwaterowano pogorzelców – przyznaje Robert Szawłowski Sekretarz Gminy Lwówek Śląski i tłumaczy, iż Gmina nie mogła ulokować pogorzelców w innym miejscu: – Gmina nie dysponuje innymi lokalami zastępczymi – pisze.
Księgozbiór z Chmielna jest składowany w Lwówku Śląskim: – Książki zostały zabezpieczone w budynku byłego OSiR w Lwówku Śląskim – tłumaczy sekretarz, który wymijająco odpowiada na pytanie czy i kiedy wznowiona zostanie praca biblioteki w Chmielnie: – Biblioteka będzie realizować swoje zadanie filialne posiadając odpowiednie warunki lokalowe do tej działalności.
Ludzi zazdrość zżera czy co? Może niech do siebie zabiorą pogorzelców. Nie mają pojęcia co ci ludzie przeszli. Petycję będą pisać…no szkoda słów…
Nie myśla i ludziach tylko o tym aby impreze sobie zrobic
Czytelnicy ze Skały i ze Skorzynic w Chmielnie, już to widzę. Bez kitu. ;D Szkoda że brak tu wypowiedzi nowej dyrektor. Niech odniesie się ile faktycznie w miesięcu było czytelników dorosłych i dzieci. Zobaczymy jaka to jest placówka kulturalna. Pogorzelców na ulicę bo 10 osób odwiedzi Bibliotekę? Dzieci pożyczają książki w szkołach. Słyszał ktoś o wydarzeniu kulturalnym w tej bibliotece w Chmielnie przed zawieszeniem?
Jak się o czymś nie ma pojęcia to się nie wypowiada. Ciągle dużo osób czyta tam książki. Odbywają się tam zajęcia z dziećmi, ze strażą, ratownikami itp. A nigdzie nie jest napisane żeby wyrzucić pogorzelców, tylko nie możliwe że w całym Lwówku nie ma normalnego lokalu mieszkalnego na taki wypadek
CZYTELNIK – Ludzie ocknijcie się – Jakie władze sobie wybraliśmy, że nikogo z wielkich urzędników nie obchodzą placówki kulturalne na wsiach, najlepiej wszystko pozamykać i klucze oddać – SOŁTYSOM I RADNYM – a dla mieszkańców wsi , młodzieży i dzieci zostają przystanki. Mamy piękne świetlice na wsiach z naszych pieniędzy ale pozamykane na głucho i co niektórzy sołtysi urządzają sobie tam prywatę.
Pani Burmistrz czy Pani tego nie widzi co się dzieje , wieś pod względem kultury ubożeje , a niektórzy sołtysi i radni mają gdzieś mieszkańców nic dla tych społeczności wiejskich nie organizują a jak już to za odpłatnością. Jedynie biblioteki tam gdzie były, działały prężnie i proponowały społeczności lokalnej ciekawe zajęcia, warsztaty i imprezy biblioteczne. I takie placówki Pani Burmistrz pozwala zamykać , czy jedynie miasto się liczy ??? Lwówek pięknieje a wieś ubożeje…. To jest wstyd dla naszych Władz – Nie damy zamknąć kolejnych bibliotek na wsiach i prosimy o otwarcie tych co były i świetnie funkcjonowały .
Jeju jacy czytelnicy że Skorzynic i Skały.
Wiecznie tylko spotkania dla elity, na zaproszenia(dzień kobiet, dzień matki itp) . Nie wszyscy byli godni tam uczestniczyć.
Fikcyjne wpisy do książki dziennych odwiedzin biblioteki.
Dzieci mają w szkole biblioteki, dostęp do internetu, każdy ma telefon, tablet, czy laptop.
Nie oszukujmy się to są duże koszty dla gminy utrzymanie takiego ogromnego budynku. Pomijam fakt że są tam pogorzelcy, a ich życie i bezpieczeństwo jest najważniejsze!!
Że co??? Sołtysi co robią, prywaty na świetlicy?? Ten post kieruję do gościa CZYTELNIK,
Pytanie zasadnicze. Czy ta biblioteka faktycznie jest potrzebna do wypożyczania książek czy do przesiadywania i obrabiania d… innym przez znudzone życiem panie bo coś mi się wydaje że to drugie bardziej niestety…
Widzę, że ogólnie bibliotekarze i biblioteki nie mają zbyt dużo sprzymierzeńców. Najwięcej mają do powiedzenia oczywiście ci, którzy nie chodzą do bibliotek lub w ogóle nie czytają. W dobie covidu jest doskonały czas aby władze zlikwidowały wszystkie biblioteki wiejskie bo można wykazać, że nic się nie dzieje i spadło czytelnictwo. Do Mieszkańca – nie tylko dzieci czytają, wyobraź sobie, że dorośli też potrafią czytać. Wydaje mi się, że najwierniejszymi czytelnikami są osoby starsze, które preferują kontakt z książką drukowaną a nie e-booki. Do Ja 2 – masz inny pomysł na wypożyczanie książek. Jedną z podstawowych funkcji biblioteki jest właśnie udostępnianie zbiorów. Co zostanie na wioskach? Zlikwidują szkoły, przestaną działać świetlice (jeśli dzialają). Nie znam Chmielenia więc nie wiem jak wioska funkcjonuje. Pozdrawiam Panie Bibliotekarki i wierzę, że nie są znudzone życiem.
To prawda, że w bibliotece tylko przesiadywały i obrabiały tyłki i wypytywały dzieci co się w rodzinie dzieje żeby móc plotkować dalej. A na spotkania wybrańcy przychodzili którzy dostali zaproszenie. W internecie można kupić tanio książki i robić samemu zbiór w domu, gdzie inni korzystają i czytają bez wychodzenia. I nie prawdą jest, że sołtysi czy ktokolwiek urządza sobie prywaty na świetlicy. Na świetlicy dużo się działo,feriady dla dzieci, Mikołajki mieszkańcy Chmielna o tym wiedzą bo sami przyprowadzali swoje dzieci. Po co bibliotekę utrzymywać,ogrzewać,za prąd i wodę płacić? Świetlica jest wiejska i jest do niej dostęp wystarczy zgrać się z soltyską . Ludzie zacznijcie rozmawiać,a nie tylko psioczyć i robić pod górkę bo to bez sensu.
Mieszkańcy Chmielna czy wy naprawdę jesteście aż tak ślepi? Nie widzicie ile nasza sołtysowa robi dla naszej wioski? A wszystko po to żeby nam się dobrze tu żyło, ale oczywiście zawsze znajdzie się ktoś komu coś nie pasuje albo zżera go zazdrość. Do biblioteki młodzież od dawna nie chodzi bo nie ma takiej potrzeby. Biblioteka cały dzień potrafi stać pusta a jak już ktoś przyjdzie to tylko po to żeby poplotkować. Czytelników tej biblioteki jest tylko mała garstka. W świetlicy odbywają się feriady, bale karnawałowe, Mikołajki (na których wszystkie dzieci z wioski dostają paczki) został zrobiony plac zabaw, altanka, nowa podłoga w świetlicy oraz odnowiona szatnia, ławki przed świetlicą obok których stoi tabliczka opisująca historię Chmielna, nowy przystanek, kostka przed remizą i sklepem, piłkochwyt na boisku, były robione drogi dla mieszkańców (o które sołtysowa dalej walczy), są organizowane Sylwestery, andrzejki, dni dziecka i innego typu imprezy które odbywały się przed pandemią a wy potraficie powiedzieć, że sołtysowa nic nie robi ani dla ludzi ani dla dzieci. Są organizowane zebrania to nikt nie przychodzi bo po co? Lepiej pójść i plotkować zamiast wypowiedzieć się na zebraniu co komu nie pasuje.
Jeżeli panie bibliotekarki nic nie robiły, tylko plotkowały, to należy to zgłosić dyrekcji a nie zamykać bibliotekę. Dziwi mnie fakt, że niektórym mieszkańcom biblioteka przeszkadza. Biblioteka nie jest chyba finansowana z funduszu sołeckiego ale przez Gminę, to o co chodzi. Więcej pieniędzy i tak nie dostaniecie. Widzę na stronie internetowej, że jednak zajęcia są tam prowadzone. Może dla uatrakcyjnienia zajęć lub organizację konkursów Rada Sołecka przeznaczyłaby trochę grosza.
Do N-to prawda! Nigdy tyle dobrego się nie działo w Chmielnie co za obecnej Pani Sołtys. Do Anonim-no właśnie podstawowa funkcja biblioteki to udostępnianie zbiorów czytelnikom a nie rozsiewanie bzdurnych informacji na temat innych ludzi i życie tymi informacjami.Proszę przeczytać jeszcze raz ze zrozumieniem co jest napisane a później komentować. A poza tym jak się nie zna sytuacji (co zostało przyznane) to po co wtrącać swoje przysłowiowe 3 grosze
To zobacz jeszcze raz co zostało napisane i radę o czytaniu ze zrozumieniem zachowaj dla siebie. Małe lokalne piekiełko przez, które mają cierpieć wszyscy czytelnicy. Pewnie przez dłuższy czas nie znajdą lokalu dla biblioteki i tym samym zostanie rozwiązana. Czy działania podejmowane w świetlicy kłócą się z tymi w bibliotece, chyba nie. Super, że macie prężnie działającą Panią Sołtys ale widząc po wpisach, że też ma swoich przeciwników.
Do Ja2- masz rację, nie wiesz, nie masz zielonego pojęcia, nie znasz się na pracy bibliotekarza, nie wypowiadaj się, nie wychodź przed szereg.SIEDŹ NA D…. to wyjdzie wszystkim na zdrowie.Chmielnik Mieszkaniec Ja2 – to jedna osoba
Czytelnik – Drodzy Państwo, po co te kłótnie , bezpodstawne obgadywanie i obrażanie czytelników którzy korzystali z tej biblioteki od kilkudziesięciu lat. Ten kto pisze bzdury o działalności biblioteki czy ogólnie bibliotek , to nigdy nie był czytelnikiem i nigdy nie brał udziału w bibliotecznych zajęciach, spotkaniach, warsztatach czy imprezach organizowanych dla społeczności lokalnej. Można wejść na strony internetowe lwóweckiej biblioteki i tam są wszystkie informacje dotyczące działalności bibliotek w naszej Gminie. Dla Pań bibliotekarek należy się szacunek i duże brawa za tak wiele pracy którą wykonują na rzecz naszych środowisk społecznych, dzieci swoje Panie uwielbiają a dorośli czytelnicy pomagają i wspierają te działania . I jest mi wstyd za to co tu wypisywane jest na temat biblioteki , bibliotek. Mam radę dla tych nieczytających mądralińskich, kłamstwo ma krótkie nogi a wy dalej żyjcie tymi paszkwilami i oszczerstwami … Do naszych Władz na które sam głosowałem, szanowni Państwo każda wieś powinna mieć bibliotekę, nasze społeczeństwo się starzeje i nie każdy ma samochód i zdrowie żeby jechać po książkę do Lwówka, więc nie zabierajcie nam tego co istnieje od lat i funkcjonuje bardzo dobrze. Pozdrawiam Wszystkich a w szczególności nasze Władze i wszystkie Panie bibliotekarki.
O rany mam nadzieję że nasze władze nie wykorzystają PANDEMII żeby zlikwidować biblioteki bo może się okazać że przez tą pandemię spadnie czytelnictwo i nic w tym by nie było dziwnego bo ludzie boją się KORONA … Nasza pani z biblioteki wozi książki do starszych i chorych czytelników i brawa za taką postawę . Sam kiedyś byłem “nosicielem książek” do starszych czytelników , fajna sprawa , kiedyś my dzieci chętnie w takich akcjach uczestniczyliśmy , szkoda że teraz młodzi mają inne priorytety .
Do stałego czytelnika , masz rację że młodzi mają inne priorytety a starsi nigdy nie czytający książek z biblioteki chcą je pozamykać.Mam nadzieję że Pani Burmistrz na to nie pozwoli, mądra kobieta, głosowałem na Nią . Każdy mądry człowiek wie że książka jest człowiekowi potrzebna przez całe życie, uczmy naszych najmłodszych obcowania z książką a będziemy mieć mądre społeczeństwo. Pozdrowienia dla wszystkich miłośników KSIĄŻEK !
A wiecie ludzie że pogorzelcy nie mieszkają w bibliotece za darmo opłacają na bieżąco wszystkie rachunki związane z budynkiem i na obecną chwilę nie mają gdzie pójść z dzieckiem niepełnosprawnym na ulicę???!!!!
Czy to prawda że Gmina będzie sprzedawać ten budynek, takie wieści krążą po naszej pięknej wsi. Bibliotekę można zorganizować w innym miejscu, nie było by z tym problemu, tylko trzeba chcieć posłuchać ludzi czytających i prawdziwej opinii o dobrym funkcjonowaniu naszej biblioteki. Pozdrawiamy Panią Jadzię