Co to jest glifosat i po co badać dzieci?

7
1173
Magdalena Tomaniuk i Marcin Bustowski - Przebudzeni Konsumenci

Glifosat zabija – mówi Marcin Bustowski rolnik, szef Stowarzyszenia Konfederacja Rolniczo- Konsumencka oraz współzałożyciel nowego ruchu o nazwie „Przebudzeni Konsumenci”. Bustowski od lat walczy z niezdrową żywnością w naszym kraju. Jest on inicjatorem akcji badania dzieci na zawartość Glifosatu w ich organizmach. Przekonuje samorządowców i szefów służb mundurowych o konieczności badania dzieci a tym samym zabiega o wydatkowanie środków na ten cel.

 

Wiele osób zadaje jednak pytanie: „Co to jest ten glifosat, po co badać dzieci i co nam dają wyniki takich badań?”. My zapytaliśmy o to Pana Bustowskiego.

Glifosat jest to środek roślinobójczy wprowadzony przez firmę Monsanto w latach 70- tych na teren Rzeczypospolitej Polskiej. Zapewniani byliśmy, że jest to środek bezpieczny a w rzeczywistości jest to środek rakotwórczy stosowany w rolnictwie, ale zarówno na cmentarzach do zwalczania tych roślin, które przeszkadzają społeczności. Stosowany jest na placach zabaw bezpośrednio przy piaskownicach dla dzieci. Stosowany jest przez Polskie Koleje Państwowe do zwalczania tych roślin, które są na torowiskach, a które przeszkadzają. – tłumaczy Bustowski, który dodaje, iż środek ten dostaje się do wody pitnej oraz poprzez system korzeniowy do roślin, które później spożywamy i produktach przetworzonych z tych roślin a także w mięsie.

Magdalena Tomaniak z ruchu Przebudzeni Konsumenci zwraca uwagę, iż Glifosat nie zabija z dnia na dzień, ale w dłuższej perspektywie skutki jego stosowania są dramatyczne.

Bustowski jest inicjatorem akcji badania dzieci na zawartość w ich organizmach glifosatu. Zachęca on samorządowców, szefów jednostek i służb mundurowych do przyłączenia się do tej akcji. Na pytanie, po co badać dzieci i co tak naprawdę da nam ta wiedza lider Przebudzonych Konsumentów mówi: – Wiedza z badań dzieci wykonanych poprzez samorządy po pierwsze pokaże skalę problemu i skalę strucia tych dzieci, a jeżeli te dzieci są strute, to wiadomo, że są struci ich rodzice, dziadkowie, wujkowie. – tłumaczy Marcin Bustowski, który mówi, że wyniki badań mają być środkiem dowodowym w dyskusji, debacie publicznej a nawet i w roszczeniach odszkodowawczych z producentami i dystrybutorami środków na bazie glifosatu.

Bustowski stanowczo domaga się zakazania stosowania na Polskim rynku środków z glifosatem:

– W Polsce przez wiele, wiele lat do chwili obecnej nikt na ten temat nie dyskutował. Czas najwyższy ze względu na wzrost nowotworów w Polsce i szeregu innych chorób, które występują a są spowodowane poprzez tą substancję jak autyzm u dzieci zacząć dyskusję na temat wycofania tego środka z obrotu w ogóle w Polsce. – mówi lider ruchu Przebudzeni Konsumenci.

Więcej w materiale wideo

7 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj