Sprawdziliśmy, jak w rankingu wypadają powiaty, gminy wiejsko- miejskie oraz gminy miejskie z naszego regionu. Wyniki, co niektórych jednostek mogą zaskakiwać.
Inicjatorem opracowania rankingu jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, która tłumaczy, iż w czasie konferencji organizowanych przez Instytut, m.in. Forum Ekonomicznego oraz Europejskiego Kongresu Samorządów, eksperci poszukiwali obiektywnych narzędzi do badania kondycji finansowej samorządów. I to właśnie w odpowiedzi na te postulaty powstał Ranking. W tym roku opracowano już jego czwartą edycję. Ranking został wykonany przez ośrodek badawczy – Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu a dane pochodzą z Regionalnych Izb Obrachunkowych według stanu na koniec IV kwartału 2020 roku.
– „Epidemia COVID-19 i spowodowane nią zmiany odbiły się na każdej sferze życia społecznego, w tym na funkcjonowaniu samorządów. To był swojego rodzaju test na wytrzymałość i adaptacyjność władz lokalnych. Niedociągnięcia i błędy w działaniu samorządów, często niewidoczne w poprzednich latach, ujawniły się z całą ostrością. Z kolei stosujący efektywne formy zarządzania pokazali w kryzysowej sytuacji swoje możliwości oraz skuteczność” – tłumaczy Zygmunt Berdychowski Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego i Pomysłodawca Europejskiego Kongresu Samorządów – „Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce 2020”, który prezentujemy Państwu, daje konkretne instrumenty do oceny funkcjonowania każdej, nawet najmniejszej lokalnej władzy oraz nakreśla przejrzysty obraz gospodarki naszego kraju wychodząc od jej podstaw.” – dodaje.
Ze względu na specyficzną sytuację w roku 2020, spowodowaną pandemią COVID-19, w Rankingu zostały dodatkowo wyszczególnione kwoty wydatków bieżących poniesione w celu realizacji zadań jednostek samorządu terytorialnego związanych z przeciwdziałaniem COVID-19.
Sprawdziliśmy, jak w rankingu wypadają powiaty, gminy wiejsko- miejskie oraz gminy miejskie z naszego regionu. Wyniki, co niektórych jednostek mogą zaskakiwać.
W kategorii POWIATY (sklasyfikowano 314 powiatów)
45 miejsce – powiat karkonoski
139 miejsce – powiat zgorzelecki
171 miejsce – powiat lwówecki
191 miejsce – powiat bolesławiecki
237 miejsce – powiat lubański
269 miejsce – powiat złotoryjski
W kategorii gmin miejsko-wiejskich (sklasyfikowano 642 gminy)
288 miejsce – Gmina Lwówek Śląski
312 miejsce – Gmina Gryfów Śląski
410 miejsce – Gmina Wleń
415 miejsce – Gmina Mirsk
504 miejsce – Gmina Leśna
585 miejsce – Gmina Świerzawa
640 miejsce – Gmina Lubomierz
W kategorii gmin miejskich (sklasyfikowano 236 gmin)
4 miejsce – Szklarska Poręba
16 miejsce – Piechowice
28 miejsce – Jawor
66 miejsce – Karpacz
88 miejsce – Złotoryja
103 miejsce – Bolesławiec
147 miejsce – Zawidów
167 miejsce – Lubań
190 miejsce – Zgorzelec
236 miejsce – Świeradów-Zdrój
Ze szczegółami rankingu możecie zapoznać się tutaj (PDF)
Gmina Lubomierz na podium… trzecia od końca…
Bolesławiec za Lwowkiem? Chyba bo więcej bezrobotnych ma! Śmiech na sali
AAAA rozumiem, czyli kto dał najwięcej na Covid19 ten wyżej. Żenada