Ciekawe wyniki rankingu finansowego samorządów

3
582

Sprawdziliśmy, jak w rankingu wypadają powiaty, gminy wiejsko- miejskie oraz gminy miejskie z naszego regionu. Wyniki, co niektórych jednostek mogą zaskakiwać.

 

Inicjatorem opracowania rankingu jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, która tłumaczy, iż w czasie konferencji organizowanych przez Instytut, m.in. Forum Ekonomicznego oraz Europejskiego Kongresu Samorządów, eksperci poszukiwali obiektywnych narzędzi do badania kondycji finansowej samorządów. I to właśnie w odpowiedzi na te postulaty powstał Ranking. W tym roku opracowano już jego czwartą edycję. Ranking został wykonany przez ośrodek badawczy – Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu a dane pochodzą z Regionalnych Izb Obrachunkowych według stanu na koniec IV kwartału 2020 roku.

– „Epidemia COVID-19 i spowodowane nią zmiany odbiły się na każdej sferze życia społecznego, w tym na funkcjonowaniu samorządów. To był swojego rodzaju test na wytrzymałość i adaptacyjność władz lokalnych. Niedociągnięcia i błędy w działaniu samorządów, często niewidoczne w poprzednich latach, ujawniły się z całą ostrością. Z kolei stosujący efektywne formy zarządzania pokazali w kryzysowej sytuacji swoje możliwości oraz skuteczność” – tłumaczy Zygmunt Berdychowski Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego i Pomysłodawca Europejskiego Kongresu Samorządów – „Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce 2020”, który prezentujemy Państwu, daje konkretne instrumenty do oceny funkcjonowania każdej, nawet najmniejszej lokalnej władzy oraz nakreśla przejrzysty obraz gospodarki naszego kraju wychodząc od jej podstaw.” – dodaje.

Ze względu na specyficzną sytuację w roku 2020, spowodowaną pandemią COVID-19, w Rankingu zostały dodatkowo wyszczególnione kwoty wydatków bieżących poniesione w celu realizacji zadań jednostek samorządu terytorialnego związanych z przeciwdziałaniem COVID-19.

Sprawdziliśmy, jak w rankingu wypadają powiaty, gminy wiejsko- miejskie oraz gminy miejskie z naszego regionu. Wyniki, co niektórych jednostek mogą zaskakiwać.

W kategorii POWIATY (sklasyfikowano 314 powiatów)

45 miejsce – powiat karkonoski
139 miejsce – powiat zgorzelecki
171 miejsce – powiat lwówecki
191 miejsce – powiat bolesławiecki
237 miejsce – powiat lubański
269 miejsce – powiat złotoryjski

W kategorii gmin miejsko-wiejskich (sklasyfikowano 642 gminy)

288 miejsce – Gmina Lwówek Śląski
312 miejsce – Gmina Gryfów Śląski
410 miejsce – Gmina Wleń
415 miejsce – Gmina Mirsk
504 miejsce – Gmina Leśna
585 miejsce – Gmina Świerzawa
640 miejsce – Gmina Lubomierz

W kategorii gmin miejskich (sklasyfikowano 236 gmin)

4 miejsce – Szklarska Poręba
16 miejsce – Piechowice
28 miejsce – Jawor
66 miejsce – Karpacz
88 miejsce – Złotoryja
103 miejsce – Bolesławiec
147 miejsce – Zawidów
167 miejsce – Lubań
190 miejsce – Zgorzelec
236 miejsce – Świeradów-Zdrój

Ze szczegółami rankingu możecie zapoznać się tutaj (PDF)

3 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj