Był kompletnie pijany. Doprowadził do zderzenia z innym pojazdem

0
586

Choć pijani kierowcy od lat pozostają jednym z największych zagrożeń na drogach, wciąż nie brakuje tych, którzy lekceważą przepisy i zdrowy rozsądek. Lwóweccy policjanci zatrzymali kierowcę, który prowadząc z blisko trzema promilami alkoholu w organizmie doprowadził do kolizji.

 

Pijani kierowcy to wciąż jedno z największych zagrożeń na polskich drogach. Tylko w 2024 roku policja zatrzymała ponad 100 tysięcy osób, które wsiadły za kierownicę po alkoholu. Choć kampanii społecznych i ostrzeżeń nie brakuje, niektórzy nadal lekceważą prawo nie myśląc o konsekwencjach.

Tym razem nieodpowiedzialność jednego z kierowców doprowadziła do kolizji na terenie powiatu lwóweckiego.

– Do zdarzenia doszło w godzinach popołudniowych, na drodze powiatowej w Rakowicach Małych. Policjanci, którzy przybyli na miejsce, ustalili, że 62-letni kierowca pojazdu marki Volkswagen wykonał w nieprawidłowy sposób manewr wymijania, doprowadzając do zderzenia lusterkami z jadącą z naprzeciwka Mazdą. – wskazuje młodszy aspirant Olga Łukaszewicz oficer prasowa KPP w Lwówku Śląskim.

Gdy mundurowi przybyli na miejsce i podjęli czynności wyjaśniające, w rozmowie z 62- latkiem wyczuli od mężczyzny silną woń alkoholu.

– Przeprowadzone badanie alkomatem potwierdziło ich przypuszczenia – kierowca miał w organizmie ponad 2,8 promila alkoholu. Jak się okazało, był to główny powód, dla którego nie był w stanie zachować prawidłowego toru jazdy. – dodaje policjantka.

Choć kolizja zakończyła się niegroźnie do tragedii brakowało naprawdę niewiele. Na szczęście w wyniku zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń. Nietrzeźwy kierowca został zatrzymany, a jego pojazd zabezpieczony. Za swoją lekkomyślność, czy wręcz głupotę 62-latek odpowie przed sądem.

Kodeks karny w art. 178a §1 jasno określa, że prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości to przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd może orzec grzywnę, obowiązek zapłaty świadczenia pieniężnego w wysokości co najmniej 5 tysięcy złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów nawet na 15 lat. Przy stężeniu alkoholu przekraczającym 1,5 promila, sądy niejednokrotnie orzekają również przepadek pojazdu, który służył do popełnienia przestępstwa.

Lwówecka Policja przypomina: prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu to przestępstwo, które może mieć tragiczne konsekwencje. – Apelujemy do wszystkich kierowców o odpowiedzialność i trzeźwość za kierownicą. – wskazuje oficer prasowa KPP w Lwówku Śląskim.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj