Afrykański pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, na którą chorują wyłącznie świnie i dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, stąd choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Występowanie ASF wśród dzików stanowi jednak bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej. Wirus może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych zwierząt, z tego powodu powinny być one usuwane ze środowiska.
W ostatniej dekadzie liczba ognisk ASF wzrosła. Dziś choroba występuje w 12 krajach europejskich, tj.: Bułgarii, Estonii, Litwie, Łotwie, Niemczech, Polsce, Rumunii, Serbii, Słowacji, Ukrainie, Węgrzech i Włoszech.
W Polsce ASF staje się coraz większym problemem dla hodowców trzody chlewnej. Jak wynika z informacji podawanej przez Głównego Inspektora Weterynarii powiat lwówecki od połowy lipca objęty jest strefą I niebieską, ustanawiającą szczególne środki kontroli zwalczania ASF. Niestety, strefa czerwona III jest tuż za granicami naszego powiatu. A zaledwie cztery dni temu (06.09.2021 r.) kolejne ognisko ASF wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 7 świń (1 locha, 6 tuczników), położonym w miejscowości Czernikowice, w gminie Chojnów, powiat legnicki.
Warto pamiętać, iż ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF podobnie jak wszystkie inne gatunki zwierząt oprócz świń i dzików.
Mój pies ma na imię Dzik, znaczy się , do utylizacji????