Apel o poluzowanie obostrzeń

2
668

Branża turystyczna od miesięcy znajduje się w niezwykle trudnej sytuacji, dlatego bezpieczne odmrożenie tego sektora jest konieczne! Dalsze utrzymanie rygorystycznych obostrzeń grozi upadkiem dziesiątek tysięcy przedsiębiorstw, wzrostem poziomu bezrobocia, a także wieloma osobistymi tragediami ludzi tracących pracę. Bezpartyjni Samorządowcy dziś ogłosili swój apel dotyczący poluzowania obostrzeń.

 

– Utrzymujący się lockdown ma katastrofalne skutki dla wielu przedsiębiorców. Szczególnie odczuwają go osoby z miejscowości górskich, gdzie turystyka jest jedynym i całorocznym źródłem utrzymania. Jestem w stałym kontakcie z wieloma z nich i regularnie otrzymuję informacje o pogłębiającym się problemie. Dialog samorządów z rządem jest w tym momencie konieczny, aby udało się znaleźć optymalne rozwiązanie tej trudnej sytuacji – mówi marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.

Zamrożenie branży turystycznej oznacza straty dla gospodarki oraz niedogodności dla turystów, jednak przede wszystkim jest to dramat tysięcy ludzi. Przedsiębiorcy, którzy przez lata tworzyli miejsca pracy i przyczyniali się do rozwoju gmin, obecnie stoją przed widmem bankructwa i utraty dorobku całego życia. Samorząd województwa od miesięcy wspiera finansowo branżę turystyczną, jednak najbardziej oczekiwane przez przedsiębiorców jest poluzowanie obostrzeń i umożliwienie im funkcjonowania z zachowaniem rygorów sanitarnych.

– To ostatni moment, żeby ocalić biznes, który od marca walczy o przetrwanie. Przedstawiciele branży są przygotowani, żeby otworzyć swoje ośrodki zgodnie z reżimem sanitarnym. Niecierpliwie czekają na kolejne sygnały rządu oraz rekompensaty dostosowane do poziomu ich strat – mówi Paweł Wybierała Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Jak wynika z badań przeprowadzony na zlecenie Lokalnej Organizacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie, w okresie od lipca do września, a więc w czasie poluzowania obostrzeń, wakacyjny wzrost liczby osób odwiedzających turystyczne miejscowości nie przekładał się na wzrost liczby zachorowań na COVID – 19.

– Bunt wśród przedsiębiorców wynika z braku przekazywania przez rządzących rzetelnej informacji o zagrożeniach wynikających z pandemii. Zrobiliśmy badania świadczące o braku korelacji funkcjonowania branży turystycznej ze wzrostem zakażeń. W trzech powiatach, które odwiedziło ponad 2 mln turystów, co wiemy na podstawie logowań telefonów komórkowych, liczba zakażeń do września była ponad trzykrotnie niższa niż średnia dla całego kraju. Zamknięcie branży w tej sytuacji nie ma żadnego uzasadnienia epidemiologicznego – dodaje Grzegorz Sokoliński Przewodniczący Zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie.

– 21 listopada rząd zaprezentował harmonogram wprowadzania i luzowania obostrzeń. Zgodnie z nim dziś znajdujemy się w strefie żółtej, w której przedsiębiorcy powinni móc funkcjonować w stosownych rygorach sanitarnych. Państwo dziś nie pozwala im na to, łamiąc swoje obietnice. Przedsiębiorcy w ogromnej liczbie nie mogą liczyć na wsparcie w ramach tarczy, w szczególności dotyczy to małych firm rodzinnych. Jednocześnie nie zostali zwolnieni z obowiązku płacenia danin publicznych, a także zobowiązań wobec banków. Ta sytuacja wymiana zmiany – mówi Patryk Wild, Przewodniczący sejmikowej Komisji Polityki Rozwoju Regionalnego i Gospodarki.

O konieczności poluzowania obostrzeń w branży turystycznej Bezpartyjni Samorządowcy mówili już w listopadzie. Wówczas zaproponowane zostały tak zwane cztery filary powrotu do normalności, które zakładały:
– Udzielenie wsparcia finansowego przedsiębiorcom branży turystycznej, którzy na skutek obostrzeń zostali odcięci od możliwości zarobku.
– Uruchomienie infrastruktury narciarskiej, obiektów noclegowych, hoteli i obiektów gastronomicznych od 28 grudnia 2020 przy zachowaniu rygorów sanitarnych.
– Rozłożenie ferii zimowych 2021 na 4 dwutygodniowe turnusy między początkiem stycznia i końcem lutego. Każdy turnus dla czterech regionów dobranych na podstawie aktualnej skali zakażeń.
– Wynegocjowanie z Komisją Europejską możliwości zapewnienia funduszy dotacyjnych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych oraz w Krajowym Programie Odbudowy dla przedsiębiorców branży turystycznej na odbudowę po pandemii oraz komunalne inwestycje w infrastrukturę turystyczną.

Przedstawione propozycje były wówczas zbieżne z postulatami przedstawicieli branży turystycznej i Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. Dwa miesiące później problemy przedsiębiorców stale się pogłębiają. Odmrożenie branży turystycznej jest obecnie jedyną szansą na uratowanie firm, które znalazły się na skraju zapaści finansowej, a jednocześnie pozwoliłoby na powrót do normalnego życia setkom tysięcy ludzi.

-/UMWD/red/-

2 KOMENTARZE

 1. Apel za apelem. Obywatel Stan Gądecki – obrońca życia, nie tylko poczętego – pisze dramatyczny list
  Szok i niedowierzanie, arcybiskup Stachu Don Gądecki zaapelował do sumienia Anglikowi o nie odłączanie Polaka od aparatury sztucznie podtrzymującej życie który w stanie śmierci mózgowej znajduje sie w jednym z tamtejszych szpitali, arcybiskup pokornie blaga o zezwolenie na transport do Polski, zadeklarował udostępnienie swojego pałacu i zaadaptowanie go do potrzeb ,,warzywa” na co duchowny osobiście wyłoży prywatne pieniądze, sam natomiast wyniesie sie mieszkać do nieogrzewanej szopy na narzędzia gdzie codziennie będzie sie gorąco modlił o zdrowie dla naszego rodaka
  ++++++++++
  Oczywiście pożartowałem sobie. Zgadza sie tylko pierwsze zdanie, Don Gądecki wyskrobał list do swojego kumpla po fachu w Wlk. Brytanii, purpurowy błazen wie ze prosty telefon jest dużo szybszym środkiem komunikacji niż tradycyjna poczta ale to drugie lepiej sprzedać w mass mediach, pal licho ze może właśnie wyciągają wtyczkę, tylko głupcy wierzą jeszcze że cel jest ważniejszy niż medialna otoczka. Chociaż z drugiej strony byłby pewnie problem z komunikacja bo wątpię żeby kard. Nichols nawijał po polsku a Don Gądecki tez nie wygląda na poliglotę, może biedak nie znalazł nikogo kto by zechciał tłumaczyć za bog zapłać (swoja droga ciekawe ilu polskich księży zna jakikolwiek inny język poza rodzimym, no i łaciną)
  Tak czy inaczej Don Gądecki dokonał cudu przy którym Jezus mnożący chleb i ryby nad Jeziorem Galilejskim to zwykły amator, Gądecki pomnożył sie na około 38 milionow razy i napisał w liście ze polska opinia publiczna jest wstrząśnięta barbarzyństwem Anglików, czyli nie Gądecki solo tylko my wszyscy, cały naród. W dalszej części swojego listu wielebny rapuje ze państwo polskie zapewnia pokrycie wszelkich kosztów, transportu i ,,leczenia” , nawiasem pisząc że to politycy pierwsi wyjechali z taką propozycją, natomiast towarzysz Gądecki ze swoim śmiesznym listem wsiadł do tego pociągu dopiero na ostatniej stacji (sprawa jest wałkowana od miesiąca) bo sie głupiemu cymbałowi przypomniało ze eutanazja to przecież jego branża i wypadałoby jednak zamarkować jakieś pro publico zainteresowanie.
  O sakralna obłudo! O eklezjalna hipokryzjo!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here