40 lat temu zaczął się w Polsce stan wojenny

2
259

W niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

 

Dzień wcześniej władze rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji milicji i wojska, użyto w sumie 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.

 

13 grudnia 2021 roku przypada 40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W czasie 586 dni jego trwania internowano ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Co najmniej kilkadziesiąt osób straciło życie.

Dziś Polacy oddają hołd poległym. Każdy może przyłączyć się do akcji “Światło Wolności“. Stanowi nawiązanie do tradycji zapalania w oknach świec w kolejnych latach w rocznicę 13 grudnia, na znak protestu i pamięci o tych wydarzeniach i ich Ofiarach. Świecę – w akcie dużej odwagi cywilnej – zapalano w oknach wielu polskich domów, a także w geście solidarności z Polakami zdarzało się to za granicą. W tym roku ty też zapal swoją świeczkę jako symbol Światła Wolności.

Zachęcamy do zapalenie 13 grudnia 2021 r. o 19.30 w oknie świecy, a tym samym do wyrażenia solidarności z ofiarami stanu wojennego.

2 KOMENTARZE

  1. Niech żyje Stanislaw Wojennicki ! ! !
    Dyktatura PRL-owska była lepsza od obecnej dyktatury debilizmu i kołtuństwa oraz pseudodemokracji – obojętnie POwskiej czy PiSowskiej.
    Chwała Wojtkowi!!!!!!!!!!!!!!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here