Afrykański pomów świń zbiera śmiertelne żniwo. Co kilkanaście dni dowiadujemy się o kolejnym ognisku, dziku odstrzelonym, bądź padłym, u którego potwierdzono ASF.
Jak wskazują eksperci ASF jest wirusową chorobą, która nie jest szkodliwa dla ludzi, ale wysoce zaraźliwa dla świń. Przenoszona jest głównie poprzez kontakt zakażonych świń z osobnikami zdrowymi, ale także przez zarażone pokarmy, materiały biologiczne, insekty czy nawet odzież. Choroba ta rozprzestrzenia się szybko, co powoduje, że kontrola i wyeliminowanie jej jest trudne. Niestety, obecnie nie istnieje skuteczne lekarstwo ani szczepionka na ASF.
Afrykański pomów świń zbiera śmiertelne żniwo w powiecie lwóweckim. Co kilkanaście dni dowiadujemy się o kolejnym ognisku, dziku odstrzelonym, bądź padłym, u którego badania wykonane w laboratorium Państwowego Instytutu Weterynaryjnego Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach potwierdziły występowanie tej choroby.
W dniu 28 grudni 2023 roku Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lwówku Śląskim otrzymał laboratorium Państwowego Instytutu Weterynaryjnego Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach wynik dodatni badania 1 próbki w kierunku ASF, który jest wynikiem ostatecznym. Warto podkreślić, iż to 38 ognisko w naszym powiecie.
Próbka ta została pobrana od dzika padłego, znalezionego w obwodzie łowieckim 64 – Koła Łowieckiego Wieniec, w pobliżu Giebułtowa w gminie Mirsk.
W związku z występowaniem ASF powiat lwówecki (podobnie jak już spora część zachodniej Polski) został objęty ograniczeniami II stopnia w możliwości przemieszczania świń, mięsa wieprzowego i innych produktów pozyskanych od świń oraz dzików i ich mięsa.