24- latka z powiatu lwóweckiego chciała sprzedać buty. Straciła ponad 2 tysiące złotych!

0
1217

Pomimo licznych apeli oraz prowadzonych akcji profilaktycznych dotyczących różnych metod działania oszustów, nadal trafiają się osoby, które ulegają ich namowom i przekazują swoje pieniądze.

 

 

Policja praktycznie codziennie informuje o różnych sposobach oszukiwania ludzi przez przestępców. Warto zwrócić uwagę, iż o ile wcześniej przypadki te dotyczyły głównie seniorów, o tyle coraz częściej do policjantów w naszym regionie zgłaszają się osoby dwudziestoletnie, czy trzydziestoletnie korzystające z komunikatorów internetowych, bądź obsługujących rachunki bankowe poprzez internet.

Ten trend wskazuje, że niezależnie od wieku czy statusu społecznego, każdy z nas powinien być bardziej ostrożny i przezorny. Jak wskazuje analiza zgłoszonych przypadków, schemat działania oszustów za każdym razem jest bardzo podobny. Wysyłają fałszywe wiadomości lub dzwonią podszywając się pod zaufane źródła. Działają pod różnymi pretekstami, podszywają się pod różne postacie lub instytucje, takie jak banki, firmy ubezpieczeniowe czy też pod syna lub córkę i proszą o przelanie środków finansowych na wskazane konto.

Tylko w ostatnich dniach w naszym regionie mieliśmy kilka takich przypadków. Ostrożności nie zachowała mieszkanka powiatu karkonoskiego, która uwierzyła mężczyźnie, który podał się za pracownika jednego z banków.

 

 

„Oszust poinformował ją, że ktoś włamał się na jej konto, a następnie poprosił, aby zainstalowała na swoim telefonie aplikację, wylogowała się z niej i zalogowała do swojego banku. Po wykonaniu tych poleceń, mężczyzna poprosił ją, aby zalogowała się na Blika, a na koniec podała oszustowi kody. Tym sposobem kobieta straciła ponad 8 tysięcy złotych.” – wyjaśnia podinspektor Edyta Bagrowska z jeleniogórskiej policji.

Metodą na blika oszukany został 36-letni mieszkaniec powiatu zgorzeleckiego.

Przestępca skontaktował się z nim telefonicznie i podał się za „pracownika departamentu bezpieczeństwa do spraw cyberprzestępczości” jednego ze znanych banków. Poinformował, że został przeprowadzony atak hakerski na jego konto bankowe i zaciągnięty kredyt w wysokości 56 tysięcy złotych. Oszust oświadczył pokrzywdzonemu, że aby anulować zaciągnięte zadłużenie musi podpisać z bankiem kolejną umowę kredytową na taką sama kwotę, co spowoduje anulowanie tej pierwszej.
36-latek uwierzył w przedstawioną mu historię i zaciągnął kredyt. Następnie przestępca kazał mu wybrać całą gotówkę i wpłacić do wpłatomatu wykorzystując kody BLIK podane przez rozmówcę. Po wpłaceniu trzech wpłat 36-latek zaczął podejrzewać, że może stać się ofiarą oszusta o czym powiedział przestępcy. Ten poinformował go, że dla pewności połączy go z prokuraturą w Warszawie. Na telefonie miał się pokazać numer telefonu stacjonarnego odpowiadający wskazanej placówce i zgłosił się mężczyzna przedstawiający się jako tamtejszy pracownik, który potwierdził całą historię oszusta. Pokrzywdzony wpłacił resztę pieniędzy przy wykorzystaniu kodów BLIK podanych przez przestępcę.” – wskazuje kom. Agnieszka Goguł z jeleniogórskiej policji.

 

 

Osób, które uwierzyły oszustom nie brakuje także w powiecie lwóweckim. Jak informuje sierżant sztabowy Olga Łukaszewicz z lwóweckiej policji, na początku sierpnia do Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim zgłosiła się 24- letnia kobieta, która poinformowała, iż padła ofiarą oszustów i straciła ponad 2 tysiące złotych.

Młoda mieszkanka powiatu lwóweckiego wystawiła na sprzedaż w internecie buty. Szybko zgłosił się do niej kupiec, który w celu sfinalizowania transakcji poprosił o zalogowanie się na stronę internetową, do której wysłał jej link. Cyberprzestępca postanowił do swoich celów wykorzystywać stronę imitującą stronę InPost. Chwilę po tym, jak 24- latka zalogowała się na stronie zobaczyła, iż z jej konta zniknęło 2.300 złotych.

Pamiętajmy, aby nie stać się ofiarą przestępcy pamiętajmy, że na rachunku bankowym nasze oszczędności są bezpieczne, a od nas samych zależy, czy pozwolimy nimi zarządzać oszustom podając im „na tacy” dane logowania do rachunku bankowego, bądź podając kody autoryzujące różne transakcje.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj