14-latka odpowie przed sądem rodzinnym za stalking

4
2900

Nastolatka za pośrednictwem komunikatora oraz mediów społecznościowych rozesłała przerobione zdjęcie kolegi, a także udostępniła za ich pośrednictwem jego numer telefonu komórkowego.

 

 

W dzisiejszym społeczeństwie, w którym technologia stała się nieodłączną częścią naszego codziennego życia, niestety, pojawiło się również niebezpieczeństwo związane z narastającym problemem stalkingu. Stalking, czyli uporczywe, nachalne i niepożądane śledzenie i nękanie innej osoby, jest poważnym zagrożeniem dla jej prywatności, bezpieczeństwa emocjonalnego i fizycznego.

Stalking w dzisiejszych czasach rozprzestrzenia się głównie za pośrednictwem platform internetowych i mediów społecznościowych, które umożliwiają łatwy dostęp do informacji o życiu prywatnym innych ludzi. Osoba, która dopuszcza się stalkingu, może śledzić swoją ofiarę poprzez monitorowanie jej aktywności online, podglądanie jej kont społecznościowych, śledzenie jej lokalizacji za pośrednictwem geolokacji, a nawet korespondowanie z nią niepożądanymi wiadomościami.

 

 

Konsekwencje stalkingu są poważne i obejmują zarówno skutki psychiczne, jak i fizyczne dla ofiary. Ciągłe nękanie, poczucie braku prywatności i kontroli nad własnym życiem prowadzą do silnego stresu, lęku i niepokoju. Ofiary stalkingu często doświadczają chronicznego zmęczenia, utraty koncentracji, problemów ze snem, a nawet depresji. W niektórych przypadkach stalking może przerodzić się w przemoc fizyczną, zagrażając bezpieczeństwu ofiary i jej bliskich.

Najważniejsze jest, aby społeczeństwo było świadome zagrożenia, jakie niesie stalking, i działało aktywnie, aby je zwalczać. Ofiary stalkingu powinny zgłaszać te przypadki odpowiednim organom ścigania, aby podjąć niezbędne kroki prawne wobec osoby dopuszczającej się takiego zachowania. Wiele krajów wprowadziło specjalne przepisy prawne dotyczące stalkingu, aby zapewnić ochronę ofiarom i odpowiednio ukarać sprawców.

 

 

Z kolejnym przykładem stalkingu przyszło się zmierzyć jeleniogórskim policjantom, którzy zatrzymali i postawili przed sądem 14- latkę z powiatu karkonoskiego.

„Jak ustalili funkcjonariusze, nastolatka od 1 lipca do 15 października ubiegłego roku wykorzystując sieć Internet uporczywie nękała kolegę. Za pośrednictwem komunikatora społecznego oraz mediów społecznościowych rozesłała jego przerobione zdjęcie oraz udostępniła jego numer telefonu komórkowego przez co osoby obce dzwoniły do niego o różnych porach. Wzbudziło to w nim poczucie zagrożenia oraz naruszyło jego prywatność.” – wyjaśnia podinspektor Edyta Bagrowska z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Teraz o dalszym losie 14-latki zadecyduje Sąd Rodzinny i Nieletnich.

4 KOMENTARZE

  1. To będzie już za późno!
    Dzieci podglądają zachowanie rodziców , a jak słyszą tępych rodziców , , jadących po innych ludziach , , to robią identycznie.
    Wg mnie powinno się dotkliwie ukarać i personalia podać do publicznej wiadomości.
    Może to by trochę odstraszyło potencjalnych stalkerów.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj