ZSOiZ w Lwówku Śląskim: „Walczymy ze smogiem”

5
793

Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lwówku Śląskim uczestniczą w ogólnopolskim Projekcie „Edukacyjna Sieć Antysmogowa” realizowany przez Naukową i Akademicką Siecią Komputerową – Państwowym Instytutem NASK w Warszawie.

 

 

Jak ważna jest czystość powietrza dla zdrowia człowieka nikogo nie trzeba przekonywać, oceniając ją niejednokrotnie po przejrzystości, efekcie dymiących kominów, czy też zapachu.

Jedną z metod pomiaru czystości powietrza jest PM2.5 ( pył zawieszony PM2,5 składa się z cząsteczek, których wielkość nie przekracza 2,5 μm). W krajach UE jego akceptowalny poziom wynosi 25 µg/m3.

Profesjonalne czujniki zainstalowane na budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lwówku Śląskim przy ul. Henryka Brodatego 1 i urządzenie analizujące jest podłączone do ogólnopolskiej sieci monitorującej. Jakość powietrza możemy sprawdzić np. w aplikacji m-Obywatel jak również podawany jest w telewizji podczas prognozy pogody.

Dzięki podpisaniu umowy NASK w Warszawie, szkoła i uczniowie ZSOiZ w Lwówku śląskim biorą udział w ciekawych zajęciach edukacji ekologicznej na lekcjach chemii i biologii, poznając przyczyny powstawania, jego skutki oraz jak zapobiegać smogowi. Zajęcia te wzbogacą ofertę edukacyjną szkoły.

Na korytarzach szkolnych zawisły monitory, na których wyświetlane są wartości aktualnej czystości powietrza oraz informacje jak dbać o czyste powietrze. Przedstawiane są zagrożenia dla oraz co możemy zrobić, aby te zanieczyszczenia ograniczyć.

Jakość powietrza można również sprawdzić przez cały czas, przechodząc choćby obok budynku szkoły.

O szkodliwości pyłów zawieszonych, którego skład powoduje działania rakotwórcze ukazało się wiele publikacji, które można znaleźć w internecie. Pyły zawieszone stanowią mieszaninę substancji organicznych i nieorganicznych. Często znajdują się w nich:

  • wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) – grupa obejmująca ponad 200 policyklicznych węglowodorów aromatycznych, z których znaczna część ma potwierdzone działanie rakotwórcze i toksyczne (najpopularniejszym, a zarazem najgroźniejszym WWA jest benzopiren),
  • metale ciężkie, m.in. arsen, kadm, nikiel i ołów, furany, siarka, azbest.

ZAPRASZAMY!

fot.: ZSOiZ Lwówek Śląski
fot.: ZSOiZ Lwówek Śląski

-/ZSOiZ Lwówek Śląski/-

5 KOMENTARZE

  1. i tak to nic nie zmieni powietrze nie jest czyste i nie będzie od bezsensownych pomiarów i gadania większości ludzi w polsce po prostu nie stać na chociażby ogrzewanie bardziej ekologiczne prąd , gaz którego słowa barany z rządu nie rozumieją wytłumacze jeszcze raz

  2. ….cyt. redakcji… jak ważna jest czystość powietrza dla zdrowia człowieka nikogo nie trzeba przekonywać…… Słowa, słowa a życie pokazuje co innego. Ostatnim gorącym tematem dot. czystości powietrza w naszym mieście jest lwówecki browar…centrum miasta. Systematycznie wydobywające się spaliny oleju opałowego z niskiego komina zatruwają część miasta. Z tego co mi wiadomo interwencje w odpowiednich urzędach nie dają jakichkolwiek pozytywnych reakcji. Jedni na drugich przerzucają sprawę i rozkładają ręce z stwierdzeniem….nic nie można zrobić. Staje się to śmieszne. A browar dalej truje……

  3. Gdyby komukolwiek z rządzących zależało na jakości powietrza na czas zimowy zlikwidowaliby akcyzę, czy inne podatki nałożone na energię. Tania energia to czyste powietrze. A nie… przecież elektrociepłownie są węglowe, czyli cała gadanina o eko z tym kraju to ściema. Kasa.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj