Znamy wyniki Rankingu Gmin i Powiatów 2020

2
1142

Ogólnopolski Ranking Powiatów i Gmin prowadzony przez Związek Powiatów Polskich oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego.

 

Ranking jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Zwycięstwo danego samorządu wiąże się z przyznaniem tytułu “Dobry Polski Samorząd”. Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Ranking trwa przez cały rok. Nagrody za udział w rankingu, okolicznościowe puchary i dyplomy dla zwycięzców, wręczane są corocznie podczas ogólnopolskiej konferencji organizowanej przez Związek Powiatów Polskich. Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.

Kolejność w Rankingu uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz zrealizowanych projektów. W ramach Rankingu samorządy mogą otrzymać także specjalne wyróżnienie “Super Powiat/Super Gmina”, jeżeli JST uzyska największy procentowy udział realizacji kategorii rankingowych – co świadczy o kompleksowym i wielopłaszczyznowym działaniu danego samorządu. Warto wiedzieć, że również mieszkańcy mogą wnieść swój wkład w powodzenie swojej gminy lub powiatu, zgłaszając zrealizowane przez siebie prywatnie ekologiczne instalacje odnawialnych źródeł energii, np. słonecznej, geotermalnej, wodnej, ale także energii wiatru, otoczenia i biomasy. Po weryfikacji regulaminowej są one zgłaszane do oceny eksperckiej w ramach Rankingu ZPP.

W „Rankingu Powiatów do 60 tys. mieszkańców” zwyciężył Powiat Drawski. Natomiast na 75 sklasyfikowanych w tej kategorii powiatów na 12 miejscu znalazł się Powiat Lubański, na 69 znalazł się Powiat Lwówecki i na ostatniej pozycji Powiat Złotoryjski.

W kategorii „Ranking Powiatów od 60 tys. do 120 tys. mieszkańców”, w której sklasyfikowanych zostało 109 powiatów na pierwszym miejscu znalazł się Powiat Ostródzki. Na 13 miejscu uplasował się Powiat Zgorzelecki, 66 pozycję zajął Powiat Bolesławiecki a 99 Powiat Jeleniogórski.

W kategorii „Ranking gmin miejskich i miejsko-wiejskich” na pierwszym miejscu na 68 punktowanych miejsc znalazł się Bolesławiec. Natomiast na 24 miejscu sklasyfikowany został Lubomierz. Pozostałe gminy regionu (Lwówek Śląski, Gryfów Śląski, Mirsk, Wleń, Olszyna, Lubań, Złotoryja, Zawidów, …) mają po „0” punktów.

Cały „Ranking Gmin i Powiatów w 2020 roku” dostępny jest tutaj.

-/ ZPP / red. /-

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj